Przegląd sprzętu triathlonisty

Czas leci szybko, jeszcze niedawno zakupiony sprzęt sportowy, rower czy pianka pływacka mają już po parę lat. W okresie zimowym niektóre akcesoria odkładamy na półkę czekając na sezon startowy. Sprzęt się kurzy i zmienia swoje właściwości. Aby uniknąć rozczarowania i problemów na treningach czy zawodach, sprawdź swój sprzęt.

 

Rower

 

Najważniejszym sprzętem każdego triathlonisty jest rower. Po dokładnym umyciu ramy sprawdź czy nie ma żadnych pęknięć. Zdejmij licznik i inne osłonki, aby sprawdzić czy pod nimi nie kryją się pęknięcia, szczególnie zwracaj uwagę na elementy z karbonu. Postrzępione, złamane pancerze, zardzewiałe linki powinny zostać wymienione. Trenując zimą na trenażerze pot zalewa twój rower. Sól w nim zawarta powoduje rdzę. Kto z Was po skończyonym treningu na trenażerze, czyści dokładnie rower?  Bardzo często amatorzy zapominają o tej ważnej czynności. Zwróć uwagę czy śrubki lub inne miejsca gdzie warstwa ochronna mogła odprysnąć nie zaczęła pokrywać się rdzą. Obejrzyj oponę, jeżeli jest brudna najpierw ją umyj. Oświetl dobrym światłem i dokładnie sprawdź czy nie ma obcych elementów w gumie. Dodatkowo zwracaj uwagę na duże pęknięcia i stan opony. Owijka na kierownicy ma tendencję do przecierania, może trzeba by było wymienić na nową. Sprawdź bloki w butach, czy są wszystkie śruby, jak bardzo są zniszczone, czy jeszcze dobrze trzymają i zapewniają odpowiedni transfer mocy. Warto zaopatrzyć się w proste i tanie narzędzie do pomiaru łańcucha. Zbyt rozciągnięty łańcuch jest zużyty i należy go wymienić. Sprawdź stan szczęk hamulców.  Zakręć kołem i obserwuj czy szczęki nie dotykają obręczy ani opony. Ocieranie może świadczyć o źle ustawionych szczękach lub o scentrowanym kole.

 

Sprzęt pływacki


Pianka pływacka kiedy jest nieużywana powinna wisieć na wieszaku o szerokich ramionach. Nie zgniataj jej. Guma potrafi się skleić i popękać. Dokonaj przeglądu pianki, jeżeli znajdziesz jakieś dziury, które czasami zdarza się zrobić przy zakładaniu lub transporcie, kup klej do neoprenu w tubce. Można taki dostać w każdym sklepie dla nurków. Parę kropel kleju i dziurki znikają. Zapobiegnie to dalszemu pękaniu i wlewaniu się wody do środka podczas pływania. Czy umyłeś piankę pod bieżącą wodą po ostatnim użyciu? Sól morska lub chlor na basenie mają negatywny wpływ na stan pianki. Po pływaniu w słodkim jeziorze także trzeba piankę wypłukać z potu, brudu i piasku. Zobacz czy okularki są szczelne, szczególnie te, w których nie pływasz na co dzień, a jedynie służą ci do startów w sezonie. Bez ubierania paska na głowę przyciśnij je do oczodołów, aby się delikatnie zassały na kilka sekund. Jeśli nie trzymają się twarzy warto pomyśleć o nowym modelu.

 

Elektronika


Sprawdź baterie w swoim sprzęcie elektronicznym takim jak pulsometr, pomiar mocy, GPS, zegarek, lampki rowerowe i czołowe. Miej na uwadze, że urządzenia z akumulatorami po latach użytkowania tracą swoje możliwości i trzymają coraz krócej. Szkoda nerwów, kiedy spieszysz się na zaplanowany trening, a tu okazuje się, że Twój sprzęt odmawia posłuszeństwa. Nieciekawie zaczyna się robić, kiedy latarka czołowa zaczyna coraz słabiej świecić w nieznanym terenie. Pomyśl o tym wcześniej.

 

Buty

 

Buty w zależności od wagi i stylu biegowego mają różną długość życia. Jeśli jesteś ciężki i biegasz z pięty w dodatku po asfalcie, częściej wymieniaj buty. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka, który zlicza nam kilometraż butów. Z czasem będziesz czuł, że but stracił swoje właściwości, z reguły dzieje się to w granicy 600-1000 km.

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Lukaszu , w tym roku sprawy sie dosc powaznie skaplikowaly .
    Wszystko jest wielkim znakiem zapytania .
    Jezeli uda sie to na pewno bede tam gdzie zawsze .
    Paniolo Greens ! Trzymaj kciuki !
    Ty jednak 14 pazdziernika wchodzisz do wody z numerem na ramieniu ! 🙂

  2. Cześć Andrzeju! Dzięki za komentarz. Jak idą treningi? Jakie cele na ten rok? Pozdrowienia serdeczne i do zobaczenia na Hawajach (ty wiadomo w jakiej roli! 😉 ja… to się jeszcze zobaczy, w jakiej 😉

  3. „Zbyt rozciągnięty łańcuch jest zużyty i należy go wymienić”
    Zuzyty lancuch wymieniamy na nowy razem z przednimi zebatkami i kaseta.
    Nowy lancuch ma mniejszy „pitch”(rozstaw miedzy rolkami ogniwek) niz ten zuzyty/rozciagniety, dlatego nie bedzie dobrze pracowal ze starymi/zuzytymi zebami , ktore to stracily swoj orginalny ksztalt (przegiecie /wytarta strona atakujaca zeba)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze