Rozpoczyna działalność Polska Agencja Antydopingowa – POLADA

Dnia 1 lipca 2017 roku powstała Polska Agencja Antydopingowa (POLADA). W roli krajowej organizacji antydopingowej zastąpiła działającą od 1988 roku Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Największymi zmianami POLADA będą: ujednolicenie struktury Polskiej Agencji Antydopingowej, nadanie statusu funkcjonariuszy publicznych kontrolerom antydopingowym, rozpoczęcie działań analityczno-śledczych, współpraca pomiędzy Policją, prokuratorami, Służbą Celno-Skarbową, Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną czy Krajową Administracją Skarbową w zakresie ujawniania przestępstw związanych z dopingiem. Towarzyszą temu przepisy karne, przewidujące karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3, za udostępnianie osobom trzecim, określonych substancji zabronionych, prowadzenie obrotu nimi oraz ich przywóz lub sprowadzanie na terytorium Polski.

 

POLADA będzie miała możliwość prowadzenia działalności zarobkowej w ramach zadań statutowych. Pierwszym zadaniem będzie realizacja szeroko zakrojonej kontroli antydopingowej podczas Igrzysk Nieolimpijskich The World Games 2017 Wrocław.

 

– W tym roku planujemy przeprowadzić 3600 badań w ramach narodowego planu, za rok 4 tysiące, aby w 2020 dojść do pułapu 4,5 tysiąca. Chcemy, aby większa ilość zawodników była monitorowana, intensywniej będą prowadzone kontrole indywidualne w miejscach ich pobytu – powiedział Michał Rynkowski, dyrektor agencji.

 

Od tej chwili kontrolę mogą przeprowadzać jedynie wykwalifikowani kontrolerzy, którym zostanie nadany szczególny statusu. Podlegają oni podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych ochronie, ale i odpowiedzialności, przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Działania wykonywane przez kontrolerów uznaje się za realizowane dla dobra publicznego, stąd ten szczególny status. Ma on z jednej strony gwarantować kontrolerom odpowiednią ochronę, z drugiej działać prewencyjnie w obliczu zagrożenia kontrolera korupcją.

 

Przy Agencji zostanie utworzony Panel Dyscyplinarny, który będzie rozstrzygał o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie. Panelowi przysługują aktualnie uprawnienia, które wcześniej realizowane były przez komisje dyscyplinarne, działające w ramach polskich związków sportowych.

 

POLADA logo.jpg

Adrian Kapusta
Adrian Kapusta
Zastępca redaktora naczelnego Akademii Triathlonu. Certyfikowany trener USA Triathlon Coach. Specjalizuję się w trenowaniu amatorów. Moja filozofia trenerska opiera się na indywidualnym podejściu do zawodnika ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Mądry trening i eliminowanie ograniczeń trenowanej osoby, to droga do bycia sprawniejszym i szybszym, a w rezultacie do osiągnięcia celów. Pasjonuję się sportami wytrzymałościowymi, w szczególności triathlonem.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

12,854FaniLubię
543ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

26cz06:0011:00Frydman Triathlon 2022

26cz06:0011:00Triathlon Pniewy 2022

26cz08:0015:00Garmin Iron Triathlon Stężyca 2022

Najpopularniejsze

X
X