Mistrzyni świata w triathlonie Lesley Paterson może niedługo do swojej listy osiągnięć dołożyć, najważniejsza nagrodę… filmową. Zawodniczka stworzyła film, który dostał, aż 9 nominacji do Oscarów.
ZOBACZ TEŻ: Krzysztof Liman: „Chodzi o to, żeby dać siebie”
Mistrzyni świata
Lesley Paterson urodziła się i dorastała w Stirling w Szkocji. W wieku 7 lat zaczęła grać w rugby w klubie Stirling County Rugby Club. Pośród 250 chłopaków, była jedną dziewczyną. Jakiś czas później zabroniono jej gry z płcią przeciwna. Peterson zaczęła więc biegać.
Do triathlonu wprowadził ją jej ojciec Alistair, współzałożyciel klubu Stirling Triathlon Club. Aby móc kontynuować swoją przygodę ze sportem, wybrała studia na Loughborough University. Peterson miała mieć tam największe szanse dalszego rozwoju.
Jak później się okazało swoją niszę odnalazła w triathlonie offroadowym. Lesley Paterson jest trzykrotną zwyciężczynią Mistrzostw Świata XTERRA na Maui. W 2012 i 2018 do swojej listy sukcesów dołożyła również mistrzostwo świata ITU Cross Triathlon.
Kariera filmowa
Rozpoczęte studia na kierunku angielski i dramat zakorzeniły w niej jeszcze jedną pasję. Lesley Paterson kontynuowała naukę na Uniwersytecie w San Diego, gdzie obroniła tytuł magistra teatru.
Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę aktorską. Pracowała również jako scenarzystka. Peterson założyła także filmową firmę produkcyjną wspólnie z brytyjskim scenarzystą Ianem Stokellem.
W 2006 roku napisali scenariusz do nowej adaptacji „All Quiet on the Western Front” – antywojennej powieści z 1929 roku Ericha Marii Remarque’a, niemieckiego weterana I wojny światowej. Książką znana jest w Polsce pod tytułem „Na Zachodzie bez zmian”. Powieść Remarque’a, okazała się ogromnym sukcesem. W ciągu roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech, drugie tyle za granicą.
Podwójna motywacja
W 1930 roku nakręcono pierwszą adaptację filmu, pod tym samym tytułem. Dzieło wyreżyserowane przez Lewis Milestone zdobyło dwa Oscary, w tym jeden za najlepszy film. Druga część ekranizacji ukazała się w 1979 roku, natomiast trzecia w 2022, właśnie dzięki Lesley Paterson, która w 2006 roku zakupiła prawa do remake’u filmu.
Praca nad nową ekranizacją zajęła Paterson 16 lat. Po drodze, jak sama mówi, musiała włożyć w produkcję mnóstwo pracy, ale również i pieniędzy. Jak wspomina w jednym z wywiadów dla Daily Mail, aby zdobyć gaże na kolejną ratę za film startowała w zawodach triathlonowych.
– Nie chciałam tylko wygrać wyścigu. Musiałem wygrać, ponieważ płatność za opcję „All Quiet on the Western Front” była należna w następnym tygodniu i był to jedyny sposób, w jaki mogłam zebrać pięciocyfrową kwotę, aby utrzymać nasze marzenie przy życiu – mówi Paterson.
Nominacja do Oscarów
Pasja i upór zostały docenione po 14 latach, kiedy Netflix zainteresował się projektem i stał się jednym z jego współproducentów. Efektem współpracy była światowa premiera we wrześniu ubiegłego roku.
Film został bardzo szybko doceniony w kinowym środowisku. Jakiś czas temu „All Quiet on the Western Front” zdobył, aż 9 nominacji do Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku:
- Najlepszy film
- Najlepszy film nieanglojęzyczny
- Najlepsza muzyka filmowa
- Najlepszy scneriusz adaptowany
- Najlepsze efekty specjalne
- Najlepsze zdjęcia
- Najlepsza scenografia
- Najlepsza charakterystyka
ZOBACZ TEŻ: Triathlon to styl życia. Sylwetka Julity Sikory