Po co na zawodach monitoruje się glukozę? – sensor Supersapiens

Wygląda niepozornie jak klips antykradzieżowy w sklepie z ubraniami. Przyczepia się go do ramienia. Korzystają z niego m.in. Gustav Iden i Kristian Blummenfelt. Czym jest sensor Supersapiens i jaką daje przewagę zawodnikom, którzy go stosują? 

ZOBACZ TEŻ: Iden i Blummenfelt podzielą się tajemnicami swojego treningu?

Od chwili, gdy Olav Bu został trenerem Norwegów, postawił mocny nacisk na zgłębianie wiedzy o fizjologii wysiłku. Zespół trenerski w pełni zaufał liczbom. Norwegowie zaczęli mierzyć i liczyć wszystko to, co wpływa lub może mieć wpływ na osiągnięcia zawodników. W triathlonie nikt przed nimi nie pracował w ten sposób, a przynajmniej nie na taką skalę. Po sukcesach najbardziej znanych podopiecznych trenera Bu, czyli Gustava Idena oraz Christiana Blummenfelta, świat zaczął bliżej przyglądać się temu, jak oni to robią. Konkurenci uświadomili sobie, że oparcie rozwoju na analizie tego, co mierzalne, jest racjonalnym podejściem do szukania miejsca na poprawę wyników sportowych.

Jedną z relatywnie nowych technologii, która zyskuje coraz większe zastosowanie w sporcie wytrzymałościowym, jest sensor CGM (z j. angielskiego continuous glucose monitor) służący do ciągłego monitorowania glikemii, czyli stężenia glukozy we krwi. Te urządzenia nie są niczym nowym w branży medycznej. Stosuje się je od przeszło dekady. Jednak jak do tej pory korzystali z nich głównie diabetycy. Dziś do swoich tricepsów przyczepiają je m.in.: Kristian Blummenfelt, Gustav Iden, Skye Moench, Kyle Buckingham, Ben Kanute czy Emma Pallant-Browne.

Czy to tylko chwyt marketingowy? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z przełomowym rozwiązaniem?

Christian Blummenfelt Supersapiens Kona 2022
Zdjęcie: Sensor Supersapiens widoczny na tricepsie Christiana Blummenfelta (Ironman Now)

Co to jest Supersapiens i do czego służy?

Supersapiens to marka sensora służącego do ciągłego monitorowania stężenia glukozy. Urządzenie dostarcza użytkownikowi informacji w czasie rzeczywistym, przez co daje możliwość optymalizacji żywienia w trakcie wysiłku oraz w fazie regeneracji.

Dlaczego myślenie o glukozie jest istotne? Glukoza to paliwo, z którego mięśnie czerpią energię w czasie wysiłku o dużej intensywności. Dzięki Supersapiens można na bieżąco kontrolować poziom glukozy i utrzymywać optymalny poziom zaopatrzenia w nią mięśni.

Zawodniczka z przyczepionym sensorem Supersapiens
Zdjęcie: Supersapiens

Materiał do pomiarów nie pochodzi z krwi, lecz z płynu tkankowego, co zwiększa prostotę użycia urządzenia. W Supersapiens zastosowano sensor Abbott Libre Sense Glucose Sport Biosensor, który rejestruje pomiary w przedziale od 55 mg/dL do 200 mg/dL. Zakres pomiaru jest mniejszy niż w urządzeniach dedykowanych diabetykom. Za to Supersapiens, sensor stworzony dla sportowców, ma możliwość przesyłania danych w czasie rzeczywistym.

Supersapiens w czasie wysiłku i po jego zakończeniu

Patrząc z perspektywy krótkoterminowej, urządzenie informuje o stężeniu glukozy i zmianach stężenia. Podczas treningu można kontrolować wpływ wysiłku na wahania poziomu glukozy albo wpływ spożytego pokarmu na zmianę tegoż poziomu. Liczby, które pokazuje aplikacja, można na bieżąco konfrontować ze swoim samopoczuciem.

Supersapiens aplikacja mobilna

Po skończonym wysiłku aplikacja ocenia jakość treningu z perspektywy zarządzania stężeniem glukozy i wystawia ocenę, tzw. „Glucose Score”. Jeśli wystąpiły nagłe spadki lub pojawiły się jakieś wzorce, które algorytm rozpoznaje jako niekorzystne, ocena jest obniżana.

Użytkownik otrzymuje również wykres pokazujący czas, w którym stężenie utrzymywało się w poszczególnych zakresach (pożądanych lub niepożądanych).

W raporcie po treningu znaleźć można jeszcze pomocnicze informacje dot. stężenia glukozy przed rozpoczęciem wysiłku oraz inne dane zebrane w trakcie trwania wysiłku, m.in. maksymalne i minimalne wartości, wartość średnią oraz intensywność wahań.

Mobilne laboratorium

W długim okresie sensor Supersapiens może pełnić funkcję mobilnego laboratorium, dzięki któremu można:

  • obserwować trendy w różnych interwałach czasowych, (od godzinowego wzwyż);
  • badać i zwiększać efektywność strategii żywieniowej,
  • lepiej zrozumieć to, jak styl życia zawodnika wpływa na stężenie glukozy.

Supersapiens - aplikacja webowa

Analiza długoterminowa opiera się na śledzeniu wskazań dwóch parametrów: poziomu glukozy oraz stabilności glukozy.

Śledzenie poziomu glukozy

Analiza poziomu glukozy pozwala zidentyfikować sytuacje, w których dochodzi do spadków, wzrostów oraz wahań stężenia. Supersapiens dokonuje pomiaru przez 24 godziny na dobę. Zestawiając zapisy z np. warunkami zewnętrznymi, dietą, poziomem aktywności, można zidentyfikować czynniki wpływające na występowanie wahań.

Stabilność poziomu glukozy

Stężenie glukozy jest wskaźnikiem ważnym, ale nie jedynym, który należy brać pod uwagę. Równie istotna dla osiągów jest stabilność poziomu glukozy. Pożądane są jak najmniejsze wahania. Zawodnicy, u których glukoza ustabilizowana jest na dobrym poziomie, nie doświadczają nagłych spadków energii, stać ich na bardziej intensywny wysiłek i czują się lepiej.

Supersapiens Heat Map
Supersapiens, tzw. mapa ciepła

Wady Supersapiens

Do tej pory pisaliśmy o zaletach sensora i o tym, jak w idealnym świecie wygląda korzystanie z jego możliwości. Niestety nie wszystko zawsze znajduje potwierdzenie w praktyce. Użytkownicy Supersapiens zgłaszali następujące problemy:

  • wyniki pomiarów z płynu tkankowego mogą różnić się od wyników tego samego badania z krwi (przez większość czasu dokładność jest wystarczająca);
  • oceny treningu mogą być zaburzone, np. aplikacja dawała wyższe oceny treningom o wysokiej intensywności, które przeprowadzano (dla testów) na czczo, a niższe treningom, przed którym zawodnik przyjął właściwy posiłek;
  • problemy ze sparowaniem;
  • od czasu do czasu utrata połączenia;
  • ograniczona pojemność – 8 godzin rejestrowania danych, jeśli sensor nie łączy się z telefonem (po tym czasie dane są automatycznie nadpisywane);
  • konieczność posiadania telefonu z Bluetooth, z którego dopiero można przekazywać informacje do zegarka czy komputera rowerowego;
  • rozsądnym jest dokupienie elektronicznej opaski na nadgarstek, która odbierze dane z sensora – nie trzeba wtedy biegać z telefonem, ale to jednak kolejny wydatek.

Gadżet czy game changer?

Analizowanie danych w czasie rzeczywistym pozwala zawodnikom lepiej zarządzać żywieniem. Z informacji „live” dotyczących poziomu stężenia glukozy w trakcie ostatnich mistrzostw świata IRONMAN w Konie korzystał m.in. Christian Blummenfelt. Dzięki temu mógł podejmować bardziej optymalne decyzje dotyczącego tego, ile oraz kiedy zjeść. Można przypuszczać, że w najbliższej przyszłości badanie stężenia glukozy w trakcie wysiłku stanie się równie popularne, co badanie tętna czy laktatu.

Skye Moench
Zdjęcie: Skye Moench (#9 PTO) z sensorem Supersapiens (skyemoench)

Czy jest to rozwiązanie przełomowe? Dopiero w sensorach dedykowanych sportowcom umożliwiono przesyłanie danych dot. stężenia glukozy w czasie rzeczywistym. Bez wątpienia jest to coś nowego. Czy na ten moment jest to już rozwiązanie dopracowane na tyle, żeby można było je polecać z czystym sumieniem, to jest jeszcze sprawa odrobinę dyskusyjna.

Możemy zatem porozmawiać o odczuciach. Nasze są takie, że nawet jeśli jeszcze nie jest to produkt/technologia, której jesteśmy w stanie „w pełni” zaufać, to jesteśmy bardzo blisko chwili, w której to nastąpi. Niemal za pewnik można przyjąć to, że wraz z ulepszaniem algorytmów dokładność wskazań i tym samym przydatność dla zawodników/trenerów sensorów CGM będzie tylko rosła. Jeśli to się stanie, bez wątpienia Supersapiens będzie postrzegany jako pełnoprawny game changer.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,375ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze