Jak wybrać najlepszy kask na rower?

Jak wybrać najlepszy kask rowerowy? Zdecydować się na szosowy czy czasowy? Który rozmiar i model będą odpowiednie? 

ZOBACZ TEŻ: Ubezpieczenie na triathlonowy obóz treningowy. Co musisz wiedzieć?

Kask czasowy czy szosowy? 

Wybierając kask rowerowy, najważniejsze jest określenie rodzaju kasku, który będziesz potrzebował. W zależności od dyscypliny, którą uprawiasz, kask będzie różnił się budową oraz właściwościami. Dla triathlonistów najważniejszym wyborem będzie wybór między kaskiem szosowym a kaskiem czasowym. 

Kask szosowy to kask, który zaprojektowany jest przede wszystkim jako uniwersalne rozwiązanie sprawdzające się zarówno podczas wyścigów, jak i treningów kolarskich. Budowa kasku szosowego uwzględnia aerodynamikę, jednak przede wszystkim ma zapewnić wentylację, idącą w parze z niewielką wagą. 

W wypadku kasku czasowego kwestia komfortu i wentylacji jest marginalizowana. Najważniejsza jest minimalizacja oporu aerodynamicznego. Kaski czasowe posiadają mniej otworów wentylacyjnych, które są projektowane tak, aby nie tworzyć dodatkowych oporów powietrza. Kształtem kask czasowy najczęściej przypomina kroplę, a jego tylna część jest zaprojektowana w nieco inny sposób. Dobry kask czasowy balansuje pomiędzy zmniejszaniem oporu aerodynamicznego a komfortem przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego poziomu odprowadzania ciepła z wnętrza kasku. 

W szafie większości profesjonalnych triathlonistów znajduje się zarówno kask szosowy, jak i czasowy. Dla początkującego amatora kask szosowy może okazać się lepszy rozwiązaniem, ponieważ da większy komfort użytkowania. Dla zawodników PRO, którzy walczą o każdą sekundę, aerodynamika kasku czasowego będzie przekładać się na wymierne profity. 

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wybór kasku szosowego czy czasowego najważniejsze jest dopasowanie rozmiaru oraz wybór kasku o dobrej jakości, posiadającego odpowiednie certyfikaty. 

Jak wybrać rozmiar kasku? 

Jeśli planujesz zakup kasku, zwłaszcza czasowego, którego ceny są zazwyczaj wyższe od kasków szosowych, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego sklepu rowerowego lub triathlonowego. Na miejscu otrzymasz fachową pomoc, która pozwoli na dobór najlepszego kasku. 

Kask możesz też wybrać na własną rękę, kierując się kilkoma podstawowymi zasadami. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru, dlatego musisz znać obwód swojej głowy. Do zmierzania wystarczy miara krawiecka. Nada się również sznurek, który następnie zmierzysz linijką. 

Żeby określić rozmiar głowy, należy sprawdzić jej obwód w najszerszym miejscu. Zazwyczaj znajduje się na linii prowadzącej nad skronią i uchem. Z przodu jest to wysokość ok .1-2 cm nad brwiami. Miara musi przylegać do skóry, ale nie może zbyt mocno uciskać ani uwierać. Dla pewności dokonaj kilku pomiarów. 

Znając już obwód głowy, porównaj go z tabelą rozmiarów producenta. Rozmiary kasków zazwyczaj oznaczone są jako XS/S/M/L/XL lub poddane są w przedziałach centymetrowych. Jeśli jesteś między jednym a drugim rozmiarem, warto wybrać większy, dopasowując kask systemem regulacji.  

ZOBACZ TEŻ: Jaki trenażer wybrać?

Dopasowanie podstawą bezpieczeństwa

Ważne jest, aby przymierzyć kilka modeli kasków. Każdy z nich będzie inaczej zbudowany, a tym samym będzie inaczej leżał na głowie. Kupując kask w sklepie nie wstydź się próbować różnych rozwiązań. Robiąc zakupy przez internet, warto zamówić kilka modeli, a następnie skorzystać z opcji zwrotu. 

Wybierając kask, dopasować należy szczegóły: wyreguluj pokrętło ściągające kask z tyłu, wyreguluj paski i zapnij je pod brodą. Paski muszą schodzić się pod uszami, a klamra powinna być ciasno zapięta. Musi przylegać do szyi, ale nie może powodować dyskomfortu ani dusić. Jeśli kask jest dobrze dopasowany, delikatnie potrząśnij głową. Nie może być zbyt luźny, ale nie może się też całkowicie nie ruszać. Powinien być w minimalnym stopniu ruchomy. 

Przy przymiarkach uwzględnij okulary rowerowe. Upewnij się, że kask i okulary do siebie pasują i na siebie nie nachodzą.

Jakość kasku oraz europejskie normy 

Niezwykle ważna jest jakość kasku. Niższa cena wcale nie musi oznaczać, że kask jest gorszy. Kluczowe są użyte materiały, a przede wszystkim posiadane certyfikaty. Najważniejszym z nich jest europejska norma CE EN 1078, która określa wymagania i metody badań kasków produkowanych dla użytkowników rowerów. 

Warto sprawdzić również, czy kask posiada technologię  MIPS (Multi-Directional Impact Protection System). Zwiększa on bezpieczeństwo podczas zderzenia dzięki specjalnej warstwie, umieszczonej między skorupą a miękką wyściółką wewnątrz kasku. Głównym zdaniem technologii MIPS jest ochrona kasku przy uderzeniu pod kątem. Elementy wkładki przesuną się, jeżeli w coś uderzysz, przez co rozproszona zostanie siła uderzenia. 

Jeśli chodzi o jakość materiałów to kask, zwłaszcza dla triathlonisty, powinien być lekki i wygodny. Nie może on obciążać szyi. Jeśli decydujesz się na start na dystansie Ironmana, jazda w ciężkim kasku przez kilka godzin może okazać się prawdziwą udręką. A później czeka jeszcze przecież maraton…. Kask nie powinien również sprawiać problemu z zakładaniem i z wkładaniem. Pozwoli to na zaoszczędzenie cennych sekund w strefie zmian. 

Wygląd – nie najważniejszy, ale ważny 

Wygląd kasku nie jest kluczową kwestią, którą powinieneś się kierować. Ważne jest jednak, aby w kasku czuć się pewnie i komfortowo. Odpowiednio chroniący kask, w którym czujesz, że dobrze wyglądasz to najlepsze połączenie. Na rynku dostępna jest całą gamą modeli o różnych kształtach i kolorach. 

Jednym z najczęściej wybieranych przez triathlonistów kolorów jest biały, ponieważ kask mniej się nagrzewa. Warto pamiętać, że zdecydowana część sezonu triathlonowego przypada na lato, a na dworze panują upały. 

ZOBACZ TEŻ: Kiedy możemy spodziewać się drukowanych rowerów triathlonowych?

Jak wybrać kask na rower? Najważniejsza zasada 

Wybór kasku to indywidualna kwestia. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego typu kasku, rozmiaru oraz modelu, gwarantującego dobrą jakość. Kluczową kwestią jest fakt, że każdy kask, który został zniszczony podczas wypadku, nie może być użyty kolejny raz. Naruszone zostały jego struktury oraz konstrukcja, a kask należy wymienić na nowy. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,392ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze