Strój triathlonowy – z rękawami czy bez?

Strój triathlonowy – z rękawami czy bez? Który z nich wybrać ze względu na dystans? Jak dobrać rozmiar?

ZOBACZ TEŻ: Kiedy przyda ci się sprzęt basenowy?

Wybór stroju triathlonowego może okazać się sporym wyzwaniem. Rynek oferuje szeroką gamę produktów, o różnej specyfice, typie budowy i kroju. Kacper Adam, doświadczony triathlonista, a także projektant i producent strojów triathlonowych, dzieli się kilkoma radami, wskazując, na co warto zwrócić uwagę, kupując strój. 

Różnorodność strojów 

Dlaczego jedni triathloniści decydują się na strój startowy bez rękawów, podczas gdy inni wybierają ten z rękawami? Jak mówi Kacper Adam, wśród profesjonalistów powód jest bardzo prosty: przepisy danej organizacji. Zawody na dystansie sprinterskim i olimpijskim organizowane przez World Triathlon odgórnie narzucają konieczność startu w określonym typie i kroju strojów. Wśród amatorów panuje większa dowolność w kwestii wyboru stroju. 

Jest to wymuszone przez regulacje World Triathlon. Ścigając się na krótkich dystansach takich jak sprint czy olimpijka zawodowcy muszą mieć stroje specyficzne o określonym kroju i o określonej budowie i zawsze są to stroje bez rękawów. Natomiast dla osób ścigających się w triathlonie amatorskim, w wyścigach na dystansie pochodnym od Ironmana, czyli 1/8 i 1/4 nie ma takich regulacji.

Źródło: World Triathlon

Z rękawem czy bez?

Dobór rodzaju stroju ma więc znaczenie dla amatorów, zwłaszcza w kontekście dystansu, na którym chcą startować. Zwykle stroje bez rękawów przypisywane są krótkim dystansom, a stroje z rękawami długim. Kluczowym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, jest pytanie o funkcjonalność stroju. Strój bez rękawów można założyć bezpośrednio pod piankę, nie przejmując się o ograniczenia ruchomości barków. Bardzo dopasowanie i mocno opinające stroje z rękawkami mogą niekiedy wywołać uczucie dyskomfortu w kwestii zakresu ruchu. Problem ten może pojawić się zwłaszcza wśród osób startujących w strojach aerodynamicznych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie opuszczenie stroju do linii pasa i założenie go dopiero po wybiegnięciu z wody.

Strój bez rękawków możemy założyć pod piankę. Jest najprostszym rozwiązaniem i nie trzeba przejmować się całym procesem dobiegu i zakładania stroju. Nie musimy go wciągać na barki, nie musimy go zapinać. Stroje z rękawkiem, z mojej perspektywy – pływaka od dziecka, zazwyczaj ograniczają ruchomość w barkach, kiedy pływamy i mamy je założone pod pianką. Zawsze rekomenduję ściąganie takiego stroju do połowy i nakładanie go dopiero na dobiegu do strefy zmian. Z perspektywy głębokiego czucia ważne jest to, żeby dodatkowy materiał nas nie ograniczał w ruchomości. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie: co dla mnie jest bardziej użyteczne.  

Ochrona przed słońcem 

Dłuższy dystans oznacza oczywiście dłuższy czas zmagań. Jak podkreśla Kacper Adam, triathlon to przede wszystkim dyscyplina letnia. Bardzo często ścigasz się w upalnych warunkach, eksponując ciało na promienie słoneczne.

W stroju bez rękawów mamy odsłonięte barki, co oznacza większe narażenie na promieniowanie słoneczne i spalenie skóry. Każda zakryta powierzchnia skóry, powoduje, że ciało się tak mocno nie nagrzewa i jest odrobinę zabezpieczone.

Źródło: TriGearLab

A może strój aero? 

Większość profesjonalistów startuje w strojach aerodynamicznych, stworzonych z myślą o zysku aerodynamicznym. Strój, który jest bardzo ciasny i idealnie przylega do ciała. Wykonany jest ze specjalnego materiału z aerodynamicznymi rowkami. Pozwala najlepszym zawodnikom na urywanie z wyniku cennych sekund. Jednak czy taki strój nada się dla każdego? Z pewnością dużo lepszym rozwiązaniem dla niedoświadczonych triathlonistów, będzie wybór swobodniejszego, mniej ograniczającego ruchy stroju. Aby w pełni wykorzystać potencjał stroju aerodynamicznego, trzeba zrozumieć specyfikę jego budowy. 

Na pewno na początku swojej przygody z triatlonem warto wybrać swobodniejsze rozwiązanie. Cały czas mówimy o stroju przylegającym, bardzo podkreślającym budowę ciała, ale jednak wykonanym z delikatniejszych, swobodniejszych materiałów. Sama konstrukcja stroju aerodynamicznego jest stworzona tak, żeby przylegał on maksymalnie do ciała. Na biegu, kiedy sylwetka się przeprostowuje należy go rozpiąć do połowy klatki piersiowej, ponieważ wtedy staje się swobodniejszy. 

Przede wszystkim jakość 

Niezależnie od tego, na jaki typ stroju się zdecydujesz, ważne jest zwrócenie uwagi na jakość jego wykonania. Trisuit nie może obcierać. Nawet na krótkim dystansie, twarde, wystające szwy mogą spowodować wiele problemów. 

Jakość wykończenia stroju wewnątrz ma ogromne znaczenie, kiedy ciało się poci. Materiał stroju musi być dobrej jakości, żeby nie powodował obtarć. Należy zwrócić uwagę na szwy. Jeśli jest dobra jakoś materiałów, obszycia, szwów i nici, które tworzą te szwy to wtedy mówimy dopiero o wygodnym stroju. 

Źródło: AeroGeeks

Jak dobrać rozmiar? 

Najważniejszym krokiem w wyborze stroju triathlonowego jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Strój musi odpowiednio przylegać do ciała, ale nie może być zbyt obcisły. Przede wszystkim musisz czuć się w nim komfortowo. Warto przymierzyć różne modele i rozmiary, aby porównać, który z nich najlepiej dopasowuje się do twojego typu sylwetki. . 

Są różne sylwetki. Stroje zazwyczaj budowane są w taki sposób, żeby w pełni przylegały do ciała. Trzeba każdy strój przymierzyć. Tak samo jak buty – trzeba przymierzyć i stwierdzić czy są dla nas wygodne. Tak samo ze strojem. 

Który strój wybrać?

Dla większości triathlonistów najlepszym rozwiązaniem będzie dobrze dopasowany strój z rękawkami. Wykorzystasz go zarówno na krótkim, jak i długim dystansie. Ważne jest poczucie komfortu, dlatego zwróć uwagę na jakość materiałów i odpowiedni rozmiar.

ZOBACZ TEŻ: Buty do biegania – czym się kierować przy wyborze?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,667ObserwującyObserwuj
452SubskrybującySubskrybuj

Polecane