Kryzysowa sytuacja w wodzie? Sprawdź techniki samoratownictwa!

Skurcz, atak paniki, pralka na starcie i zachłyśnięcie wodą podczas zawodów triathlonowych? Dowiedz się, co robić w takich sytuacjach, aby nie stało się nic złego i żeby z powodzeniem ukończyć etap pływacki oraz całe zawody triathlonowe.

ZOBACZ TEŻ: Jak pływanie na open water pomaga osiągnąć równowagę psychiczną?

Kryzysowa sytuacja podczas pływania w wodach otwartych może zdarzyć się każdemu. Błędne jest przekonanie, że dotyczy to tylko niedoświadczonych pływaków. O technikach samoratownictwa wpływających na bezpieczne ukończenie zawodów opowiada ratownik Mateusz Wiśniewski.

Wstrząs termiczny

Jest to zjawisko często występujące u osób niedoświadczonych, które startują w zawodach na przełomie wiosny lub jesieni (woda osiąga wtedy stosunkowo niskie temperatury ok.15-20 stopni Celsjusza). Sposobów na uniknięcie tego niepożądanego zjawiska jest kilka:

  • Porządna rozgrzewka – należy ją zawsze wykonywać przed zawodami (wiosną i jesienią powinna być ona szczególnie intensywna). 
  • Zapoznanie z temperaturą wody – przed etapem pływackim należy zawsze sprawdzić obecną temperaturę wody występującą w akwenie wodnym, należałoby również przeprowadzić pływacką rozgrzewkę na chwilę przed startem w zawodach.
  • Niezwykle ważnym i pomocnym elementem może być również dobór pianki pływackiej o odpowiedniej grubości.

Zobacz też: Nawigacja na open water

fot. Freepik – wirestock

Skurcze – co robić?

W wodzie na skurcze narażony jest pojedynczy mięsień lub ich grupa. Towarzyszący mu często ból uniemożliwia dalsze płynięcie bez pozbycia się problemu. Powstawaniu skurczów sprzyja zmęczenie mięśni oraz niska temperatura wody. Co robić w takiej sytuacji?

  • Skurcz śródstopia – z tego rodzaju problemem można poradzić sobie, układając ciało na piersiach lub plecach, jednocześnie zginając i prostując stopę w stawie skokowym;
  • Skurcz stopy i łydki – w czasie występowania tego rodzaju dolegliwości należy ułożyć ciało na grzbiecie, ująć jedną ręką palce poszkodowanej nogi i przyciągnąć stopę mocno do siebie, naciskając równocześnie drugą ręką na kolano tej nogi. Następnie rozluźnić nogę i spróbować ponownie aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
  • Skurcz uda –  często bardzo bolesny i uciążliwy. Poradzić sobie z nim można układając się na grzbiecie, przyciągając jednocześnie stopę bolącej nogi do pośladka. Czynność tę należy powtarzać tak długo aż ból całkowicie ustąpi.
  • Skurcz mięśni brzucha – dolegliwość może ustąpić po ułożeniu ciała na grzbiecie, złapaniu oburącz podudzia nóg ugiętych w stawach kolanowych i biodrowych, mocno przyciągając do brzucha i klatki piersiowej, a następnie prostować je.
  • Skurcz krtani – szczególnie niebezpieczny skurcz występujący często podczas zachłyśnięcia się wodą. Podczas wystąpienia takiej sytuacji możesz spróbować poradzić sobie z tym, układając się skośnie do powierzchni wody, nogami wykonywać naprzemienne ruchy w górę i w dół (co ułatwi utrzymanie się w dogodnej pozycji), głowę odchylić nieco do tyłu i palcami jednej ręki (kciukiem i wskazującym) rozcierać okolicę krtani w górę i w dół. W trakcie tej czynności usuwać wodę z przełyku kasłaniem, chrząkaniem i wypluwaniem. 
fot. freepik

Zachłyśnięcie wodą lub atak paniki

Start etapu pływackiego w triathlonie zwykle wiąże się ze startem grupowym. Wielu zawodników na małej powierzchni, każdy chce być pierwszy… W tej sytuacji normą są uderzenia, kopnięcia lub podtopienia wzajemne zawodników. Podczas zachłyśnięcia się wodą należy unieść głowę ponad taflę wody i podjąć próbę odkasłania zalegającej wody. Sytuacja staje się poważna, gdy zawodnik ma atak paniki. W takiej sytuacji powinno się zwolnić, ułożyć na grzbiecie, oddychać głęboko i próbować uspokoić organizm poprzez głębokie wdechy i wydechy. 

Z powyższych technik można korzystać w sytuacjach kryzysowych w wodzie, jednakże należy zawsze pamiętać, że nie znajdą one zastosowania we wszystkich możliwych wypadkach. Samoświadomość pozwoli Ci lepiej reagować w trudnej sytuacji. W razie problemów, z którymi nie możesz poradzić sobie sam, koniecznie poproś o pomoc ratownika medycznego.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,398ObserwującyObserwuj
437SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze