Przegląd wydarzeń tygodnia

Sezon triathlonowy w Polsce trwa w pełni. Dlatego też, ostatnie dni wypełnione były licznymi wydarzeniami związanymi przede wszystkim z zawodami. Śledziliśmy i relacjonowaliśmy osiągnięcia zawodników i zawodniczek na arenach krajowych i zagranicznych.

Enea Bydgoszcz Triathlon, 8-10 lipca

W miniony weekend, kilka tysięcy zawodników i zawodniczek przyjechało ścigać się do Bydgoszczy. Na największej krajowej imprezie triathlonowej, rozegrano zawody na trzech dystansach: 1/8 IM, 1/4 IM, 1/2 IM. Ciekawym aspektem bydgoskiej rywalizacji było to, że cały odcinek pływacki na dystansie połówki i sprinterskim wyznaczony został z prądem rzeki Brda. Sprzyjało to osiąganiu dobrych wyników na etapie pływackim, a dzięki temu, w całej rywalizacji.

Dodatkowym atutem tej imprezy, jest jej otwartość na debiutantów i początkujących zawodników. Organizator przygotował dla nich Decathlon TRYathlon, czyli najkrótszy dystans: 240 m pływania, 19 km jazdy na rowerze oraz 4,25 km biegu.

Klasyfikacja na podium zawodów:

 • 1/8 IM – mężczyźni:

1. miejsce: Tomasz Słupik (00:54:59), 2. miejsce: Łukasz Krieger, 3. miejsce: Karol Janicki.

 • 1/8 IM – kobiety:

1. miejsce: Angelika Kowalska (01:02:27), 2. miejsce: Agnieszka Kropiewnicka, 3. miejsce: Anna Andrałojć.

ZOBACZ TEŻ: Drugi dzień Enea Bydgoszcz Triathlon – wyniki 1/2 i 1/8 IM

 • 1/4 IM – mężczyźni:

1. miejsce: Kacper Stępniak (01:45:23). 2. miejsce: Tomasz Marcinek, 3. miejsce: Dominik Bogdanowicz.

 • ¼ IM – kobiety:

1. miejsce: Ewelina Wołos 2. miejsce: Małgorzata Nowak, 3. miejsce: Ania Nowak.

ZOBACZ TEŻ: Kacper Stępniak wygrywa w Bydgoszczy

 • ½ IM – mężczyźni

1. miejsce: Tomasz Marcinek (04:00:47), 2. miejsce: Łukasz Lis, 3. miejsce: Paweł Reszke.

 • ½ IM – kobiety

1. miejsce: Karolina Jędrocha (04:41:05), 2. miejsce: Anna Peterek, 3. miejsce: Katarzyna Jonio.

 Garmin Iron Triathlon Syców – 10 lipca

Piąta impreza z cyklu Garmin Iron Triathlon odbyła się w niedzielę w Sycowie. Zawody rozgrywane były na trzech dystansach: 1/8 IM, 1/4 IM, 1/2 IM. Ważnym punktem zawodów był udział w rywalizacji zawodników w ramach Garmin Iron FizjoTRI Syców. Startowali oni w tandemach z dziećmi z niepełnosprawnościami. Do przepłynięcia mieli 475 m, do przejechania 22,5 km oraz do przebiegnięcia 5,275 km.

Klasyfikacja na podium zawodów:

 • 1/8 IM – mężczyźni:

1. miejsce: Karol Kozak (01:04:35), 2. miejsce: Piotr Szczęśniak, 3. miejsce Marcin Paszkiewicz.

 • 1/8 IM – kobiety:

1. miejsce: Zofia Kuriata (01:09:53), 2. miejsce Matylda Wojakiewicz, 3. miejsce: Małgorzata Łyczko.

 • ¼ IM – mężczyźni:

1. miejsce: Maciej Bodnar (01:53:35), 2. miejsce: Marcin Ławicki, 3. miejsce: Kasper Tochowicz.

 • 1/4 IM -kobiety:

1. miejsce: Karolin Jahnz (02:11:17), 2. miejsce: Emila Liputa, 3. miejsce:Paulina Kawka.

ZOBACZ TEŻ: Kuriata znów najlepsza na 1/8 IM, Bodnar wygrywa 1/4 IM!

 • 1/2 IM – mężczyźni

1. miejsce: Jakub Kimmer (04:04:24), 2. miejsce: Marcin Kowalczyk, 3. miejsce: Filip Inglot.

 • ½ IM – kobiety

1. miejsce: Martyna Łopaniak (05:00:47), 2. miejsce: Karolina Leśniak, 3. miejsce: Sylwia Szpocińska.

Maciej Bodnar

Grupa Azoty Triathlon Radłów, 9-10 lipca

W miniony weekend, zawodnicy ścigali się na trasach imprezy Grupa Azoty Triathlon Radłów. Triathlonowa rywalizacja w Radłowie, położonym w dolnym biegu malowniczego Dunajca, odbyła się na dwóch dystansach – sprinterskim oraz 1/4 IM. Zmagania na zawodach rozłożono na dwa dni.

Klasyfikacja na podium zawodów:

 • Sprint – mężczyźni:

1. miejsce: Michał Małek (01:05:13), 2. miejsce: Tomasz Dudziak, 3. miejsce: Maciej Pogonowski.

 • Sprint – kobiety:

1. miejsce: Anna Twardowska (01:11:03), 2. miejsce: Joanna Sikora, 3. miejsce: Ewelina Rybczyńska.

ZOBACZ TEŻ: Małek i Dudziak walczyli do ostatniego metra

 • 1/4 IM – mężczyźni:

1. miejsce: Marcin Turek (02:05:45), 2. miejsce: Tomasz Borkowski, 3. miejsce: Andrzej Michalski.

 • 1/4 IM – kobiety

1. miejsce: Patrycja Jasińska (02:21:01), 2. miejsce: Alina Kłosowicz, 3. miejsce: Agnieszka Roman.

ZOBACZ TEŻ: Turek o sekundę lepszy od Borkowskiego

zdjęcie: Marcin Turek FB – Ironman

WTCS Hamburg

„Największy triathlon świata” to hasło, którego organizatorzy zawodów WTCS Hamburg używają do promocji tego wydarzenia. WTCS Hamburg to jedna z największych imprez triathlonowych na świecie, w której występują zarówno zawodnicy elity, jak i amatorzy. W tym roku na starcie stanęło ponad 10.500 zawodników. Organizatorzy oszacowali, że na trasie mogło pojawić się do 300.000 widzów.

W wyścigu sprinterskim elity kobiet zwyciężyła Flora Duffy, mistrzyni olimpijska z Tokio. Na przeszkodzie w walce o sukces, nie stanęło jej nawet to, że sędziowie nałożyli na nią karę. Oficjalny komunikat głosi, że przewinienie Bermudki polegało na trzymaniu sprzętu poza przeznaczonym do tego pojemnikiem. Duffy musiała udać się do namiotu kar. Po tym zdarzeniu, dogoniła wszystkie rywalki i na metę dotarła pierwsza z czasem 00:58:37. 2. miejsce zajęła Beth Potter, 3. miejsce – Lisa Tertsch. (00:58:53).

ZOBACZ TEŻ: Nie przeszkodziła jej nawet kara – Flora Duffy najszybsza na WTCS Hamburg

W wyścigu elity kobiet mieliśmy jedną reprezentantkę Polski. Była nią Roksana Słupek. Polka ukończyła zawody na 33. miejscu, tj. o jedną pozycję wyżej niż przed rokiem. Trasę sprintu nasza zawodniczka przebyła w czasie 01:00:22.

Flora Duffy WTCS Hamburg
zdjęcie: Petko Beier

WTPS Montreal

Wyścig w Montrealu rozgrywany był w ramach cyklu World Triathlon Para Series. W zawodach uczestniczyły dwie Polki. Zawodniczki startowały w kategorii PTS5. Monika Belczewska pokonała trasę sprintu (750 metrów pływania, 22,5 km jazdy na rowerze, 5 km biegu) z czasem 01:17:58 i zajęła 4. miejsce.

Niestety, do pechowego zdarzenia doszło dzień przed zawodami. Marta Dzieciątkowska została potrącona przez samochód podczas jazdy na rowerze. To zdarzenie prawdopodobnie miało duży wpływ na to, co wydarzyło się w trakcie zawodów. Dzieciątkowska nie ukończyła wyścigu, ponieważ w jej rowerze pękła kierownica. Najgorsze jest to, że w wyniku tego zdarzenia Polka upadła i drugi raz na tym wyjeździe mocno się poturbowała.

ZOBACZ TEŻ: Dzieciątkowska znowu poturbowana – co stało się na trasie?

Zwycięstwo na dystansie sprinterskim wtwalczyła Grace Norman. Amerykanka ukończyła wyścig z czasem 01:05:45. 2. miejsce zajęła Kamylle Frenette, a 3. była Francuzka Gwladys Lemoussu.

WTPS Montreal Dzieciątkowska i Belczewska
zdjęcie: PZTri

Wypadek Agnieszki Jerzyk na trasie rowerowej zawodów

Agnieszka Jerzyk może mówić o pechu. W wyniku wypadku, któremu uległa na zawodach w Koninie, złamała obojczyk. Tak poważny uraz niestety oznacza dla niej wielotygodniową przerwę od treningów i startów.

Do zdarzenia doszło 3 lipca na zawodach Samsung River Triathlon Series w Koninie. Agnieszka Jerzyk startowała na dystansie 1/4 Ironmana. Z wpisu zawodniczki z 6 lipca w mediach społecznościowych wynika, że za wypadek odpowiada inny zawodnik.

ZOBACZ TEŻ:Agnieszka Jerzyk szczerze o swoim wypadku

Zdjęcie: Agnieszka Jerzyk-Triathlete

PZTri przywraca do triathlonowego kalendarza Mistrzostwa Polski w crosstriathlonie

6 lipca w mediach społecznościowych Polskiego Związku Triathlonu pojawiła się informacja o powrocie Mistrzostw Polski w crosstriathlonie do triathlonowego kalendarza. Zawody rozegrane zostaną na dystansie sprinterskim. Odbędą się 6 sierpnia 2022 roku w Bielawie.

Po trzech latach przerwy triathloniści zyskają szansę, by zawalczyć o medale Mistrzostw Polski na terenowych trasach. Dnia 23 czerwca Zarząd Polskiego Związku Triathlonu na mocy podjętej uchwały nr 67 dotyczącej Mistrzostw Polski w crosstriathlonie przywrócił imprezę do harmonogramu krajowych zmagań o medale.

ZOBACZ TEŻ: Mistrzostwa Polski w crosstriathlonie powracają!

Mistrzostwa Polski w Crosstriathlonie wracają do kalendarza startów 2022
źródło: Magazyn Triathlon

Zapowiedź pierwszej międzynarodowej konferencji w paratriathlonie

W mieście Swansea w południowej Walii pojawią się w sierpniu najlepsi z paratriathlonistów. Historyczne wydarzenie, jakim będzie pierwsza międzynarodowa konferencja w paratriathlonie zgromadzi nie tylko zawodników, ale i ekspertów z całego świata, którzy omówią perspektywy rozwoju paratriathlonu.

Jednym z głównych celów, jakie przyświeca międzynarodowej federacji World Triathlon organizującej wydarzenie jest rozwój paratriathlonu oraz zwiększenie jego wpływu i znaczenia w całym sportowym świecie. W tym celu zaproszono ekspertów z całego globu. Zajmą się oni omówieniem wyników prowadzonych badań oraz konsultacją nowych podejść, które wpłyną na tę dyscyplinę.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie krajowe federacje zaproszone na pierwszą międzynarodową konferencję w paratriathlonie

Wszystkie krajowe federacje zaproszone na pierwszą międzynarodową konferencję w paratriathlonie
źródło: World Triathlon – Facebook

Nowa polityka uczestnictwa w triathlonie osób transpłciowych w Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia przyszłego roku zawodnicy transpłciowi klasyfikowani będą w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest kategoria kobiet. Przeznaczona jest ona dla rywalizujących, którzy w chwili urodzenia byli płci żeńskiej. Kategoria otwarta dedykowana będzie wszystkim mężczyznom oraz osobom niebinarnym i transpłciowym, które po urodzeniu były płci męskiej.

ZOBACZ TEŻ: Triathlon pierwszym sportem w Wielkiej Brytanii ograniczającym rywalizację osobom transpłciowym

Dyrektor generalny British Triathlon zapewnił, że nawet po podjęciu decyzji, federacja na bieżąco monitorować będzie sytuację. Wyraził także przekonanie, że nowa polityka uznaje prawo każdego startującego zawodnika do określenia własnej płci oraz zapewnia uczciwą rywalizację.

Nowa polityka transpłciowa w brytyjskim triathlonie
źródło: Janos M.Schmidt/ITU Media Triathlon.org

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,471ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane