10 pytań, które warto sobie zadać przed zakupem zegarka sportowego

Często na forach i grupach internetowych pojawia się pytanie „jaki zegarek sportowy polecicie?”. Potrzeby i oczekiwania względem takiego sprzętu nie są uniwersalne. Warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania przed wyborem konkretnego modelu, aby wybrać sprzęt, który nie tylko będzie popularny, lecz także dobrany do twoich potrzeb.

1. Jakie sporty chcesz logować za pomocą zegarka sportowego?

Kupując zegarek, warto upewnić się, czy aktywności, które chcemy na nim logować, są wspierane. Nie wszystkie zegarki sportowe mają sensory, które pozwalają nam mierzyć z przyzwoitą dokładnością parametry, na których nam zależy. Nawet jeśli te sensory posiadają, niekoniecznie mają preinstalowane aplikacje, które w sposób satysfakcjonujący pozwolą nam wyświetlać te dane.

Nie wszystkie zegarki, które dają możliwość mierzenia aktywności pływackich, kolarskich i biegowych osobno dadzą nam możliwość mierzenia triathlonu jako jednej aktywności oddzielonej czasem na strefy zmian. To oczywiście nie przekreśla ich do zastosowań triathlonowych. Przed zakupem jednak warto wiedzieć, z jakimi ograniczeniami przyjdzie nam się zmierzyć. To pozwoli uniknąć rozczarowań po wyjęciu nowego sprzętu z pudełka.

2. Jak długie aktywności chcesz logować?

To pytanie ma ogromne znaczenie w kontekście aktywności wymagających GPS. O ile cztery godziny logowania „w terenie” to raczej standard, o tyle im dłuższe dystanse i aktywności planujemy, tym sytuacja się bardziej komplikuje. Warto przed zakupem zadać sobie pytanie, czy chcemy używać sprzętu tylko pod kątem triathlonu na krótszych dystansach. Jeśli planujemy, na przykład, całodzienne wyprawy górskie lub rowerowa warto uwzględnić to przy zakupie sprzętu.

Wtedy opcji znów jest kilka. Możemy szukać zegarka, który pracę na GPS ma na poziomie kilkunastu godzin, albo takiego, który oprócz baterii ma możliwość ładowania energią słoneczną. Opcją pośrednią, która przedłuża żywotność sprzętu na jednym ładowaniu kosztem dokładności, jest częstotliwość próbkowania GPS. Jeśli zegarek ma możliwość zmiany tego parametru lub ma predefiniowane nastawy, które pozwolą nam rzadziej odbierać sygnał GPS, a przez to zmniejszać zużycie baterii, może się to okazać dobrym rozwiązaniem.

W przypadku długich aktywności nie tylko sama bateria będzie miała wpływ na czas działania zegarka, ale przede wszystkim rodzaj wyświetlacza. Zegarek z wyświetlaczem monochromatycznym będzie na pewno zużywał mniej baterii niż piękny zegarek z wyświetlaczem LCD lub AMOLED. Tu warto pochylić się nie tylko nad designem, ale również praktycznością.

hiking
Źródło: pixabay.com

3. Co jeszcze chcesz mierzyć?

Aktywności stricte sportowe to jedno, drugie to parametry, które nowoczesne technologie pozwalają nam mierzyć. Warto zadać sobie pytanie, czy chcemy za pomocą zegarka mierzyć parametry snu, tętno spoczynkowe, tętno w ciągu całego dnia lub jeszcze inne, oferowane przez producentów. Warto w tym przypadku pamiętać, że chcieć nie zawsze oznacza móc. Niejednokrotnie okazuje się, że kupując zegarek mierzący wszystko, nie mierzymy nic, bo, na przykład, w zegarku nie śpimy ze względu na dyskomfort.

ZOBACZ TEŻ: Strava wykorzystana do szpiegowania wojska

4. Jakie zewnętrzne urządzenia chcesz podpiąć do zegarka?

Urządzenia zewnętrzne? Do zegarka? A i owszem! Trenując triathlon, prawdopodobnie kwestią czasu jest kiedy na wyposażeniu pojawi się pomiar mocy do roweru, do biegania, pasek mierzący tętno, smart trenażer czy jeszcze coś innego. Te urządzenia można podpiąć do zegarka, ale warto zorientować się z wyprzedzeniem, które z nich i w jaki sposób.

Najpopularniejsze protokoły komunikacyjne między sprzętem i zegarkiem to ANT+ i Bluetooth. O ile ten drugi jest powszechny, znany i nikogo nie zaskakuje, o tyle ANT+ jest dość specyficzny. Jest to sposób komunikacji dedykowany do sportowych zastosowań. Umożliwia on, między innymi, nadawanie danych pomiarowych z jednego urządzenia (np. pomiaru mocy) do wielu odbiorników (np. jednocześnie komputera rowerowego i zegarek właśnie).

Sterowanie trenażerem za pomocą zegarka również jest opcją, z której korzysta wiele osób. Oprócz tego warto też się zastanowić, czy na którymś etapie zostawienie telefonu w domu i słuchanie muzyki bezpośrednio z zegarka nie będzie dobrą opcją. Wtedy możliwość podpięcia słuchawek po Bluetooth będzie przydatną opcją.

5. Czy jesteś już w jakimś „ekosystemie”?

Apple, Google, Garmin, Wahoo… Każdy większy producent ma już jakiś zestaw produktów i oprogramowania, które ze sobą rozmawiają. Zegarek sportowy najpewniej nie będzie pierwszym sprzętem elektronicznym w naszej kolekcji. To oznacza, że na etapie wyboru, warto zastanowić się, z czym jeszcze ma się dogadać. Jeśli posiadamy komputer, pomiar mocy i trenażer z Garmina/TACXa, niekoniecznie dobrym pomysłem może okazać się zakup Apple Watcha (chyba że przechodząc do końca artykułu i odpowiadając na wszystkie pytania, tak wyjdzie nam najsensowniej!).

Odpowiadając na to pytanie, warto się po prostu zastanowić, czy i z czym nowy sprzęt będzie musiał współpracować. To może mocno wpłynąć na nasze doświadczenia i rozczarować gdy pewne połączenia będą ograniczone lub niemożliwe.

świat systemów
Źródło: pixabay.com

6. Czy potrzebujesz funkcji smartwatcha?

Zegarki sportowe oferują połączenie z telefonem, a między innymi dzięki temu, mają też możliwość działania jako pełnoprawne smartwatche. Wyświetlanie powiadomień, obsługa połączeń, komend głosowych czy płatności. Jeśli na etapie zakupu nie interesują nas takie funkcjonalności, warto sobie zdać z tego sprawę, żeby nie przepłacać. Jeśli jednak któraś z nich jest przydatna lub niezbędna, warto zorientować się która.

7. Na jak długo zegarek ma wystarczyć?

Z jednej strony odpowiedź wydaje się prosta — na jak najdłużej. Z drugiej jednak warto zadać sobie to pytanie, czy już teraz potrzebny jest najwyższy i najdroższy model jeżeli do startów ultra przymierzamy się, ale dopiero za kilka lat. Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że ze względu na baterie często niestety trzeba go wymieniać raz na dwa-trzy lata. Jeżeli w perspektywie tego czasu nie mamy planów, na przykład, na ultra dystanse, a pojawią się one dopiero po tym czasie, to na tym etapie można trochę zaoszczędzić.

ZOBACZ TEŻ: Garmin Forerunner 955 Solar – zegarek biegowy zasilany energią słoneczną już dostępny

8. Zamierzasz używać zegarka sportowego w ekstremalnych warunkach?

Jeżeli zegarek ma służyć również do wspinaczki lub będzie noszony na co dzień w trakcie pracy w warsztacie samochodowym to wówczas warto zastanowić się kupić taki, który nie uszkodzi się w takich warunkach. Chodzi tutaj o tworzywo, z którego jest wykonany i szkło chroniące wyświetlacz. Nie bez znaczenia jest również pasek i materiał, z którego jest wykonany. Tu jednak warto pamiętać, że w większości zegarków jest to łatwo wymienialna część.

Może nie ekstremalne, ale warto również rozeznać się w temacie tego jak zachowuje się wybrany zegarek w niskiej temperaturze jeśli chcielibyśmy go używać zimą przy chodzeniu po górach. Bardzo ważnym aspektem jest upewnienie się, że zegarek jest nie tylko wodoodporny (deszcz, pot), lecz także wodoszczelny. Z tą wodoszczelnością też warto uważać — pływanie w basenie, czy open water to mniejsze ciśnienie niż nurkowanie głębinowe!

nurek
Źródło: pixabay.com

9. Które z powyższych są „konieczne”, a które „mile widziane”?

Przed ostatecznym wyborem, warto przejrzeć powyższe kryteria raz jeszcze i zastanowić się, które z nich są absolutnie niezbędne. Może się okazać, że wynik analizy naszych potrzeb pokaże taki zbiór wymagań, którego nie spełni żaden zegarek. Wówczas trzeba iść na pewne kompromisy i warto wyszukać te funkcje, z których gotowi jesteśmy zrezygnować.

10. Ile chcesz wydać na zegarek sportowy?

Priorytetyzacja wymagań może pomóc wybrać zegarek, który spełni podstawowe wymagania jeżeli budżet, którym dysponujemy, jest ograniczony. Nawet jeżeli pieniądze, które możemy wydać na zegarek, nie są problemem, to warto zastanowić się, czy faktycznie jest to konieczne.

Po przepracowaniu tych pytań dużo łatwiej będzie zdecydować, który z zegarków będzie dobrym wyborem. Nie tylko wygląd i cena powinny decydować, lecz także — a może „przede wszystkim” — docelowe zastosowanie. Pytając o rekomendację, warto zdać sobie sprawę z tego, czego naprawdę potrzebujemy. Sugestie zakupowe, w ramach których osoba podpowiadająca zna kontekst i potrzeby będą na pewno bardziej trafne.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,371ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze