Wyniki Polaków The Championship – Lionel Sanders Mistrzem

Debiutanckie zawody triathlonowe o randze mistrzowskiej The Championship organizowane przez Challenge Family przeszły do historii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że The Championship chcąc odróżnić się od Ironmana miało nieco odmienną koncepcję rekrutacji zawodników. Organizator zaprosił na start pierwszą szóstkę najlepszych kobiet i mężczyzn z Igrzysk Olimpijskich, World Triathlon Series, Ironman 70.3, Ironman Hawaii. Oprócz tego na zawodach z serii Challenge Family zawodnicy PRO mogli także zdobywać przepustki na te zawody. Oczywiście istniało ryzyko, że triathloniści nie będą zainteresowani udziałem w zawodach. Jednak wysoka pula nagród 150.000 Euro oraz nowość w przepisach dotyczących draftingu, czyli 20 metrów odstępu między zawodnikami poruszającymi się na rowerach, przyciągnęła światowej klasy triathlonistów. Można powiedzieć, że na chwilę obecną na dystansie połowy ironmana 1.9 km-90 km- 21,2 km mamy sytuację podobną do tytułów mistrzowskich federacji bokserskich. Z jednej strony Ironman 70.3, a z drugiej The Championship.

Na zdjęciu Alistair Brownlee. Fot. Facebook Challenge Family

Wysoka temperatura w Samorin z pewnością nie była sprzymierzeńcem triathlonistów. Najciekawszym pojedynkiem tego dnia był rewanż pomiędzy Alistairem Brownlee (GBR), Lionelem Sandersem (CAD) i Sebastianem Kienle (DEU). Ci sami zawodnicy startowali cztery tygodnie temu w Mistrzostwach Ameryki Północnej Ironman 70.3 St. George. Jako pierwszy z wody wyszedł bez zaskoczenia Richard Varga (SVK), Alistair Brownlee miał nie dużą stratę do kolegi, z którym często trenuje. Na rowerze Alistair szybko wyszedł na prowadzenie i prowadził do samej strefy zmian T2, zachowując przy tym 40 sekund przewagi. Cała akcja rozgrywała się za plecami brytyjskiego triathlonisty. Lionel Sanders i Sebastian Kienle jednakowo pływają, lecz znacznie gorzej od reszty rywali. Michael Raelert (DEU) i Andreas Dreitz (DEU), którzy pilnowali swoich pozycji za Alistairem Brownlee zostali wyprzedzeni przez tych dwóch triathlonistów w okolicy 65 kilometra. Czas roweru Lionela i Sebastiana to 1:56:04. Jak podaje firma dokonująca pomiaru zawodnicy przejechali dystans 90 km ze średnią prędkością 46,53 km/h. Jeśli trasa była dokładnie zmierzona, czas i prędkość przejazdu są powalające. Na biegu temperatura powietrza w cieniu poszybowała już powyżej 30 stopni. Alistair Brownlee, który wybiegł jako pierwszy na trasę biegową odczuł to bardzo mocno. Jedyne na co było go stać, to trucht przez kilka kilometrów. Kiedy uznał, że to nie ma sensu, poddał się i zszedł z trasy. Za to Lionel Sander i Sebastian Kienle biegli jak nakręceni. Ramię w ramię przez ¾ półmaratonu. Trasa pomimo, że płaska nie była lekka, ponieważ biegło się po różnych nawierzchniach od piasku, przez trawę, po asfalt. Sebastian trochę obawiał się właśnie tej nawierzchni, natomiast Lionel w młodości biegał przełaje. Na pięć kilometrów przed metą Kanadyjczyk odstawił Sebastiana i zwyciężył jako pierwszy zawody The Championship z czasem 3:40:03. W konferencji po zawodach Lionel przyznał, że w trakcie wyścigu było około pięć sytuacji kiedy miał kryzys i myślał, że wygra Sebastian Kienle. Było to widoczne podczas transmisji jak na biegu zawodnicy zmieniali się na prowadzeniu. Trzeci na mecie to Michael Raelert. Utalentowany sprinter Richard Murray (RSA) w Samorin zadebiutował na dystansie połowy ironmana. Zajął wysokie 5 miejsce zatrzymując zegar z czasem 3:50:22.

W Słowacji mieliśmy całkiem sporą reprezentację Polski. Łącznie 32 Polaków ukończyło The Championship w tym dwóch zawodowców. Paulina Kotfica zajęła 11 miejsce wśród kobiet PRO, a Tomasz Szala był 16. Kacper Adam i Daria Radczuk nie ukończyli zawodów. W kategoriach wiekowych najwyżej uplasowała się Izabela Sobańska. Wygrała swoją kategorię W18-24. Na trzecim miejscu podium w kategorii M50-54 stanął Jacek Gardener. U Leszka Dacewicza w kategorii M75-79 widnieje miejsce nr 1, lecz Leszek był jedynym uczestnikiem w swojej kategorii. Najszybszy czas ze wszystkich polskich Age Grouperów uzyskał Łukasz Szemelowski 4:32:39.

Na zdjęciu Paulina Kotfica. Fot. Szymon Gruchalski GVT BMC

Aktualizacja 06.06.2017 r.

The Championship to także sztafety na dystansie połowy ironman 1,9-90-21,1. Tutaj możemy pochawlić się świetnym występem trzech polkich ekip. Na 19 sztafet, które ukończyły rywalizację zwyciężyli Polacy w składzie: Jan Pietrzak, Sławomir Spławski, Piotr Myślak. Ich czas to 4:04:32. Sztafeta kobiet zajęła drugie miejsce w składzie: Natalia Myślicka, Agnieszka Stankiewicz, Katarzyna Lipiec-Sidor. Kolejną kategorią, którą także obstawiliśmy były sztafety mix. Tutaj ekipa: Mateusz Półrola, Przemysław Lasoń i Michalina Wardęga zajęła drugie miejsce. Gratulujemy!