Seminarium

Nie, nie, to nie jest wpis o wybraniu przeze mnie nowej drogi w rozwoju duchowym,haha:)

 

Oczywiście w dzisiejszym blogowaniu wspominam wykład z J.Frielem, który miał miejsce podczas konferencji 'Triathlon- 3 x tak’ w Sobotę. Po tego typu spotkaniach z charyzmatycznymi ludźmi takimi jak Pan Friel głowa pełna jest pomysłów na trening, motywacji i chęci do działania:)

Sporządziłem notatki z wykładu, większość to takie krótkie 'przypominajki’ związane z treningiem, o których często się zapomina, a mają duże znaczenie, wydaje mi się, że na każdym poziomie zaawansowania w naszej dyscyplinie:) Nie przedłużając, ENJOY:)

 

Triathlon Essentials:

 

Ogólne zasady treningu triathlonowego:

 

* Wyznaczenie celów

*Podstawowa wiedza na temat trenowania

*Periodyzacja – podzielenie roku przygotowań na poszczególne okresy

*Ustalenie planu działania

 

Pływanie – 3 najważniejsze aspekty warte uwagi(odnoszące się do techniki):

 

* Długość pociągnięcia w wodzie – odpowiednia rotacja ciała daje nam większe pole do popisu.

*Kierunek, w którym wkładamy rękę do wody – zachowanie osi pływania przechodzącej  przez czubek głowy wzdłuż kregosłupa .

*’Łapanie/Chwytanie wody’ – wysoki łokieć podczas pociągnięcia pod wodą.

 

Rower – najważniejsza z pośród 3 dyscyplin

 

Tutaj Pan Friel wspomniał o skali określającej jak bardzo wymagające pod względem techniki są poszczególne dyscypliny triathlonu (od 1 do 10)

Pływanie – jak dobrze pamiętam 9lub10

Rower – 4

Bieganie – 6

Dlatego w treningu kolarskim najważniejsze jest wytrenowanie mięśni(ME-Muscle Effort) i umiejętność jak najdłuższej jazdy poniżej progu mleczanowego.

Padły przykłady treningów interwałowych, ale nie będę ich tutaj zamieszczał ponieważ dokładniej opisane są w naszej Bibli Treningu:)

Na rower z regóły poświęca się najwięcej czasu ze wszystkich 3 dyscyplin.

 

Bieganie:

 

*Ważnym aspektem treningu triathlonisty jest umiejętność zejścia z roweru i wykonania odpowiedniego treningu biegowego. Są to sesje nazywane 'Cegłami'(z ang. brick), czyli powszechnie znane nam 'zakładki’:) Co ciekawe trener Friel radzi aby po długim treningu rowerowym robić jedynie 15min biegu (nawet w treningu IRONMAN). Chodzi o to aby balansować tego typu sesje na zasadzie – Dłuższy rower, krótkie bieganie lub krótszy rower, dłuższe bieganie. (Przynajmniej w ten sposób to zrozumiałem:))

 

* Dużo wspomniane było na temat techniki biegania – bieganie ze śródstopia i wysoka kadencja(niezmienna nawet podczas szybkiego/wolnego biegania). Ważne jest aby biegać najpierw ładnie technicznie, a następnie szybko i długo…(Pewnie znacie to z książki 'Urodzeni Biegacze’:))

 

Myślę, że to były te najważniejsze rzeczy, o których wspominano podczas wykładu. Powiedziane było oczywiście wiele więcej, np: jakie treningi realizować w odpowiednich częściach sezonu, czy jaka różnica występuje w treningu do olimpijki w stosunku do Irona. To wszystko jest doskonale przedstawione w 'Biblii Treningu’, a więc nie będę tego kopiował.

 

Jeszcze coś na temat mojego pytania, jakie zadałem podczas wykładu… Chciałem się dowiedzieć czy treningi realizowane w formacie '3/4 kolejne dni poświecone na jedną dyscyplinę’ mają lepszy wpływ na rozwój wydolności w dyscyplinach wytrzymałościowych tj. triathlon.

 

Sądze, że Pan Friel udzielił mi bardzo rozsądnej odpowiedzi mówiąc, że jest wiele systemów, które pasują pod różnych zawodników. Ważne jest aby czuć swój organizm i w odpowiedni sposób modyfikować treningi.

A więc, chyba nie ma złotego środka, który określi idealny system treningowy dla wszystkich zawodników. Do tego potrzebne jest doświadczenie i wypróbowanie różnych możliwości/systemów treningowych.

 

I to jest wspaniałe! Nikt nie mówił, że będzie łatwo i od razu dojdziemy do doskonałej formy bo ktoś powiedział, że 'tak musi być i mój system jest doskonały’:) Proces uczenia się trenowania, wyczucia swojego organizmu jest nieodzowną częścią tej fajnej zabawy jaką w moim przekonaniu jest tri.

 

Pozdrawiam,

Kacper

 

Olimpius.PL

Ps.

Zaraz postaram się wrzucić na facebooka mój tygodniowy schemat treningu w 2 miesięcznym Okresie Podstawowym – gdyby ktoś był zainteresowany…:)

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze