Czy T100 Singapur zostanie odwołane?

Wyścig T100 Singapur stoi pod znakiem zapytania? Powodowem odwołania wyścigu miałaby być zbyt wysoka temperatura. 

ZOBACZ TEŻ: Kacper Stępniak z dziką kartą na T100 Triathlon World Tour Singapur!

Drugi z serii wyścigów T100 zaplanowany został na 13 kwietnia w Singapurze. Na liście startowej zawodów pojawił się m.in. Kacper Stępniak, który otrzymał od organizatorów dziką kartę. Kilkanaście godzin temu w triathlonowej społeczności pojawiły się jednak głosy, mówiące o potencjalnym odwołaniu zawodów. 

Zbyt duże obciążenie termiczne?

Informacje, mówiące o anulowaniu T100 Singapur jako pierwsi opublikowali w mediach społecznościowych dziennikarze „Pro Tri News”. Zgodnie z zasadami World Triathlon wyścigi, których wskaźnik WGBT, czyli wskaźnik obciążenia termicznego, wynosi powyżej 32.2°C oznaczony jest czarną flagą. To z kolei przekłada się na ekstremalne ryzyko szkodliwego wpływu temperatury na sportowców. Tym samym zgodnie z zaleceniami World Triathlon wyścigi w takich warunkach powinny zostać odwołane. 

Obecnie stacja pomiarów WBGT znajdującą się w Marina Gardens, czyli miejscu startu zawodów w Singapurze jest w trakcie konserwacji i niemożliwe jest wykonanie pomiarów. Jak donoszą jednak dziennikarze „Pro Tri News”, wszystkie inne, okoliczne stacje raportują, że indeks ciepła wynosi 32-35°C. 

Redaktorzy portalu skontaktowali się z PTO oraz World Triathlon i wystosowali prośbę o wydanie oświadczenia. Obie organizacje odmówiły jednak komentarza. 

Źródło: AsiaTRI

Nie tylko temperatura

Post „Pro Tri News” wywołał sporą dyskusję w środowisku triathlonowych. W komentarzach zabrali głos zawodnicy PRO. Zdecydowana większość wskazuje, że indeks na poziomie 32 nie jest żadną przeszkodą do przeprowadzenia zawodów. 

Talbot Cox podkreślił, że takie przepisy bezpieczeństwa powinny mieć zastosowanie dla amatorów, a nie dla zawodników PRO, którzy wiedzą, jak powinni zaplanować żywienie i nawadnianie na trasie, aby poradzić sobie w trudnych warunkach. 

Wydaje się jednak, że większość komentujących skupiła się jedynie na temperaturze, podczas gdy wskaźnik WGBT jest nieco bardziej złożonym wskaźnikiem. Wiąże on ze sobą trzy wielkości charakteryzujące środowisko gorące – temperaturę powietrza, średnią temperaturę promieniowania oraz wilgotność bezwzględną. Następnie wartości te wiązane są m.in. z ustalonym poziomem metabolizmu czy informacją o zaaklimatyzowaniu bądź niezaaklimatyzowaniu do środowiska pracownika, w wypadku triathlonu – sportowca.

Czy zawodnicy otrzymają więc pozwolenie na start?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,395ObserwującyObserwuj
437SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze