Pierwszy start – wskazówki żywieniowe dla zawodników

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią prezentujemy pierwszy tekst naszego Partnera High Level Center autorstwa Jagody Podkowskiej, która zajmuje się dietetyką oraz suplementacją.

 

Przygotowując się do pierwszego w Twoim życiu startu, oprócz treningów rozplanuj także odpowiednią dietę. Właściwe żywienie około startowe śmiało można traktować jako czwartą dyscyplinę, której każdy triathlonista powinien się nauczyć.

Pierwszy start wiąże się ze szczególnym stresem, często objawiającym się problemami żołądkowymi i zmniejszonym apetytem. Prawidłowe odżywianie zarówno przed, jak i w trakcie startu jest jednak niezbędne do uzyskania satysfakcjonujących wyników. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu znacznie wcześniej przed planowanymi zawodami. Niezbędne jest dostarczenie właściwej ilości płynów 3 – 4 dni wcześniej zwłaszcza jeśli zdarza się nam to zaniedbywać w czasie przygotowań. Zapotrzebowanie na wodę mieści się w granicach od 30 do 60 ml/kg masy ciała.

woda2Jak wygląda praktyka?
Jeżeli jesteś aktywnie trenującą kobietą o masie ciała 65 kg powinnaś wypijać ok. 3 litrów wody, jeśli mężczyzną o masie ciała 80 kg zaleca się wypicie ok. 4 litrów. Nie wlicza się w to płynów jakie trzeba uzupełnić w trakcie treningów.
W związku z tym, że dzień przed biegiem jest najważniejszy pod kątem gromadzenia energii w mięśniach warto wypijaną wodę zamienić na napój izotoniczny.

Pamiętajcie!
Sprawna odbudowa glikogenu nie jest możliwa jeśli nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej ilości wody. Glikogen to materiał zapasowy gromadzony w mięśniach i wątrobie, od którego ilości ściśle zależą możliwości wysiłkowe. Węglowodany plus woda to klucz do sukcesu.

Przed zawodami powszechnie praktykuje się „ładowanie węglowodanowe”, które opiera się na zaobserwowanej dodatniej korelacji między ilością zmagazynowanego w mięśniach glikogenu a długością trwania wysiłku w dyscyplinach wytrzymałościowych, do których należy triathlon. Według badań przeprowadzonych przez australijskich naukowców, satysfakcjonujące efekty przynosi superkompensacja węglowodanowa na 24h przed planowanym startem, bez potrzeby często rozważanej fazy „wypłukiwania węglowodanów” w dniach poprzednich. Udowodnili oni, że po pierwszym dniu ładowania węglowodanów w grupie kolarzy i triathlonistów, poziom glikogenu w mięśniach wzrósł o 90% po pierwszym dniu, bez istotnych zmian w dwóch dniach kolejnych. Jednocześnie wiele badań wskazuje na to, że obfite posiłki wysokowęglowodanowe spożywane na noc przed startem mogą zbytnio obciążać przewód pokarmowy, przyczyniać się do niestrawności i obniżać jakość tak ważnego w noc przed wyścigiem snu. Zaleca się zatem, aby ładowanie rezerw glikogenu rozpocząć nie później niż 48h przed startem.

pastaOdpowiednio przed zawodami należy również dokładnie rozplanować co i kiedy będziemy spożywać w dniu startu i w trakcie trwania wyścigu.
W dniu startu unikaj potraw tłustych i bogatych w błonnik, powinny one natomiast zawierać dużo węglowodanów oraz pewną ilość białka, która pozwoli na uczucie sytości i przedłuży proces uwalniania energii. Plan żywieniowy i produkty wspomagające powinny być dobrane indywidualnie i przetestowane na treningach znacznie wcześniej. Powinny być też smaczne i mieć odpowiednią konsystencję. Wielu zawodników preferuje batoniki lub inne produkty stałe. Przy dużym stresie, odczuwanym w związku ze startem, można również wypróbować pokarmy lub specyfiki w formie półpłynnej lub płynnej, które szybciej opuszczają żołądek.

Co do nawodnienia w czasie startu – do jego utrzymania w pierwszych 30-40 min biegu wystarczy woda, jednak po upływie tego czasu warto sięgnąć po napoje będące również źródłem energii i tutaj najlepszym rozwiązaniem są napoje izotoniczne, najlepiej dostarczane co 15-20 min, małymi łyczkami. Ważne jest, aby zawierały one tylko naturalne składniki, dla tego konieczne jest wybranie wcześniej odpowiedniego napoju, pozbawionego sztucznych barwników, aromatów czy słodzików. W czasie zawodów nie należy przyjmować nieprzetestowanych produktów. Nie trzeba koniecznie sięgać po batony czy żele energetyczne – prawidłowo rozplanowane i odpowiednio przygotowane naturalne przekąski typu rodzynki, czy własne ciastka owsiane z owocami także doskonale sprawdzą się na trasie.

 

start

Trzeba pamiętać, że mimo że stres może powodować niechęć do jedzenia, brak pożywienia wiąże się z niedostarczeniem niezbędnej ilości energii, a co za tym idzie z wyczerpaniem i obniżeniem zdolności do wysiłku. Uczucie głodu lub pragnienia oznaczać będzie, że jest już za późno. Z czasem i przebytym dystansem sam poczujesz, jaki schemat żywienia jest najlepszy dla Twojego organizmu.

Powodzenia!

 

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. Izotobik, który zawiera tylko naturalne składniki..
    Od Red. (zgodnie z regulaminem z komentarza wykreślono reklamę produktu)

  2. Moid i cytryna sa super. Dobre wskazanie Janusz:) Od dawna uzywam tej „mieszanki”.
    A jesli chodzi o Agisko to polecane na butelke napoju opakowanie powoduje, ze napoj jest zdecydowanie za slodki.

  3. Mogę prosić o jakiś przykładowy izotonik który zawiera tylko naturalne składniki?

  4. A dlaczego ważne jest, aby izotoniki „zawierały tylko naturalne składniki” ??? W czym będą lepsze od tych butelkowych lub typowych brandów (isostar czy olimp)?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,754ObserwującyObserwuj
18,400SubskrybującySubskrybuj

Polecane