Jak dobrać okularki pływackie?

Czym kierować się przy wyborze okularków pływackich? Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Czy okularki basenowe różnią się od tych open water? 

ZOBACZ TEŻ: Oddech co 2 czy co 3 ruchy? Jak pływać?

Wybór okularów pływackich dla wielu zawodników może okazać się problematyczny. Rynek oferuje szeroką gamę produktów, o różnej specyfice. Ceny okularków zaczynają się od kilkunastu złotych i dochodzą nawet do kilkuset. Jednak czy cena zawsze jest gwarantem jakości? 

Jak podkreśla trener pływania Aleksy Otłowski najważniejsza jest wygoda, a wysoka cena sprzętu wcale tego nie gwarantuje. Zakup okularków pływakach to indywidualna kwestia. Kluczowe jest dobre dopasowanie rozmiaru, jakość wykonania materiałów i określenie swoich potrzeb. 

Jak dopasować okularki? 

Okularki muszą być odpowiednio dopasowane do twarzy, a przede wszystkim kształtu oczodołów i nosa. Zbyt duże okularki będą przepuszczały wodę, zbyt małe spowodują uścisk i poczucie dyskomfortu. Kluczem do wyboru odpowiedniego sprzętu jest sprawdzenie kilku modeli i zadecydowanie, który z nich pasuje najbardziej do kształtu twarzy.

Najprostszą metodą, pozwalającą na dopasowanie okularków jest przyłożenie ich do oczodołów, bez zakładania gumki na głowę. Okulary powinny utrzymywać się na twarzy kilka sekund, bez odczepiania się. 

Przez nos musi być swobodny przypływ powietrza. Natomiast oczodół i oczy są wrażliwymi miejscami, mocno unerwionymi i okularki nie mogą uciskać zbyt mocno – mówi Aleksy Otłowski. 

Otłowski podkreśla, że przy wyborze okularków, warto inwestować w sprawdzonych producentów sprzętu pływackiego. Nie oznacza to, że mniejsze firmy tworzą gorsze produkty, jednak przy znanych firmach masz większą gwarancję zadowolenia i jakości. 

Źródło: Freepik

Okularki triathlonowe czy basenowe 

Wybierając okularki, powinieneś skupić się przede wszystkim na specyfice uprawianej dyscypliny. Okularki basenowe różnią się od tych do pływania open water, przede wszystkim miękkością uszczelek i kątem widzenia. 

  • Miękkie uszczelki – uszczelka zastosowana w okularkach open water jest zazwyczaj bardzo miękka. Podczas długich startów czy treningów okularki nie wbijają się w oczodół, dając poczucie komfortu. W wypadku triathlonistów ta cecha jest szczególnie istotna również ze względu na występowanie w wodzie tzw. „pralki” – miękka uszczelka pozwoli nieco zamortyzować potencjalne, przypadkowe uderzenie przez innego zawodnika.  

Aleksy Otłowski zaznacza jednak, że czasami zbyt miękki materiał, z którego wykonane są okularki, spowoduje za słaby docisk, przez co okularki będą nieszczelne, dlatego kluczowe jest sprawdzenie ich dopasowania do twarzy. 

  • Szerokie pole widzenia – okularki triathlonowe wyposażone są w soczewki o szerszym polu widzenia niż te pływackie. Triathlonista musi mieć odpowiedni ogląd na sytuację, w której się znajduje, nieustannie nawigować i kontrolować swoje położenie. Okularki basenowe nie muszą zapewniać aż tak szerokiego kąta widzenia. Ważniejsza jest raczej dobra widoczność linii dna basenu. 

ZOBACZ TEŻ: Kiedy przyda ci się sprzęt basenowy?

Jakie szkiełka wybrać? 

Przy wyborze okularków zwróć uwagę na soczewki. Zawody triathlonowe często odbywają się w sezonie letnim, więc zawodnicy wystawieni są na rażące promienie słońca. Aby zadbać o lepszą widoczność warto rozważyć zakup okularków z powłoką UV.

Innymi skutecznymi rozwiązaniami mogą być soczewki fotochromowe, które pod wpływem promieni UV zmieniają swój odcień od przezroczystego do przyciemnionego. Okularki z taką soczewką nadają się zarówno na basen, jak i do pływania open water. 

Przy wyborze okularków możemy zdecydować się również na szkła polaryzacyjne, zapewniające wyraźną widoczność. Soczewki polaryzacyjne blokują odbijające się od tafli wody światło. 

Okularki dla osób z wadą wzroku

Istnieją specjalne okularki pływackie ze szkłami korekcyjnymi, jednak zazwyczaj ceny takiego sprzętu są bardzo wysokie. Większość zawodników z wadą wzroku decyduje się na pływanie w soczewkach, dlatego tak istotne jest dopasowanie okularów, które nie będą przepuszczać wody.

Jak dbać o okularki pływackie? 

Niezależnie na jakie okularki się zdecydujesz ważne jest to, aby odpowiednio o nie dbać. Dzięki kilku prostym czynnościom można bardzo łatwo wydłużyć żywotność sprzętu. 

Po każdym użyciu wypłukać okularki zimną wodą i odłożyć je do całkowitego wyschnięcia. Nie powinno się używać suszarki, ponieważ zbyt wysoka temperatura niszczy sprzęt. 

Higiena okularków pływackich jest niezwykle ważna. Przechowywanie wilgotnych okularków sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które nie tylko będą niszczyć okularki, lecz także mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych. 

ZOBACZ TEŻ: Checklista. Co zabrać na zawody?

Które okularki wybrać?

Okularki basenowe czy open water – które powinien wybrać triathlonista? Wszystko zależy przede wszystkim od tego jak często pływa, jakie ma potrzeby i jak dużym budżetem dysponuje.

Idealny scenariusz zakłada posiadanie okularków basenowych oraz osobnych okularków open water na trening i na zawody. Jak podkreśla, Ola Bodnar ze Szkoły Triathlonu okularki na zawody powinny być przeznaczone tylko na tę okazję. W ten sposób unikniesz ryzyka, że w trakcie codziennego użytkowania okularki się zniszczą, co daje gwarancję, że w dniu startu okularki nie zaczną parować i nie przeszkodzą w poprawnej nawigacji na zawodach.

Warto jednak podkreślić, że nie jest konieczne posiadanie kilku par okularków. Okularki basenowe nadadzą się też na otwarte wody i odwrotnie – okularki open water można zabrać na basen. Trzeba jednak pamiętać o ich różnej specyfice budowy, która może wpłynąć na jakość i komfort treningu czy startu.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze