Jak dbać o piankę pływacką? 

Jak sprawić, aby pianka pływacka służyła dłużej? Poznaj kilka prostych porad, które przedłużą jej żywotność. 

ZOBACZ TEŻ: Czy znasz te skróty pływackie?

Pielęgnacja pianki pływackiej – podstawowe wskazówki

Jeśli chcesz, aby pianka służyła ci przez wiele sezonów, zachowując swoje właściwości, musisz o nią odpowiednio zadbać. Kilka prostych nawyków, które w sobie wyrobisz, pozwolą znacząco wydłużyć jej żywotność. 

  1. Zacznij od obcięcia paznokci. Co paznokcie mają wspólnego z pianką? Przy jej zakładaniu mogą okazać się one sporym zagrożeniem dla neoprenu, który możesz rozciąć, próbując naciągnąć na siebie piankę. Pomijając fakt obcięcia paznokci, dobrym pomysłem będzie założenie specjalnych rękawiczek (często dołączone są w zestawie do pianki). Ich użycie pozwoli uniknąć rozcięć materiału. Wśród wielu triathlonistów powszechną praktyką podczas ubierania pianki jest zakładanie na stopę zwykłej, plastikowej reklamówki. Stopa nie tylko lepiej prześlizgnie się przez nogawkę, lecz także zabezpieczy piankę, podobnie jak rękawiczki. 
  1. Opłucz po użyciu. Po treningu czy zawodach starannie spłucz obie strony pianki czystą, bieżącą, zimną lub letnią wodą. Ciepła woda wypływa negatywnie na właściwości pianki m.in. uszkadzając klejenie szwów. Jeśli pianka jest naprawdę brudna, możesz użyć do jej umycia specjalnych detergentów. Ważne, aby przeznaczone one były do czyszczenia neoprenu, ponieważ zbyt mocne detergenty mogą zepsuć materiał. 
  1. Nie susz pianki na słońcu. Promienie UV wpływają niekorzystnie na piankę i niszczą struktury neoprenu. Klej, który znajduje się w piance nagrzewa się i rozpuszcza, przez co pianka staje się nieszczelna. Oprócz tego neopren wystawiony na długą ekspozycję słońca może zacząć pękać.
  1. Nie susz pianki na wieszaku. Cały ciężar suszenia przyjmują wypchnięte przez wieszak ramiona. Takie obciążenie negatywnie wpływa na szwy oraz sam neopren, który rozciąga się od własnego ciężaru, stając się coraz cieńszy na ramionach. Piankę najlepiej suszyć przewieszoną w pasie w przewiewnym miejscu, o dobrej cyrkulacji powietrza. Pamiętaj, aby wysuszyć wewnętrzną i zewnętrzną stronę.  
  1. Wyciągnij piankę z torby. Brudna, niewysuszona pianka, złożona w torbie i rzucona w kąt to idealne środowisko dla gromadzenia się baterii oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Zaraz po wejściu do domu rozpakuj piankę, umyj ją i wysusz. 
  1. Nie pierz pianki w pralce. Zbyt wysoka temperatura, mocne detergenty i wirowanie – użycie pralki do czyszczenia pianki to gotowy przepis na jej zniszczenie. 
  2. Nie lekceważ pęknięć materiału. Jeśli zauważysz zniszczony neopren powinieneś jak najszybciej zareagować. Możesz spróbować naprawić piankę, zaklejając dziury specjalnymi klejami lub oddać swój strój w ręce specjalisty.
Źródło: Kite.pl

Każda pianka ma swój czas

Pamiętaj, że wraz z upływem czasu neopren będzie się starzał, niezależnie od tego jak bardzo będziesz o niego dbał. Po kilku latach pianka naturalnie może stracić swoje właściwości. Starą piankę używaj na treningach, a nową na zawodach, nie zapominając o zasadach pielęgnacji.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,701ObserwującyObserwuj
453SubskrybującySubskrybuj

Polecane