Znamy szczegóły zawodów Super League Triathlon w Poznaniu

20 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Super League Triathlon Poznań. Specjalnie na tę okoliczność przyleciał z Singapuru do Polski dyrektor SLT Michael D’Hulst. Wizyta również miała na celu zaprezentowanie miejsca rozgrywania zawodów i dopracowania szczegółów dotyczących przebiegu trasy. Szósty rok z rzędu zawody odbędą się na terenie Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajdującego się przy Jeziorze Maltańskim. Tym razem nie zobaczymy już logo Challenge Family. Organizatorzy w zamian za to podjęli współpracę z najbardziej innowacyjną i widowiskowa liga triathlonu Super League Triathlon. Miasto Poznań zostało wybrane jako jedno z dwunastu miejscowości na świecie, do których zawita cykl. Super League Triathlon to zawody dla najlepszych na świecie zawodników PRO oraz dla amatorów rywalizujących w kategoriach wiekowych. Te dwie imprezy są rozdzielone ze względu na format startów. Dla amatorów zaplanowane trzy dystanse: ½, ¼ i ⅛ ironman.


Nowością w 2018 roku w Super League Triathlon jest podział na zawody kwalifikacyjne i mistrzowskie. W Poznaniu będzie to jedyna w Europie edycja kwalifikacyjna, która dla najlepszych triathlonistów będzie przepustką na zawody mistrzowskie. Pierwsza czwórka kobiet i mężczyzn otrzyma jedno z 25 miejsc w lidze Super League Triathlon Championship. Dodatkowo na kwalifikacje przyjeżdżają najlepsi zawodnicy, którzy promują tę ligę, a także aby podkręcać tempo zawodów.
Lokalni organizatorzy otrzymują otrzymują po 5 dzikich kart. Mogą w ten sposób zaprosić do startu w zawodach eliminacyjnych polskich zawodników, co z całą pewnością ucieszy polskich kibiców. Na chwilę obecną znamy dwa nazwiska triathlonistów, którzy będą reprezentować nasz kraj, będą to Agnieszka Jerzyk i Jan Szymański. Agnieszka Jerzyk to najbardziej znana triathlonistka, dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. Natomiast Jan Szymański to łyżwiarz szybki, wielokrotny triumfator zawodów pucharu świata, wielokrotny mistrz Polski seniorów, brązowy medalista mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim (2013) i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014). Jak do tej pory Jan nie startował w triathlonie. Podczas konferencji prasowej opowiadał, że ma doświadczenie w jeździe na rowerze i bieganiu, tych dyscyplin się nie obawia. Gorzej sytuacja wygląda z pływaniem. Jak sam przyznaje bardzo jest ciekawy efektu połączenia tych trzech dyscyplin. Już parę lat wstecz planował udział w triathlonie, jednak kariera panczenisty kolidowała z tym wyzwaniem.


Aby cała impreza przyciągnęła jak największe zainteresowanie mediów postawiono na krótkie trasy, a zawodnicy będą je pokonywać wielokrotnie w różnych konfiguracjach. Całość będzie się rozgrywać na bardzo krótkiej pętli wokół trybun. W związku z tym będziemy widzieć zawodników praktycznie przez cały czas trwania zawodów.
Na sobotę zaplanowano format Triple Mix czyli pływanie 400 m > rower 6 km > bieg 2,4 km w następującej kolejności:

Runda 1
Pływanie – Rower – Bieg (10-minutowa przerwa);

Runda 2
Bieg– Rower – Pływanie (10-minutowa przerwa);

Runda 3
Rower – Pływanie – Bieg.

W niedzielę odbędzie się format Eliminator również na dystansie pływanie 400 m > rower 6 km > bieg 2,4 km.

Runda 1
Pływanie – Rower – Bieg
(10-minutowa przerwa zaczyna się gdy zwycięzca przekroczy linię mety). Pierwszych 15 zawodników rundy 1 przechodzi do rundy 2.

Runda 2
Pływanie – Rower – Bieg
(10-minutowa przerwa zaczyna się gdy zwycięzca przekroczy linię mety). Pierwszych 10 zawodników rundy 2 przechodzi do rundy 3.

Runda 3
Pływanie – Rower – Bieg
Pierwszy zawodnik na mecie rundy 3 jest zwycięzcą całego wyścigu

Trasa wyścigów amatorów będzie nieco zmieniona w stosunku do lat ubiegłych. W nadchodzącej edycji bieg będzie poprowadzony tylko z jednej strony Jeziora Maltańskiego tak aby skupić kibiców w jednym miejscu. Natomiast start pływania odbędzie się z brzegu.
Triathlon w Poznaniu to nie tylko wyścig zawodników PRO i klasyczne dystanse dla amatorów. To również największe w Polsce zawody Junior Triathlon, które odbywają się na całkowicie zamkniętym terenie POSiR. Pływanie odbywa się w basenie i na każdym etapie dzieci mogą liczyć na pomoc obsługi. Są to również unikalne zawody pod względem pakietów startowych dla dzieci, które otrzymują książeczkę z historią triathlonu, medal, profesjonalne numery startowe i inne gadżety. Dzięki temu czują się jak prawdziwi triathloniści.
Dodatkowym projektem są unikalne zawody na dystansie ¼ IM tylko dla kobiet o nazwie “Złota fala kobiet”. Poznań, jako pierwszy na świecie w ramach Super League Triathlon wychodzi naprzeciw realnemu zwiększeniu zaangażowania kobiet w triathlon.
Ostatnim punktem jest jeszcze jedno wydarzenie ukierunkowane dla kobiet, a mianowicie Semilac Women Run, czyli bieg na dystansie 5,4 km tylko dla kobiet.

Premiera pierwszych zawodów Super League Triathlon odbyła się 17-19 marca 2017 roku na wyspie Hamilton Island, należącej do Australii. Organizatorem wydarzenia jest dwukrotny mistrz świata Ironman Chris McCormack.
Ideą tych zawodów jest stworzenie triathlonu, który będzie transmitowany w telewizji i w internecie na całym świecie. Z pewnością przyczyni się to do rozwoju i promocji dyscypliny, a wysokie nagrody pieniężne podniosą zarobki triathlonistów. Na zawody są kontraktowani jedni z najlepszych zawodników na świecie. Mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata w triathlonie oraz gwiazdy triathlonu długich dystansów bez draftingu. Pula nagród w całym cyklu wyniesie 1,5 miliona dolarów, a dla samego zwycięzcy przypadnie około 500 tys. dolarów.

Termin zawodów: 30.06-01.07.2018 r.

Strona zawodów: https://superleaguepoznan.com/pl/

Facebook: https://web.facebook.com/SLTPoznan/?_rdc=1&_rdr

Junior Poznań Triathlon: http://juniorpoznantriathlon.pl

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,706ObserwującyObserwuj
454SubskrybującySubskrybuj

Polecane