W pustyni i w kanionie, czyli etap kolarski na mistrzostwach świata IRONMAN 70.3

Etap kolarski na zawodach serii IRONMAN 70.3 stanowi 80% całości dystansu. Na jego pokonanie zawodowcy potrzebują około dwóch godzin. W porównaniu z Big Island trasa w St. George może się wydawać nieco nudna, jednak trudno jej odmówić uroku. Wszak nieczęsto trafia się okazja wspinaczki czerwonymi ścianami kanionu ze śniegiem w nazwie. Na dodatek na pustyni.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie obejrzysz mistrzostwa świata IRONMAN 70.3 w Utah?

Do przejechania jest 56 mil, czyli 90,1 kilometrów. Po opuszczeniu strefy zmian zawodnicy objadą zbiornik wodny Sand Hollow, a następnie drogą stanową nr 9 dojadą do Harrisburga. Stamtąd przez Waszyngton i Green Spring dotrą do St. George, a następnie obrzeżami miasta do miejscowości Ivins. Po nawrocie w centrum Ivins rozpocznie się mozolna wspinaczka po ścianach Śnieżnego Kanionu aż do skrzyżowania z drogą stanową nr 18. Podjazd ten ma nieco ponad 6 km długości ze średnim nachyleniem 4,2% i maksymalnym nachyleniem 13%. Z jego szczytu na zawodników czeka 15-kilometrowy zjazd do strefy zmian w St. George.

Rower St George
Źródło: Ironman

Pogoda w Utah

Warunki atmosferyczne panujące na południu stanu Utah są o wiele bardziej sprzyjające niż na Hawajach. Zimny klimat pustynny charakteryzuje się stosunkowo niskimi temperaturami powietrza i niską wilgotnością. Pod koniec października w godzinach porannych temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jej maksimum dochodzi do 22-24 stopni Celsjusza. Opady występują bardzo sporadycznie. Ze względu na ukształtowanie terenu przeważają wiatry z kierunków północno-wschodnich lub południowo-zachodnich. W październiku przez 25 dni w miesiącu prędkość wiatru nie przekracza prędkości 30 km/h. Z tego też względu w przeciwieństwie do minionych mistrzostw świata IRONMAN w Utah nie ma zakazu stosowania dysków.

Zeszłoroczne wyniki

Sumaryczny wznios na dystansie 90,1 km wynosi 1003 metry, więc pomimo jednego dłuższego podjazdu trasę, to należy nazwać co najwyżej pofałdowaną. Najlepszym tego dowodem jest czas uzyskany przez zeszłorocznego triumfatora, Gustava Idena. Pokonanie etapu kolarskiego zajęło mu 1 godzinę, 58 minut i 59 sekund. Prowadząca w ubiegłym roku od startu do mety Lucy Charles-Barclay potrzebowała 2 godziny, 14 minut i 59 sekund. Dla porównania ustanawiając rekord świata na dystansie IRONMAN 70.3 5 marca 2022 roku w Dubaju Martin Van Riel na przejechanie na płaskich niczym stół 90 km potrzebował 1 godziny, 53 minut i 28 sekund. Tego samego dnia w Dubaju łupem Laury Philipp padł rekord świata kobiet, a na przejechanie 90 km potrzebowała 2 godzin, 4 minut i 52 sekund. Trasa w St George nie jest więc najszybsza, ale jak pokazał Gustav Iden średnia powyżej 45 km/h jest jak najbardziej osiągalna.

Emil Wydarty
Emil Wydarty
Kapitan Żeglugi Wielkiej. Pracę na morzu łączy z pasją do triathlonu i kolarstwa, a w szczególności do klasyków.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,671ObserwującyObserwuj
452SubskrybującySubskrybuj

Polecane