Challenge Roth zastosuje technologię RaceRanger: „To rewolucja w walce z draftingiem” 

Organizatorzy Challenge Roth już w ubiegłym roku rozpoczęli walkę z draftingiem, redukując liczbę media motocykli na trasie. W kolejnej edycji pójdą o krok dalej. W 2024 skorzystają z technologii RaceRanger. 

ZOBACZ TEŻ: RaceRanger – przełom w walce z draftingiem?

Walka z draftingiem

W 2023 roku dyrektor Challenge Roth Felix Walchshöfer podkreślał, że w triathlonie potrzebne są zmiany, aby wyścigi były bardziej sprawiedliwe. Podczas ubiegłorocznych zawodów organizatorzy skutecznie zredukowali liczbę media motocykli na trasie zawodów. Oprócz tego zmienili też sposób prowadzenia transmisji i ułatwili komunikację między sędziami a zawodnikami. 

W przyszłym roku w walce z draftingiem pomóc ma technologia RaceRanger. Urządzenie potwierdziło już swoją skuteczność na kilku dużych imprezach m.in. na mistrzostwach świata w triathlonie długodystansowym na Ibizie, Challenge Wanaka i testach paraolimpijskich w Paryżu.

Specjalne urządzenie zostanie zamontowane na rowerze każdego z zawodników PRO. Jak możemy przeczytać na stronie, celem długoterminowej współpracy jest poprawa uczciwości wyścigów i przejrzystości sędziowania. 

ZOBACZ TEŻ: Challenge Roth rozpoczyna walkę z draftingiem. Koniec kontrowersyjnych kar?

Wsparcie dla sędziów i sportowców

Felix Walchshöfer, który w środowisku triathlonowym chwalony jest za podejmowanie innowacyjnych decyzji, przyznał, że zastosowanie RaceRanger podczas Challene Roth jest efektem rozmów w wieloma zawodnikami oraz podyktowane chęcią prowadzenia rywalizacji fair play. 

Naszym celem jest zawsze uczynienie wyścigu jeszcze bardziej sprawiedliwym. RaceRanger to rewolucja techniczna. Wspiera naszych sędziów wyścigowych w określaniu dystansów draftu w całkowicie obiektywny sposób. Teraz widzą na pierwszy rzut oka, czy sportowiec jest zbyt blisko osoby z przodu. System jest również doskonałym wsparciem dla samych sportowców, aby lepiej oceniali swoje własne odległości – komentuje dyrektor wyścigu. 

Źródło: Challenge Family

Aprobata triatlonistów

Decyzja Challenge Roth spotkała się z aprobatą największych światowych triathlonowych nazwisk. Swoje zadowolnie w tej kwestii wyraził Sebastian Kienle. 

Niemiec sam był na starcie pierwszych wyścigów, gdzie używano systemu RaceRanger. Kienle uważa, że: „posiadanie obiektywnego organu technicznego, który pomaga zarówno zawodnikom, jak i sędziom w przestrzeganiu i monitorowaniu zasad draftingu, jest niezwykle cenne”.

Bardzo cieszy fakt, że Challenge Roth, jako jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów, odgrywa tutaj wiodącą rolę i daje sędziom, sportowcom i twórcom systemu możliwość zdobycia doświadczenia i dalszego rozwoju systemu. Moje doświadczenie w trzech wyścigach, w których startowałem z tym systemem, było niezmiennie pozytywne – mówi triathlonista. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,784ObserwującyObserwuj
20,300SubskrybującySubskrybuj

Polecane