ITU zawiesiła dwóch triathlonistów amatorów za doping

Międzynarodowa Unia Triathlonu ITU zawiesiła za doping dwóch triathlonistów amatorów, startujących w kategoriach wiekowych. Stephen Thompson z Australii nie będzie mógł startować w zawodach sportowych przez najbliższe cztery lata. To efekt kontroli z 2018 roku, kiedy to wykryto u niego EPO. Miało to miejsce po Wielkim Finale WTS Gold Coast.

Stephen zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata amatorów w kategorii 30-34. W próbce jego moczu wykryto zabronioną substancję, hormon peptydowy Erytropoetynę (EPO). Triathlonista także startował jako przewodnik w Elicie Paratriathlonu z osobą niedowidzącą. Tutaj także on i przy okazji jego partner zostali zdyskwalifikowani. W tych samych zawodach uczestniczyli Łukasz Witecki wraz z Tomaszem Domagałą, jednak ta sytuacja nie wpływa na zmianę ich lokaty – zajęli 9 miejsce.

Drugi triathlonista, który został zawieszony to Nuno Silva z Portugalii. W jego przypadku kara jest o połowę krótsza. Silva nie będzie mógł startować w zawodach przez najbliższe dwa lata. Zawodnik ten wpadł na dopingu po zawodach ITU Multisport Triathlon Event Pontevedra w 2019 roku, gdzie brał udział w Mistrzostwach Świata w kategoriach wiekowych na dystansie długim ITU. W kategori M40-44 zajął drugie miejsce. Przebadana próbka z moczem wykazała efedrynę i Oxilofrine. Czyli dwa stymulanty.

Efedryna jest popularną substancja w środowisku nielegalnego dopingu, zwiększająca wydolność organizmu. Również po przyjęciu efedryny mięśnie są bardziej odporne na zmęczenie. Natomiast Oxilofrine to stymulant klasy amfetamin, który jest stosunkowo niszowym środkiem. Opracowano go w celu leczenia niedociśnienia u osób, które nie reagują na konwencjonalne leczenie.

Okres dyskwalifikacji obu sportowców rozciąga się na zawody w każdym sporcie, na dowolnym poziomie, wszędzie tam gdzie organizatorzy zdecydowali się przyjąć, wdrożyć i egzekwować przepisy antydopingowe ITU. Dyskwalifikacja to również odebranie tytułów, nagród, medali, punktów i pieniędzy za zajęte miejsce.