Lisa Roberts zdyskwalifikowana za doping na Challenge Roth

Podczas tegorocznego triathlonu Challenge Roth Lisa Roberts USA trenowana przez Bretta Suttona w ciężkich warunkach pogodowych złamała 9 godzin na pełnym dystansie ironmana. Czas 8:57:14 dał jej trzecie miejsce i wygraną w wysokości 5.000 EUR. Po zawodach poddano ją kontroli antydopingowej. W trakcie trwania badania triathlonistka przyznała się, że bierze lek o nazwie Breo Ellipta. Polskim odpowiednikiem jest Relvar Ellipta. W składzie tego leku znajduje się substancja Wilanterol, która jest na liście zabronionych w sporcie. Lek stosowany przez triathlonistkę używany jest w celu leczenia astmy lub w objawowym leczeniu POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc). Badanie próbki moczu potwierdziło obecność Wilanterolu w organizmie. Lisa Roberts otrzymała “publiczne ostrzeżenie” od komisji antydopingowej. Została także zdyskwalifikowana w zawocach Challenge Roth, odebrano jej nagrodę finansową i punkty w rankingu.

 

Zawodniczka nie posiadała TUE (Therapeutic Use Exemption), czyli na pozwolenia stosowania substancji w celach medycznych. Może to dziwić, ponieważ lek, który zażywa był przepisywany przez jej lekarza. W oświadczeniu, które opublikowała sama triathlonistka jest informacja, że aplikowała o TUE do Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA). W odpowiedzi od USADA dowiedziała się, iż lek i dawka jaka została jej przepisana nie wymaga specjalnego pozwolenia. Jednak Lisa Roberts nie podaje jaki środek używała. W dalszej części tekstu dowiadujemy się, że objawy astmy nasiliły się i postanowiła wraz z lekarzem zmienić lek na inną markę. W tym wypadku już wiemy jaki to specyfik z protokołu USADA – Breo Ellipta. Lisa nie starała się o kolejne pozwolenie TUE na nowy lek myśląc, że sytuacja będzie wyglądała podobnie do poprzedniego. Zawodniczka podczas badań wpisała lek do protokołu testu antydopingowego po raz pierwszy podczas Challenge Roth. Podsumowując Lisa Roberts przyznała, że nie dopełniła swojego obowiązku o poinformowaniu USADA o nowym leku.

 

Po tym zdarzeniu Lisa Roberts wygrała Challenge Madrid i Ironman Louisville. 

 

Wyniki kobiet PRO z Challenge Roth 2017:
1. Daniela Ryf (SUI) 8:40:03
2. Laura Siddall (GBR) 8:51:38
DSQ Lisa Roberts (USA) 8:57:14
3. Yvonne Van Vlerken (NED) 9:07:40
4. Corina Hengartner (SUI) 9:25:28

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Co na to trener Brett ? Czy na kursach w Polsce dopasuje jakieś leki z polskiej apteki dla triathlonistów astmatyków i pochpowców, pozwalające stać się sub9.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,455ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze