#25metrówJakuszyce akcja trwa, ale czy coś zmieni? Zobacz wizualizacje DCS

#25metrówJakuszyce – pod takim hasłem trwa akcja w mediach społecznościowych, którą 27 lipca rozpoczął Marcin MKON Konieczny. Sprawa dotyczy nowej inwestycji w Jakuszycach – Dolnośląskiego Centrum Sportu (DCS). W mediach pisze się o powstającym ośrodku, że ma być „najnowocześniejszy w Europie”. Przypomnijmy więc, że w tym „najnowocześniejszym” Centrum Sportu przewidziano basen SPA o długości około 17 metrów. Każdy sportowiec, w którego plan wpisuje się trening pływacki, wiec, co oznacza pływanie na krótkim, nieprzystosowanym do sportowego pływania basenie. Akcja mkona zatacza szerokie kręgi, ale czy cokolwiek zmieni?

Marcin Konieczny postanowił uruchomić akcję w mediach społecznościowych. Namawia władze Szklarskiej Poręby oraz inwestorów i wykonawców do przemyślenia decyzji i zmiany planów. Hashtag #25metrówJakuszyce roznosi się po sieci. W momencie pisania tego artykułu pierwotny post MKONa ma już 412 udostępnień i 334 komentarzy. W akcję włączyło się wiele osób ze środowiska sportowego i nie tylko. Informacja o niej dotarła również do generalnego wykonawcy, firmy PORR. Rozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym:

Basen w Dolnośląskim Centrum Sportu w Jakuszycach z założenia jest basenem relaksacyjnym typu SPA. Jego planowana długość to 16-17 metrów, głębokość to tylko 60-110 cm. Pod wodą będzie znajdowała się ławka, na której będzie można usiąść i się zrelaksować” – mówi Mateusz Gdowski, Rzecznik Prasowy PORR.

W wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej, Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, który realizuje budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej mówił:

„To ma być obiekt, który będzie służył ludziom nie tylko zimą, ale przez cały rok. Będzie tu można organizować międzynarodowe zawody, imprezy rekreacyjne, latem jeździć na nartorolkach czy odwiedzić interaktywne muzeum sportów zimowych”

Tak ma wyglądać Dolnośląskie Centrum Sportu:

Jak zatem z 17-metrowego basenu SPA zrobić 25-metrowy dla zapalonych pływaków i triathlonistów? Czy jest jeszcze czas na poważne zmiany w projekcie? Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na te pytania. Mimo, że w skali 175 milionów złotych brutto koszt powiększania basenu nie byłby tak duży, to prace już się rozpoczęły. Pierwszy przetarg na budowę został ogłoszony jesienią ubiegłego roku. Drugi w styczniu bieżącego roku, na którym 9 lipca wyłoniono konsorcjum z udziałem firm PORR (lider), Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów.

Dolnośląskie Centurm Sportu w Jakuszycach

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach ma potrwać 19 miesięcy. Prace mają się zakończyć w I kwartale 2021 roku. Dolnośląskie Centrum Sportu ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie Środkowej ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego.

Dolnośląskie Centrum Sportu, materiały prasowe

Centrum to przede wszystkim nowoczesne, ergonomiczne budynki, z zielonymi dachami, w których będą wszystkie niezbędne elementy do uprawiania zawodowego i amatorskiego sportu. Z jednej strony szatnie i pomieszczenia do smarowania nart, z drugiej – pomieszczenia VIP, zaplecze konferencyjne i gastronomiczne. Powstanie sala gimnastyczna do treningu dla siatkarzy i koszykarzy. Zaplanowano również 38 pokoi hotelowych z komorami hipoksyjnymi, hotel turystyczny na 190 miejsc, centrum odnowy biologicznej z siłownią oraz basenem. Latem do dyspozycji będzie boisko treningowe ze sztuczną trawą i bieżniami lekkoatletycznymi (200 m i 60 m), które zimą będzie pełniło rolę ministadionu do szkolenia dzieci i młodzieży. Obiekt będzie także przystosowany dla paraolimpijczyków.

Dolnośląskie Centrum Sportu

W okolicy obiektu znajdzie się duża wypożyczalnia nart, która latem będzie wypożyczalnią rowerów. Do tego nowoczesne trasy, w tym fragment, po którym latem będzie można jeździć na nartorolkach. Będzie też nowoczesna strzelnica czy podziemny parking na ponad 140 samochodów.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Będę bardzo pozytywnie zaskoczony jak się uda przekonać inwestorów do zmiany planów. Taki beton czasem ciężko skruszyć. Po wypowiedzi Gdowskiego wnoszę, że obiekt będzie nastawiony głównie na seniorów. Nie bardzo widzę, na co sportowcom 17 płytkich metrów i ławeczka do relaksu.
    #25metrówJakuszyce

  2. Nie upatrywałbym szans na powodzenie tego happeningu, ale myślę że jest on potrzebny, bo to dobra okazja do rozpoczęcia dyskusji o zasadności stworzenia centrum treningowego dla triathlonistów. W skali kraju Sudety wydają się być dobrą lokalizacją z uwagi na górskie trasy biegowe i rowerowe. Można korzystać z innych miejsc, np. Drzonków z 50 m basenem przeznaczony do pięcioboju nowoczesnego, ale nie ma tam chyba zbyt wielu wzniesień co czyni trening w terenie mniej urozmaicony niż w górach. Myślę że takie centrum triathlonowe byłoby dobrze „zagospodarowane” przez liczną społeczność trajlonistów amatorów:)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,470ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane