Tri In Boat – czyli zajęcia triathlonowe w łódzkiem.

Dnia 27 października w Aleksandrowie Łódzkim rozpoczął się projekt triathlonowy w ramach programu, a właściwie konkursu, „Lider Animator”. Co to jest Lider Animator? „Konkurs ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej Polaków poprzez wyszukiwanie i propagowanie liderów aktywności fizycznej oraz finansowe wsparcie realizacji ich projektów. Konkurs skierowany jest do lokalnych animatorów aktywności fizycznej i sportu realizujących różnego rodzaju programy zajęć rekreacyjnych, programy szkolne i imprezy sportowe. Najlepsze projekty zostaną uhonorowane grantami pieniężnymi w wysokości od 5 000PLN do 15 000PLN przeznaczonymi na rozpoczęcie, rozszerzenie lub kontynuowanie działalności.

 

W programie mogą wziąć udział nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu, trenerzy oraz wszystkie osoby prowadzące i organizujące projekty oparte na aktywności fizycznej.” (www.lideranimator.pl). Akcję wspiera Fundacja Sport Support, firma Coca-Cola i Ministerstwo Sportu (Patronat Honorowy). Nad wszystkim czuwa piękne i czujne oko charyzmatycznej pomysłodawczyni projektu, Doroty Kuligowskiej z ABC Media Sport. W tym roku postanowiłem wziąć udział i (nie)stety udało się wygrać. Mój projekt „TRImajmy się marzeń” dostał się do finałowej dwudziestki i został przyznany na niego grant.

 

la8

Cały koncept projektu jest skierowany do triathlonistów oraz ludzi aspirujących do tego miana. Zakłada cykl spotkań, wykładów oraz treningów, mających na celu pomoc w spełnieniu sportowego marzenia jakim jest ukończenie triathlonu, lub po prostu poprawa dotychczasowych rezultatów. Jednak głównym celem jest oddanie wiedzy w ręce amatorów sportu (i nie tylko) oraz wdrożenie do samodoskonalenia i samorealizacji. Mam nadzieję, że takie przekazywanie wiedzy zaowocuje przysłowiowym „podaj dalej”.

Pierwszym spotkaniem był ponad czterogodzinny wykład z zakresu teorii triathlonu. Autorami prelekcji byli Andrzej Szołowski oraz Filip Szołowski. Uczestnicy z pewnością się nie nudzili, a wątki stricte techniczne przeplatały się co chwila z anegdotami i wspomnieniami z treningów i startów naszych lektorów.
Tematyka wykładów objęła, między innymi, takie aspekty jak:
– planowanie treningów
– prowadzenie dzienniczka treningowego
– środki treningowe w pływaniu, kolarstwie i bieganiu

 

la4

W imieniu wszystkich uczestników spotkania triathlonowego w Aleksandrowie Łódzkim chciałem podziękować Andrzejowi i Filipowi za przybycie i podzielenie się wiedzą. Tydzień później, w ramach tego samego projektu odbyły się kolejne dwa spotkania. Tym razem oprócz części typowo teoretycznej odbyły się pierwsze zajęcia z pływania. Podczas tego spotkania wykonano trzy zadania. Po pierwsze zdiagnozowano błędy techniczne w pływaniu kraulem na piersiach (nagrywanie pod wodą). Następnie wykonano Test Coopera, a na koniec odbyła się krótka pogadanka wraz z pokazem kilku ważnych ćwiczeń poprawiających technikę.

Tuż po tych zajęciach łódzcy (no i oczywiście aleksandrowscy) triathloniści udali się na salę wykładową. Tam czekały na nich 4 prelekcje:
– Teoria pływania stylem kraulowym – Ludwik Sikorski
– Profilaktyka i leczenie kontuzji sportowych – Dr hab. Marcin Sibiński
– „Jesteś tak silny, jak Twoje najsłabsze ogniwo” – fizjoterapeuta, Robert Nowicki
– Podstawy treningu kolarskiego – Mateusz Pacholec, były czołowy „torowiec” i reprezentant kraju

 

la7

Czwartym ze spotkań były dwa treningi na hali Ośrodka Sportowego przy Katolickim Gimnazjum i LO im. Jana Pawła II w Łodzi. Kursanci zostali podzieleni na dwie grupy. Na przemian brano udział w zajęciach na siłowni (prowadzonych przez mgr Michała Stepniewskiego, autora artykułu o treningu siłowym w triathlonie na naszym portalu) i w treningu ogólnorozwojowym, gdzie głównie skupiono się na elementach poprawnej rozgrzewki oraz ćwiczeniach koordynacyjnych.
Ostatnim z dotychczasowych spotkań był kolejny trening pływacki, gdzie wszyscy uczestnicy doskonalili technikę pływania i przedyskutowano zweryfikowane wcześniej błędy.

 

la2

 

Cały czas trwają również zajęcia z kolarstwa prowadzone przez Mateusza Pacholca. Program Lider Animator okazał się świetnym bodźcem do podejmowania podobnych inicjatyw i wspólnego trenowania wśród miłośników triathlonu w „mieście włókniarzy”.

Projekt „TRImajmy się marzeń” trwać będzie do czerwca. Udział w nim zapowiedziało ponad 70 osób z województwa łódzkiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

 1. @Ludwik – Ty nie bądź taki filozof! Co do przyszłości to bardzo mnie interesuje… Tam zamierzam spędzić resztę życia! 🙂
  I może jeszcze: ,,Prawdziwym błędem jest błąd popełnić i nie naprawić go”…. Poprawiłeś… :-)))

 2. @ Zdzisław – do zobaczenia w sobotę

  @ Arek: – dwa wiersze i między nimi reklama:

  „Żyć to nie znaczy iść przez róże,

  Sięgać po laury, zbierać oklaski.

  Żyć to znaczy przetrwać wszystkie burze

  I dążyć tam, gdzie świecą ideałów blaski.”
  A.Asnyk

  http://www.tssokol.pl/strona.2.stadion_mosir.html

  „Kiedy wymawiam słowo Przyszłość, pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.

  Kiedy wymawiam słowo Cisza, niszczę ją.

  Kiedy wymawiam słowo Nic, stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.”

  W.Szymborska

  Pozdrawiam 😉

 3. Nie mogę dostrzec między wierszami reklamy nowo zmodernizowanego, pięknego obiektu MOSiR w Aleksandrowie, który to nawiasem mówiąc został udostępniony bezpłatnie…. 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze