WTS Abu Dhabi, kobiety – pogoda wyeliminowała czołówkę z rywalizacji

Po wyścigu mężczyzn opady ustały, jednak śliska nawierzchnia pozostała. W najbardziej newralgicznym miejscu czyli w tunelu na torze F1 aż 8 kobiet straciło kontrolę nad rowerem i doznało upadku. Z walki o medale zostały wykluczone takie zawodniczki jak Flora Duffy BER, Katie Zaferes USA, Summer Cook USA. Niestety jedyna polska reprezentantka Maria Cześnik również nie ukończyła wyścigu z powodu upadku. Praktycznie nie było okrążenia bez wypadków. Najciężej wyglądający “szlif” miała Katie Zaferes, która nie mogła podnieść się o własnych siłach.

fot. FB Katie Zaferes

Abu Dhabi to miasto z niesamowitą infrastrukturą, którą świetnie wykorzystali organizatorzy zawodów. Trasa wyścigu prowadziła między innymi po idealnym asfalcie toru Formuły 1 Yas. Yas Island to sztuczna wyspa wybudowana aby dostarczyć więcej miejsca do rozrywki. Na wyspie znajduje się oprócz toru F1 park rozrywki z najszybszym Roller Coasterem na świecie, rozpędzającym się do 240 km/h w ciągu 5 sekund.

Pretendentką do zwycięstwa była oczywiście Flora Duffy. Triathlonistka wyszła jako druga z wody tuż za Jessicą Learmonth GBR. Maria Cześnik na tym etapie miała 35 sekund straty. Na rowerze początkowo Flora Duffy jechała wraz z Jessicą Learmonth, lecz tempo dla niej było niewystarczające i odjechała rywalce. Już na 2 okrążeniu Flora Duffy straciła przyczepność we wspomnianym wcześniej tunelu. Próbowała jeszcze powrócić na trasę wyścigu lecz jej sprzęt odmówił posłuszeństwa. Na jednym z ujęć mogliśmy zobaczyć jak Maria Cześnik próbowała naprawić łańcuch Flory. Oprócz uprzejmości naszej reprezentantki świadczyło to również o tym, że Maria także przerwała wyścig z powodu kraksy. W poniższej relacji można przeczytać dokładnie co się stało. Bieg rozpoczęły zawodniczki, które przetrwały “w jednym kawałku” trasę kolarską. Wśród czwórki liderek znalazły się Rachel Klamer, Natalie van Coevorden, Jessica Learmonth i Kristen Kasper. Wyścig rozstrzygnął się na 4 kilometrze biegu. Rachel Klamer wrzuciła wyższy bieg i nie dała się dogonić pozostałym triathlonistkom.

Komentarz postartowy Marii Cześnik:
“Bolesny powrót do ścigania w ITU. Na mokrym torze samochodowym w Abu Dhabi na łuku przy wjeździe do tunelu był nie tylko deszcz ale i plamy oleju i tak jak ja wiele dziewczyn w tym miejscu zakończył swój start.
A po zabiegu w karetce zostałam zaproszona na kontrole dopingowa co po nie ukończonym wyścigu jeszcze mi się nie przytrafiło ale od razu poczułam się ważniejsza.”
FB Maria Cześnik

fot. FB Maria Cześnik

Abu Dhabi to stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich z historią sięgającą 3000 r. p.n.e. W mieście widać tradycje arabskie znacznie bardziej niż w nowoczesnym Dubaju. Rozwój miasta nastąpił w związku z wydobyciem ropy naftowej. Miasto jest znane z Grand Prix Abu Dhabi Formuły 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągają uwagę wyjątkową architekturą, w Abu Dhabi znajduje się najbardziej luksusowy hotel na świecie Emirates Palace oraz najbardziej pochylony wieżowiec, jego odchylenie od pionu wynosi 18 stopni, jest to 4,5 razy więcej od Krzywej Wieży w Pizie.

Kolejny przystanek World Triathlon Series będzie miał miejsce na Bermudach 28-29 kwietnia. Jest to debiutancka lokalizacja. Bermudy to miejsce zamieszkania Mistrzyni Świata Flory Duffy.

Wyniki kobiet:
1. Rachel Klamer (NED) 1:00:43
2. Jessica Learmonth (GBR) 1:00:57
3. Natalie van Coevorden (AUS) 1:01:00
4. Kirsten Kasper (USA) 1:01:01
5. Melanie Santos (POR) 1:01:24
6. Laura Lindemann (GER) 1:01:39
7. Andrea Hewitt (NZL) 1:01:40
8. Yuka Sato (JPN) 1:01:41
9. Leonie Periault (FRA) 1:01:42
10. Lotte Miller (NOR) 1:01:50

Link do pełnych wyników: https://www.triathlon.org/results/result/2018_itu_world_triathlon_abu_dhabi/320984

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,471ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane