Dnia 27 października w Aleksandrowie Łódzkim rozpoczął się projekt triathlonowy w ramach programu, a właściwie konkursu, „Lider Animator”. Co to jest Lider Animator? „Konkurs ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej Polaków poprzez wyszukiwanie i propagowanie liderów aktywności fizycznej oraz finansowe wsparcie realizacji ich projektów. Konkurs skierowany jest do lokalnych animatorów aktywności fizycznej i sportu realizujących różnego rodzaju programy zajęć rekreacyjnych, programy szkolne i imprezy sportowe. Najlepsze projekty zostaną uhonorowane grantami pieniężnymi w wysokości od 5 000PLN do 15 000PLN przeznaczonymi na rozpoczęcie, rozszerzenie lub kontynuowanie działalności.
W programie mogą wziąć udział nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu, trenerzy oraz wszystkie osoby prowadzące i organizujące projekty oparte na aktywności fizycznej.” (www.lideranimator.pl). Akcję wspiera Fundacja Sport Support, firma Coca-Cola i Ministerstwo Sportu (Patronat Honorowy). Nad wszystkim czuwa piękne i czujne oko charyzmatycznej pomysłodawczyni projektu, Doroty Kuligowskiej z ABC Media Sport. W tym roku postanowiłem wziąć udział i (nie)stety udało się wygrać. Mój projekt „TRImajmy się marzeń” dostał się do finałowej dwudziestki i został przyznany na niego grant.
Cały koncept projektu jest skierowany do triathlonistów oraz ludzi aspirujących do tego miana. Zakłada cykl spotkań, wykładów oraz treningów, mających na celu pomoc w spełnieniu sportowego marzenia jakim jest ukończenie triathlonu, lub po prostu poprawa dotychczasowych rezultatów. Jednak głównym celem jest oddanie wiedzy w ręce amatorów sportu (i nie tylko) oraz wdrożenie do samodoskonalenia i samorealizacji. Mam nadzieję, że takie przekazywanie wiedzy zaowocuje przysłowiowym „podaj dalej”.
Pierwszym spotkaniem był ponad czterogodzinny wykład z zakresu teorii triathlonu. Autorami prelekcji byli Andrzej Szołowski oraz Filip Szołowski. Uczestnicy z pewnością się nie nudzili, a wątki stricte techniczne przeplatały się co chwila z anegdotami i wspomnieniami z treningów i startów naszych lektorów.
Tematyka wykładów objęła, między innymi, takie aspekty jak:
– planowanie treningów
– prowadzenie dzienniczka treningowego
– środki treningowe w pływaniu, kolarstwie i bieganiu
W imieniu wszystkich uczestników spotkania triathlonowego w Aleksandrowie Łódzkim chciałem podziękować Andrzejowi i Filipowi za przybycie i podzielenie się wiedzą. Tydzień później, w ramach tego samego projektu odbyły się kolejne dwa spotkania. Tym razem oprócz części typowo teoretycznej odbyły się pierwsze zajęcia z pływania. Podczas tego spotkania wykonano trzy zadania. Po pierwsze zdiagnozowano błędy techniczne w pływaniu kraulem na piersiach (nagrywanie pod wodą). Następnie wykonano Test Coopera, a na koniec odbyła się krótka pogadanka wraz z pokazem kilku ważnych ćwiczeń poprawiających technikę.
Tuż po tych zajęciach łódzcy (no i oczywiście aleksandrowscy) triathloniści udali się na salę wykładową. Tam czekały na nich 4 prelekcje:
– Teoria pływania stylem kraulowym – Ludwik Sikorski
– Profilaktyka i leczenie kontuzji sportowych – Dr hab. Marcin Sibiński
– „Jesteś tak silny, jak Twoje najsłabsze ogniwo” – fizjoterapeuta, Robert Nowicki
– Podstawy treningu kolarskiego – Mateusz Pacholec, były czołowy „torowiec” i reprezentant kraju
Czwartym ze spotkań były dwa treningi na hali Ośrodka Sportowego przy Katolickim Gimnazjum i LO im. Jana Pawła II w Łodzi. Kursanci zostali podzieleni na dwie grupy. Na przemian brano udział w zajęciach na siłowni (prowadzonych przez mgr Michała Stepniewskiego, autora artykułu o treningu siłowym w triathlonie na naszym portalu) i w treningu ogólnorozwojowym, gdzie głównie skupiono się na elementach poprawnej rozgrzewki oraz ćwiczeniach koordynacyjnych.
Ostatnim z dotychczasowych spotkań był kolejny trening pływacki, gdzie wszyscy uczestnicy doskonalili technikę pływania i przedyskutowano zweryfikowane wcześniej błędy.
Cały czas trwają również zajęcia z kolarstwa prowadzone przez Mateusza Pacholca. Program Lider Animator okazał się świetnym bodźcem do podejmowania podobnych inicjatyw i wspólnego trenowania wśród miłośników triathlonu w „mieście włókniarzy”.
Projekt „TRImajmy się marzeń” trwać będzie do czerwca. Udział w nim zapowiedziało ponad 70 osób z województwa łódzkiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
@Ludwik – Ty nie bądź taki filozof! Co do przyszłości to bardzo mnie interesuje… Tam zamierzam spędzić resztę życia! 🙂
I może jeszcze: ,,Prawdziwym błędem jest błąd popełnić i nie naprawić go”…. Poprawiłeś… :-)))
@ Zdzisław – do zobaczenia w sobotę
@ Arek: – dwa wiersze i między nimi reklama:
„Żyć to nie znaczy iść przez róże,
Sięgać po laury, zbierać oklaski.
Żyć to znaczy przetrwać wszystkie burze
I dążyć tam, gdzie świecą ideałów blaski.”
A.Asnyk
http://www.tssokol.pl/strona.2.stadion_mosir.html
„Kiedy wymawiam słowo Przyszłość, pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.
Kiedy wymawiam słowo Cisza, niszczę ją.
Kiedy wymawiam słowo Nic, stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.”
W.Szymborska
Pozdrawiam 😉
Nie mogę dostrzec między wierszami reklamy nowo zmodernizowanego, pięknego obiektu MOSiR w Aleksandrowie, który to nawiasem mówiąc został udostępniony bezpłatnie…. 🙂
cześc
a gdzie można sie o tym wiecej dowiedzieć lub zapisać??