Test aplikacji mobilnej PZTri

Polski Związek Triathlonu wdrożył pierwszą aplikację mobilną o nazwie PZTri. Aplikacja funkcjonuje od 29 września 2017 roku. Dostępna jest zarówno na system Android w Google Play http://bit.ly/Tri_Play oraz dla systemu iOS (Apple) w App Store http://bit.ly/Tri_iOS Na chwile obecną aplikacja w głównej mierze służy do zakupu licencji jednorazowej lub rocznej. Polski Związek Triathlonu wprowadzając tę innowację stara się ułatwić zakup licencji.

Aby skorzystać z aplikacji PZTri w pierwszej kolejnosci trzeba ją pobrać ze sklepu. W systemie Android nie ma problemu z wyszukaniem aplikacji w Google Play. Wpisujemy frazę “PZTri” i od razu pojawia się omawiana aplikacja, którą możemy zainstalować na smartfonie lub tablecie. Niestety nie mogłem znaleźć tej aplikacji w sklepie Apple (App Store). Wpisywałem różne frazy: “PZTri”, “Polski Triathlon”, “Polski Związek Triathlonu” itp. Zero wyników. Możemy jedynie posłużyć się bezpośrednim linkiem podanym przez PZTri, który zaprowadzi nas do tej aplikacji. Istnieje jeszcze bardziej skomplikowana metoda, a mianowicie można wyszukać producenta “Proexe”, który w swoim profilu posiada listę stworzonych przez siebie aplikacji, w tym “PZTri”.

 

Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do logowania lub rejestracji konta. Przy rejestracji należy podać swoje podstawowe dane takie jak: imię, nazwisko, klub (opcjonalnie), data urodzenia, pesel, nr telefonu, email, hasło oraz adres. Na końcu należy zaakceptować regulamin i można dobrowolnie wyrazić zgodę na otrzymywanie reklam i przetwarzanie danych osobowych. Tutaj pojawił się kolejny problem. Pole numer mieszkania nie może zostać puste. Wpisanie numeru domu nie wystarczy. Przyda się tutaj poprawka, przecież znaczna część triathlonistów mieszka w domach jednorodzinnych. Aby przejść dalej trzeba wpisać cokolwiek, tym samym podając nieprawdziwą informację do czego wrócę jeszcze dalej. Jak się okazało nie musi to być żadna cyfra, można wpisać literę. Osobiście dałem “x”. Przykładowo cyfra “0” może wprowadzić w błąd listonosza. Po zakończonej rejestracji błyskawicznie dostaniemy maila weryfikacyjnego, jednym kliknięciem dokończymy proces rejestracji.

Możemy już się zalogować. Tutaj duży plus dla projektantów aplikacji za to, że można zalogować się poprzez maila, a nie trzeba wymyślać żadnej nazwy użytkownika (loginu). Na dzień dzisiejszy aplikacja PZTri jest bardzo prosta. Na głównym ekranie pojawią nam się dwie możliwości Kup licencję jednorazową (20 zł) i Kup licencję roczną (100 zł). Jeszcze jedna uwaga co do ceny. Nie przestraszcie się podczas ściągania aplikacji na Android kiedy zobaczycie na screenach promujących aplikację kwoty 50 zł za licencję jednorazową i 300 zł za licencję roczną. W sklepie Apple kwoty na screenach są ok.

 

Klikając w licencję jednorazową pojawia nam się cała lista zawodów wraz z datami. Po wyborze zawodów, które nas interesują trzeba zaakceptować Oświadczenie. Oprócz oświadczenia o posiadaniu aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania triathlonu punkt numer 2 i 3 mówi o tym, że podane dane osobowe są zgodne ze stanem faktycznym i jesteśmy świadomi odpowiedzialności za składanie nieprawdziwych informacji. Nie wspominałbym o tym gdyby nie fakt, że podczas rejestracji aplikacja wymusza na nas podanie numeru mieszkania, którego nie wszyscy posiadają mieszkając w domu jednorodzinnym. Przy aktualizacji warto to poprawić aby nie wprowadzać użytkowników w zakłopotanie. Przejdźmy teraz do licencji rocznej. Tutaj mamy pole do wstawienia swojego zdjęcia oraz przycisk Badania lekarskie. Zgodnie z regulaminem orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym uprawianie triathlonu jest niezbędnym wymogiem przy wystawianiu licencji rocznych. Ostatnią czynnością, która nas czeka to opłata za licencję. Płatności realizowane są poprzez firmę dotpay. Jest to system bezpiecznych płatności zapewniający błyskawiczne transakcje. Do wyboru są zarówno płatności online – za pośrednictwem swojego banku oraz offline – przykładowo możemy wydrukować druczek płatności.

W lewym górnym rogu mamy rozwijane menu (trzy poziome kreski). Tutaj są do wyboru trzy ekrany: Wybór licencji, Twoje licencje, Lista badań a także możmy się wylogować z aplikacji. W widoku Twoje licencje po wykupieniu dowolnej licencji pojawi się potwierdzenie. Po wybraniu Lista badań będziemy mieli wgląd w swoje badania, które przekazaliśmy do Związku. Na tym ekranie w systemie Android zauważyłem błąd. Zamiast pojawić się okno Brak badań tak jak wygląda na iOS, powiela się ekran Brak licencji.

W drugiej połowie 2018 roku, w aplikacji ma pojawić się nowa funkcjonalność – ranking Age Group, gdzie każdy zawodnik będzie mógł sprawdzić swoje wyniki, porównać czasy z kolegami oraz sprawdzić, ile punktów brakuje mu do najlepszych. Miejmy nadzieję, że aplikacja będzie się rozwijała i będzie oferowała użytkownikom coraz więcej. Pod względem oceny aplikacji przez użytkowników i co za tym idzie wizerunku PZTri konieczne jest szybkie poprawianie błędów.

Środki z zakupu licencji zostaną przeznaczone na rozwój sportu dzieci, młodzieży i sportu niepełnosprawnych triathlonistów (paratriathlonistów) oraz na promocję i upowszechnianie zdrowego trybu życia, poprzez wspieranie sportu amatorskiego.

Plusy:
– szybki sposób zakupu licencji
– przejrzysta grafika

Minusy:
– nie można odnaleźć aplikacji PZTri w App Store (Apple, iOS)
– przy rejestracji wymagane jest podanie numeru mieszkania
– w oknie Badania lekarskie wyświetla się błędny tekst w systemie Android

Rozmiar aplikacji: Android 37 mb, iOS 55 mb.

 

 

Powiązane Artykuły

10 KOMENTARZE

  1. Ja jestem lekarzem i wystawilem sam sobie:):) i wszystko bylo o.k. ( ale zeby nie bylo badam sie regularnie).

  2. Mam smartfon Samsung Galaxy S3, czyli ani bardzo stary ani bardzo nowy, i Play Store mi mówi, że aplikacja nie jest kompatybilna z urządzeniem. Przecież ta aplikacja to żadna cuda z punktu widzenia technologiczne więc ja się pytam dlaczego ?

  3. Mam do Was pytanie,
    Co oznacza w regulaminie stwierdzenie: „…orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawianie triathlonu wydane przez uprawnionego lekarza zgodne z właściwymi przepisami”?
    Jakie są to przepisy? Jaki lekarz może wydać takie orzeczenie?

  4. Pytanie do znających temat, jesli zrobie badania w styczniu, kóre ważne sa pół roku, to jak wygląda sprawa ze startami w sierpniu? Kolejne badania ?

  5. Rozumiem, że licencja roczna jest wydawana dopiero po dołączeniu wyników badań lekarskich?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,706ObserwującyObserwuj
454SubskrybującySubskrybuj

Polecane