Kontuzja kolana cz. I

Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany i największy staw w organizmie człowieka. Wielu sportowców cierpi na różnego rodzaju dolegliwości tej części ciała, która skutecznie potrafi uniemożliwić treningi i starty. Osobiście przekonałem się jak poważne mogą być skutki kontuzji kolana i na jaki czas potrafi taka kontuzja wyeliminować sportowca „z gry”.

Mimo młodego wieku jestem już po dwóch artroskopiach i rekonstrukcji więzadła, urazy jakich doznałem to uszkodzenie łąkotki oraz całkowite zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie. Ze wszystkich pięciu więzadeł, które znajdują się w kolanie, to właśnie więzadło krzyżowe jest najczęściej uszkadzane.

Żeby lepiej zrozumieć samą kontuzję trzeba poznać budowę kolana i funkcję jaką pełnią poszczególne elementy w stawie. Szczegółowe informacje dotyczące budowy, kontuzji i leczenia uszkodzonego stawu kolanowego znajdzicie w artykule profesora Artura Pupki, który publikujemy w dziale

  

OKIEM EKSPERTA

 

Uszkodzenia łąkotek mogą wystąpić u każdego, niekoniecznie aktywnego człowieka. Najczęściej są uszkadzane podczas wykonywania ruchu skrętnego przy lekko zgiętym kolanie, bądź podczas „przygniecenia” przez kość udową, w przypadku, gdy mięśnie nie zostaną napięte na czas. Ja uszkodziłem łąkotkę przyśrodkową podczas skoku przez przeszkodę, druga noga została z tyłu i wylądowałem całym ciężarem na jednej nodze uszkadzając łąkotkę i jednocześnie zrywając więzadło krzyżowe przednie (więzadło to było 2 lata wcześniej częściowo usunięte).

Na skutek tego urazu część łąkotki przyśrodkowej odłamała się, przez co kolano było zablokowane i nie mogłem go w pełni wyprostować. Podczas uszkodzenia łąkotek dolegliwości bólowe nie są duże, przez co część ludzi je ignoruje licząc na samodzielne zagojenie się. Niestety, taki kawałek łąkotki w kolanie podczas ruchu uszkadza powierzchnie stawowe, a takie zmiany są już nie odwracalne.

Uszkodzenie łąkotki zostało zdiagnozowane w trakcie badania USG, które po wizycie zalecił mi mój ortopeda. Na podstawie wyników badnia, lekarz zaproponował zabieg artroskopii kolana. Przed zabiegiem zostałem znieczulony od pasa w dół a sam zabieg polega na zrobieniu dwóch dziurek w kolanie i wprowadzeniu miniaturowych instrumentów chirurgicznych. Podczas tego zabiegu lekarz jest w stanie ocenić dokładnie stan wszystkich elementów stawu kolanowego oraz zdecydować czy możliwe jest przyszycie uszkodzonego fragmentu łąkotki. Jeśli fragment zostałby usunięty, to okres rehabilitacji wynosi ok. miesiąca i można stosunkowo szybko wrócić do treningów. Jednak patrząc długofalowo, lepszym rozwiązaniem jest przyszycie odłamanej części.

W przypadku, gdy fragment łąkotki zostanie przyszyty – a tak było w moim przypadku – rehabilitacja trwa ok. 3 miesiące. Podczas tego okresu istnieje ryzyko zbytniego obciążenia kolana, co może skutkować ponownym oderwaniem się przyszytego fragmentu. W czasie rehabilitacji stopniowo i ostrożnie zwiększa się obciążenie i zakres ruchu kolana.

 

DSC00102Kolano po zabiegu artroskopii

W trakcie zabiegu lekarz zdiagnozował również u mnie całkowite uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, co oznaczało, iż jestem zmuszony do przeprowadzenia rekonstrukcji.

 

wypis2

Wypis ze szpitala

O tym, jak ważną funkcję pełni to więzadło, dlaczego jest ono nam potrzebne, jak wyglądał zabieg oraz rekonwalescencja przeczytacie w części drugiej, która już w krótce pojawi się na Akademii Triathlonu.

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. Witam,
    Ja miałem zszytą łąkotkę przyśrodkową trzema szwami/implantami, w czerwcu 2013r.
    DO AUTORA:
    Zastanawiam się czy jest to uszkodzenie które na stałe eliminuje zawodnika z biegania?
    Jestem ciekaw czy autor artykułu wrócił do sportu, czy ograniczył swoje dotychczasowe aktywności?
    DO CZYTELNIKÓW:
    JEŻELI KOMUŚ BLOKUJE SIĘ KOLANO, BEZWZGLĘDNIE POWINIEN UDAĆ SIĘ DO GABINETU DOBREGO ORTOPEDY NA BADANIE USG.
    JEŻELI COŚ CI SIĘ DZIEJE Z KOLANEM IDŹ DO LEKARZA ORTOPEDY NA USG, CENA BADANIA TO MAKSYMALNIE 200 ZŁ.

    RAZEM ZE MNĄ W SZPITALU LEŻAŁA OSOBA KTÓRA USZKODZIŁA SOBIE ŁĄKOTKĘ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, OCZYWIŚCIE WTEDY NIE WIEDZIAŁ O TYM.
    PO SZYBKIM WYJŚCIU ZE SZPITALA MIAŁ OPUCHLIZNĘ KOLANA, DOSTAŁ ZLECENIE NA REHABILITACJE PO KILKU TYGODNIACH OPUCHLIZNA ZNIKŁA. CHODZIŁ Z PĘKNIĘTĄ ŁĄKOTKĄ PRZEZ 2 LATA, W WYNIKU CZEGO USZKODZIŁ SOBIE TAK GŁÓWKI KOŚCI W STAWIE KOLANOWYM ŻE NIE MÓGŁ SPAĆ BEZ SILNYCH ŚRODKÓW PRZECIWBÓLOWYCH.
    PODCZAS OPERACJI USUNIĘTO MU FRAGMENT ODERWANY FRAGMENT ŁĄKOTKI, ALE USZKODZONE CHRZĄSTKI STAWOWE ZOSTAŁY.

  2. mialem robone usg ale tylko dolu kolanowego czyli od spodu… i to niechetnie mi dal skierowanie – przyczepy miesni jak to nazwal byly w porzadku… a od góry nie mialem robionego usg tylko kilkukrotne badanie przez uciskania i wymahiwanie moja noga… sprawnosc nogi to znaczy jej zginanie poprawialo sie az do momentu zgiecia na 90% i dlugo dlugo nic… dopiero niedawno zdaza mi sie zgiac noge do konca [usiasc na niej] moze to poprawa? oby! i oby nic wiecej nie bylo uszkodzone… czasem czuje tez delikatny bol/ ucisk z przodu kolana np przy szybkim schodzeniu ze schodow czy szybkim marszu i caly czas mam jakby delikatna coraz mniejsza opuchlizne [jakby babel z woda?!] z boku i pod kolanem… tak jak mowilem teraz nie dostaje juz zadnych lekow [sam tylko lykam flexus] a to uposledzenie ruchu zostalo nazwane delikatnym wysiegiem kolana – moze rehabilitacja pomoze?!?! i tyle wiem…

  3. Hej,

    Jeśli nie możesz zrobić np. przysiadu czy też nie masz pełnego zakresu kolana to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodziłeś łąkotki.

    Najlepiej zrób sobie badanie usg.

  4. Witam. Napisz jakie miales obiawy zaraz po wypadku. Ja poturbowalem kolano wpadajac rowerem na drzewo. Opuchlizna ograniczala bardzo ruch kolana – prawie nie zginalem. Wody jednak nie sciagali i po jakims miesiacu i do tej pory jest dobrze, ale… nie moge usiasc na nodze – wystepuje bol pod kolanem ktory to ogranicza. Lekarz na kazdej kontroli jedynie pomacha noga pouciska… nic nie jest polamane, zadna czesc kolana… ale tez sie zastanawiam nad tymi wiezadlami… jednak chyba u mnie tego nie ma bo pewnie wtedy bol by byl duzo wiekszy i wcale kolana by sie nie zgielo jak myslisz? Podobno moge miec naderwane miesnie lydki czy uda… ze niby rehabilitacja to wyleczy – ale nie jestem przekonany.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,784ObserwującyObserwuj
20,300SubskrybującySubskrybuj

Polecane