Nie ma górnej granicy wiekowej do czerpania korzyści zdrowotnych z wysokiej sprawności fizycznej. Im większe wytrenowanie organizmu (układu krążeniowo-oddechowego) tym mniejsze zagrożenie przedwczesną śmiercią. Takie wnioski z badań wyciągnęli naukowcy z Cleveland, Ohio, które opisano na łamach Journal of the American Medical Association.
Przeprowadzono 23-letnie (1991-2014) badanie na grupie 122.007 osób w różnym wieku, zarówno na kobietach jak i mężczyznach. W trakcie zbierania danych zmarło 13.637 badanych. Obserwacje na poszczególnych osobach trwały pomiędzy 4 a 13 lat.
Ochotnicy regularnie ćwiczyli na bieżni mechanicznej. Przede wszystkim nie skupiano się, jak to w innych badaniach, na godzinach spędzonych na treningach ani na intensywności. Tutaj jako współrzędną wybrano wytrenowanie. Podzielono badanych na pięć grup. Z czego najbardziej wytrenowane osoby (Elite) w swoich kategoriach wiekowych znajdowały się powyżej 97,7 percentyla. Jak dowodzą badania, te osoby z największą wydolnością były najmniej narażone na przedwczesną śmierć w porównaniu do mniej wytrenowanych grup. Przedwczesna śmierć jest tutaj rozumiana jako dowolna klinicznie zbadana choroba, która przyczyniła się do zgonu.
Naukowcy z Cleveland sugerują aby pracownicy branży medycznej zachęcali pacjentów do utrzymywania jak najwyższej formy fizycznej. My również przyłączamy się do tego apelu aby nie zaniechać treningów, nawet jak już znudzi nam się czynne branie udziału w zawodach. Czasami zmiana dyscypliny potrafi dać bodziec motywacyjny do dalszego uprawiania sportu. Jeśli nie ma zdrowotnych przeszkód nie bójmy się intensywnych treningów na “stare lata”, jak dowodzą badania czołówka kategorii wiekowej statystycznie jest najzdrowsza.
Link do publikacji: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2707428