Czym zajmuje się ITU i jak sobie radzi

ITU – International Triathlon Union czyli Międzynarodowa Unia Triathlonu to międzynarodowe kierownictwo dyscyplin multisportowych, w których w skład wchodzą triathlon, duathlon, aquathlon i inne niestandardowe odmiany. ITU powstało w 1989 roku aby zrzeszyć rozwijający się triathlon na świecie, organizować ustandaryzowane Mistrzostwa Świata oraz wypromować triathlon jako dyscyplinę olimpijską. ITU organizuje Puchar Świata w triathlonie oraz Serię Mistrzostw Świata WTS.

Czym jeszcze zajmuje się Unia i jak sobie radzi:

Struktura
ITU ciągle zwiększa liczbę współpracujących krajowych związków triathlonu. Na chwilę obecną zrzeszonych jest 163 krajów. Poniżej możemy zobaczyć, jak to wyglądało w latach ubiegłych.
2009 rok – 104 kraje
2012 rok – 147 krajów
2015 rok – 161 krajów
2016 rok – 163 kraje + 5 kolejnych czeka na akceptację.

Transparentność
ITU zamieszcza na swojej stronie internetowej do informacji publicznej przeprowadzany roczny audyt finansowy przez firmę PricewaterhouseCoopers.
ITU ściśle podąża za wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W agendzie MKOl jest między innymi zalecenie prowadzenia Zespołu Arbitrażowego, Kodeksu Etyki oraz corocznego audytu z publikacją wszystkich dokumentów finansowych i zarządu.

Antydoping i antymanipulacja
ITU rozwija swój program antydopingowy, na który przeznacza co roku około 1 milion złotych. W 2010 roku stworzony został paszport biologiczny zawodników, do którego dane zbierane są kilkukrotnie w ciągu roku. ITU także zaakceptowało kolejny projekt MKOl – Zapobieganie Manipulacji w Rywalizacji Sportowej, który ma za zadanie zapobiegać korupcji związanej z obstawianiem wyników.

Rezerwy finansowe
Na koniec 2016 roku po raz pierwszy w historii zarząd ITU zebrał 1 milion dolarów rezerwy finansowej. Plan na przyszłe cztery lata to podwojenie tej kwoty do 2 milionów dolarów.

Wzrost triathlonu
Z badań wynika, iż rocznie przybywa średnio 15% triathlonistów. Na chwilę obecną szacuje się, że jest ich około 3,5 miliona na całym świecie.

Inwestycje
ITU co roku inwestuje średnio 1 milion dolarów w rozwój Federacji Kontynentalnych. Pieniądze są dzielone na:
Europejską Unię Triathlonu,
Afrykańską Unię Triathlonu,
Amerykańską Konfederację Triathlonu,
Azjatycką Konfederację Triathlonu,
Oceańską Unię Triathlonu.
Każda federacja organizuje Puchar Kontynentalny wraz z Mistrzostwami Kontynentu.

 

CzymZajmujeSieITUIJakSobieRadzi1

Sztafety Mix
Jednym z głównych celów ITU jest promowanie konkurencji triathlonu jaką są sztafety mix (2 mężczyzn, 2 kobiety – dystans supersprint). Sztafety rozgrywane są na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Jest duże prawdopodobieństwo, że zostaną także dopisane do rozgrywek Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.

Festiwal Multisportu
ITU stworzyło nowy koncept Festiwalu Multisportu, który po raz pierwszy będzie rozegrany w 2017 roku w Penticton (Kanada). Kolejne festiwale zaplanowane są w 2018 Odense (Dania) i 2019 Pontevedra (Hiszpania). Można o tym wydarzeniu przeczytać w tym artykule: Festiwal Multisportu Penticton 2017 ITU pracuje nad wzrostem popularności triathlonu zimowego.

Paratriathlon
Dużym sukcesem był debiut paratriathlonu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Media na igrzyskach określiły paratriathlon jako “jedne z najbardziej udanych i atrakcyjnych zawodów paraolimpiady”. Przez ostatnie cztery lata zarząd ITU ustandaryzował klasy sportowe paratriathlonistów.

TriathlonLive TV
W 2016 roku platforma internetowa, na której można oglądać transmisję z serii Mistrzostw Świata WTS miała 146.000 widzów z całego świata.

Zainteresowanie miast triathlonem
Przez ostatnie kilka lat coraz więcej miast i regionów z pięciu kontynentów zaczęło ubiegać się o możliwość organizacji imprez triathlonowych ITU.

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,466ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane