Bieg po tytuł mistrzowski w St. George. Jak wygląda trasa?

Przyszła pora na prezentację etapu biegowego nadchodzących mistrzostw świata IRONMAN 70.3. Już w piątek czeka nas rywalizacja kobiet, a w sobotę mężczyzn. W stosunku do ubiegłorocznych mistrzostw świata oraz wcześniejszych imprez pod szyldem IRONMAN 70.3 w St. George etap biegowy przeszedł szereg zmian.

Po wybiegnięciu ze strefy zmian położonej przy parku Town Square trasa prowadzi na północny-zachód do klubu golfowego Dixie Red Hills. Od samego startu do momentu wbiegnięcia na pole golfowe, tj. przez 3 i pół kilometra jest cały czas pod górę. Na dystansie 3,5 km wznios wysokości wynosi 85 metrów, co przekłada się na średnie nachylenie około 2,5%. Po okrążeniu pola golfowego zawodników czeka 4,5-kilometrowy zbieg do centrum miasta. Po minięciu strefy zmian trasa prowadzi do parku im. Verona Worthena. W parku znajduje się najniższy punkt na trasie.

Bieg St George
Źródło: Ironman

Po obiegnięciu parku rozpoczyna się drugi długi podbieg, a po minięciu strefy zmian druga pętla trasy biegowej. Ponownie zawodnicy zmierzać będą w stronę klubu golfowego, jednak tym razem ze względu na dobieg do strefy zmian podbieg jest dłuższy. Do przebiegnięcia jest 4,5 km pod górę, a różnica wzniesień wynosi równo 100 metrów. Po obiegnięciu pola golfowego i ponownym zbiegu do centrum miasta, a także obiegnięciu parku Worthena rozpocznie się trzeci finalny podbieg dnia. Na szczęście ten trzeci będzie najkrótszy. Na ostatnich 1200 metrów różnica wzniesień wynosi 15 metrów. Jeśli ktoś zastanawiałby się, czy to dużo, to dla porównania znana z gdyńskiego IRONMANa ulica Świętojańska na dystansie 1000 metrów ma 15 metrów różnicy wzniesień. Co prawda organizatorzy deklarują iż etap biegowy mierzy 21,1 km, jednak w rzeczywistości jest o 100 metrów krótszy. Sumaryczna różnica wzniesień na dystansie 21 km wynosi 215 metrów.

Pogoda w St.George 

Prognozowane warunki atmosferyczne będą sprzyjające do biegania. Na piątek prognozowana jest temperatura do 19 stopni Celsjusza i wiatr o prędkości 10 km/h. W sobotę temperatura będzie nieznanie wyższa i ma wynosić 21 stopni Celsjusza, a wiatr ma mieć prędkość poniżej 8 km/h. Obydwa dni powinny być bezchmurne i słoneczne.

ZOBACZ TEŻ: Lista startowa kobiet

W ubiegłym roku uczestnicy mistrzostw świata w St. George nie wracali do centrum tą samą drogą. Po minięciu klubu golfowego Dixie obiegali czerwone wzgórza i przy Pioneer Park skręcali do centrum, gdzie rozpoczynali drugą pętlę. Z tego względu porównywanie czasów uzyskanych w zeszłym roku nie ma większego sensu. Z jednej strony różnica wzniesień jest mniejsza, jednak na terenie klubu golfowego zawodników czeka zmiana nawierzchni. Poza tym w tym roku spora część pretendentów do tytułów mistrzowskich ma za sobą start w mistrzostwach świata IRONMAN. Trzy tygodnie to bardzo mało czasu na odpoczynek po tak wymagających zawodach.

ZOBACZ TEŻ: Lista startowa mężczyzn

Ubiegłoroczne wyniki

Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie wspomniał o wynikach uzyskanych w zeszłym roku. Ustępujący mistrz Gustav Iden na pokonanie etapu biegowego potrzebował 1 godzinę, 11 minut i 32 sekundy. Na mecie osiągnął łączny czas 3 godzin, 37 minut i 13 sekund. Prowadząca od startu do mety Lucy Charles-Barclay dystans 21 km przebiegła w 1 godzinę, 18 minut i 48 sekund. Na mecie osiągnęła czas 4 godzin i 20 sekund. Na pobicie rekordów świata dystansu IRONMAN 70.3 nie mamy co liczyć. Wyniki na poziomie 3 godzin i 26 minut dla mężczyzn oraz 3 godzin i 53 minut dla kobiet są w Utah poza zasięgiem. Nie oznacza to jednak, że nie czeka nas świetne widowisko.

Emil Wydarty
Emil Wydarty
Kapitan Żeglugi Wielkiej. Pracę na morzu łączy z pasją do triathlonu i kolarstwa, a w szczególności do klasyków.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,395ObserwującyObserwuj
437SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze