Doskonałe informacje dla użytkowników Apple Watch oraz osób, które przymierzają się do zakupu zegarków tej marki. W kolejnej aktualizacji pojawi się bardzo duża liczba funkcji sportowych oraz triathlonowych.
Co roku w okolicach czerwca odbywa się konferencja Apple Worldwide Developer Conference. Producent przedstawia na niej zmiany, które dotyczą platformy oraz systemów operacyjnych w swoich urządzeniach. Chodzi między innymi o iOS, iPad OS, watchOS oraz inne.
Nas najbardziej interesują zmiany w watchOS 9, który stosowany jest w zegarkach Apple Watch. Dzisiaj wiemy już, że za kilka miesięcy pojawi się tam sporo nowych funkcji, które świetnie sprawdzą się pośród sportowców oraz triathlonistów.
Będą to między innymi moc biegowa, tryb triathlonu wraz z automatycznymi przejściami oraz niestandardowe wsparcie treningów. Te oraz inne funkcji pojawią się we wrześniowej aktualizacji.
Jakie nowe funkcje zostaną dodane?
Apple Watch posiada natywną aplikację treningową – Workout. W nowej wersji można spodziewać się szeregu zmian. Dodane zostaną trzy nowe wskaźniki formy biegowej, które mają zwiększyć wydajność: odchylenie pionowe, długość kroku oraz czas kontaktu z podłożem.
Aplikacja treningowa będzie posiadała również alerty dotyczące stref tętna, rytmu i innych wskaźników. Obsługiwana i śledzona natywnie będzie moc biegowa. Użytkownicy powinni spodziewać się również poprawionej wersji strony danych, gdzie umieszczonych zostanie więcej informacji.
Nowa wersja aplikacji wprowadzi również wsparcie treningowe dla triathlonistów – automatyczne przełączanie pomiędzy pływaniem, rowerem i biegiem oraz pomiary czasu. Użytkownicy Apple Watch otrzymają również możliwość ścigania się z wcześniej zapisanymi treningami. Dostępne będzie również tworzenie niestandardowych treningów.
Co z dokładnością pomiarów?
Pojawia się oczywiście pytania, jaka będzie dokładność pomiarów, które przeprowadzi Apple Watch. DCRainmaker, który jest specjalistą od sportowych nowinek technicznych, podkreśla, że nie ma standardu dotyczącego dokładności i sposobu pomiaru mocy biegowej. Trzeba po prostu liczyć na spójność pomiarów, zamiast ufać sloganom reklamowym.
To dlatego Apple dodała wskaźniki wydajności biegu: oscylację pionową (VO), długość kroku i czas kontaktu z podłożem (GCT). Wskaźniki VO i GCT nie są jednak zwykle mierzone z nadgarstka. Apple sugeruje, że pomiary te będą dokładne dzięki wykorzystaniu połączenia mocy czujników i uczenia maszynowego (technologiczne zapamiętywanie wzorców oraz zachowań).
Całość zmian i aktualizacja wyglądają imponująco. Apple zapowiedziało również, że aplikacja Fitness dostępna będzie dla wszystkich użytkowników iOS, a pośród nowości są jeszcze między innymi: obsługa śledzenia etapów snu, historia migotania przedsionków i inne. Użytkownik Apple Watch będzie mógł zapisać swoje leki, a zegarek przypomni o czasie ich przyjmowania.
Apple Watch konkurencją dla zegarków sportowych?
Dotychczas Apple Watch kojarzył się nam bardziej z funkcjami, które przydają się codziennym użytkowaniu. Wygląda jednak na to, że teraz firma zamierza konkurować z producentami typowych zegarków sportowych, pośród których są Garmin i Polar.
Przypomnijmy, że ostatnia wersja watchOS oznaczona numerem 8, wydana została w październiku 2021 roku. WatchOS 9 zapowiedziano na wrzesień. Wtedy też możemy spodziewać się premiery nowej wersji zegarka – Apple Watch 8. Będzie to sprzęt, który w pełni wykorzysta wszystkie nowe funkcje aktualizacji.
ZOBACZ TEŻ: 5 zegarków dla triathlonistów do 2000zł