Bakterie jelitowe sekretem do sukcesu podczas MŚ na Hawajach?

Naukowcy szukają zawodników, którzy chcą wziąć udział w badaniu prowadzonym przed Koną i w czasie zawodów na Hawajach. Przeprowadzą testy, które wskażą jaką funkcję w wytrzymałości pełni mikrobiom jelitowy.

Mistrzostwa świata Ironman odbędą się w październiku. Jak się okazuje, będą nie tylko areną rywalizacji na wysokim poziomie, ale też polem badań naukowców. Będą oni chcieli wykonać pierwsze w swoim rodzaju badania probiotyków oraz mikrobiomu jelitowego pośród uczestników wydarzenia.

ZOBACZ TEŻ: Co jeść po treningu? Zadbaj o swoją regenerację!

Naukowcom będą sprzyjały niesamowicie wymagające warunki Hawajów, a także to, że podczas imprezy zobaczymy czołowych triathlonistów, którzy starają się przełamywać bariery. Rywalizacja podczas Kony uważana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie, zawodnicy walczą przy temperaturach przekraczających 40 stopni Celsjusza przy wysokiej wilgotności dochodzącej do 90%. To wyjątkowe warunki, które pozwolą naukowcom spojrzeć na „korelację między wysiłkiem a mikrobiomem jelitowym podczas szczytowych warunków fizycznych”.

Co chcą osiągnąć badacze?

Naukowcy będą chcieli sprawdzić, w jaki sposób mikrobiota jelitowa reaguje na wysiłek w tak ciężkich warunkach. Dodatkowo zbadają też, jaki jest wpływ suplementacji probiotykami oraz związek pomiędzy mikrobiotą jelitową, wynikiem zawodnika podczas wyścigu oraz zaburzeniami żołądkowo jelitowymi. Dzięki temu chcą odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących optymalizacji wydajności podczas ścigania się, co wpłynie także na przygotowanie uczestników w kolejnych latach.

Specjaliści z Liverpool John Moores University, Georgia Southern University oraz University of Illinois podkreślają, że w naszym przewodzie pokarmowym jest ponad 40 bilionów bakterii. To właśnie je określa się mianem mikrobioty jelitowej. Wpływają one na wiele aspektów życia i zdrowia.

Dlatego też chcą sprawdzić, jak powinna wyglądać odpowiednia mikrobiota jelitowa sportowców, bo wpływa ona bezpośrednio na wyniki zawodników. Decyduje o regulacji i wykorzystaniu energii, wpływając też na ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

W badaniu mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy MŚ na Hawajach. Potrwa kilka tygodni. Zawodnicy zgłaszający się będą poproszeni o wysłanie próbek na 4 tygodnie przed wyścigiem – otrzymają probiotyki lub placebo. Następnie naukowcy sprawdzą próbki pobrane dzień przed wyścigiem i dzień po wyścigu.

Wykazano, że mikrobiom żołądkowo-jelitowy ma wpływ na ogólny stan zdrowia, a najnowsze dane pokazują, że może wpływać na wyniki sportowe. Nie było jeszcze żadnego badania, które dotyczyłoby wpływu ekstremalnych wyścigów wytrzymałościowych na ten mikrobiom. Sprawdzimy także, jaka jest reakcja na suplementację probiotykami – czytamy w opisie.

Do badania, które koordynują Dr John Molphy oraz Dr Greg Grosicki można zgłosić się w tym miejscu.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze