Sztuczna inteligencja pomoże w treningu? WHOOP zapowiada rewolucję

Od teraz użytkownicy opaski WHOOP będą mogli zadać pytania „trenerowi AI”, który pomoże między innymi w treningu, przy diecie i stanie zdrowia. – Wokół sztucznej inteligencji było sporo zamieszania. My jako pierwsi dostarczamy konkrety – mówi szef marki.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać wózek biegowy dla dziecka? 

Użytkownicy opaski WHOOP będę mogli od teraz skorzystać z opcji WHOOP Coach, który firma określiła mianem „najbardziej spersonalizowanego coachingu w zakresie zdrowia i fitness, który istnieje na rynku”. Jest to efekt współpracy z OpenAI, a aplikacja ma wykorzystywać chat GPT4, czyli sztuczną inteligencję.

Jak działa WHOOP Coach?

Opaska WHOOP to oryginalne urządzenie, które nie posiada wyświetlacza niczym zegarki czy podobne rozwiązania. Przez 24 godziny na dobę zbiera informacji o pulsie, temperaturze ciała, ruchu oraz HRV. Następnie użytkownik otrzymuje informacje o wytrenowaniu (strain), regeneracji (recovery) i śnie (sleep).

Urządzenie od dawna wykorzystywało możliwości, jakie daje uczenie maszynowe, prezentując użytkownikowi zebrane dane. Teraz informacje te będzie wykorzystywała zaawansowana sztuczna inteligencja w postaci WHOOP Coach. Ten „trener” udzieli odpowiedzi na pytania nurtujące użytkownika z zakresu zdrowia, kondycji, ale nie tylko. Wykorzysta przy tym unikalne dane biometryczne użytkowników i najnowsze badania naukowe. Opcję można włączyć w ustawieniach aplikacji.

Wokół możliwości sztucznej inteligencji było wiele szumu. WHOOP Coach to rozwiązanie, które oferuje konkrety. Otrzymasz spersonalizowany coaching dotyczący zdrowia i kondycji. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie – powiedział Will Ahmed, założyciel WHOOP.

Rewolucja czy ciekawostka?

WHOOP Coach ma odpowiadać na pytania i udzielać rad między innymi o planach treningowych (np. „jak utrzymać poziom sprawności fizycznej po urodzeniu dziecka”), z zakresu własnego zdrowia z wykorzystaniem danych z WHOOP („dlaczego jestem taki zmęczony?”), kwestie z zakresu wydajności treningu („czym jest HRV?”) i inne.

Aplikacja, która dostępna jest w 50 językach, będzie również wykorzystywała dane wszystkich użytkowników, bo będzie można zapytać się „jak mój sen wypada w porównaniu ze snem innych osób w moim wieku”.

Czy faktycznie WHOOP Coach będzie taką rewolucją, jak zapowiadają jego twórcy? Wraz z popularnością sztucznej inteligencji pojawiają się coraz większe obawy co do dokładności informacji, których udziela. Okazuje się bowiem, że sztuczna inteligencja często… kłamie. Określono to mianem „halucynacji” AI. Polega na wymyślaniu faktów, które w ogóle nie miały miejsca lub podawaniu nawet zmyślonych informacji naukowych. Nie wiadomo do końca, czemu tak się dzieje. Jedno jest pewne: do informacji udzielonych przez sztuczną inteligencję trzeba podchodzić z wielką ostrożnością.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,395ObserwującyObserwuj
437SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze