Smog – aplikacje dzięki, którym sprawdzisz stan powietrza

Smog to temat, który ostatnio jest coraz bardziej nagłaśniany. Spowodowane jest to tym, że badania nad jego wpływem na zdrowie człowieka są prowadzone od stosunkowo niedawna. Smog jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych takich jak znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Dodatkowo brak opadów i niska temperatura potęgują stężenie zanieczyszczeń powietrza. Dlatego zjawisko to występuje głównie w miesiącach grzewczych od września do kwietnia. Zaleca się bardzo dużą ostrożność i monitorowanie jakość powietrza przez sportowców trenujących na „świeżym” powietrzu. Czasami lepiej odpuścić trening pod chmurką i trenować na bieżni czy rowerze stacjonarnym, nie narażając orgnizmu na wdychanie niebezpiecznych związków. 

 

Smog składa się z bardzo małych cząsteczek, dlatego nie czujemy ich, a te cząsteczki wnikają do płuc i układu krążenia. W powietrzu, które wdychamy znajdują się dioksyny, pyły PM10 i PM2,5, a w nich siarka, rtęć, metale ciężkie, amoniak, związki azotu, ołów czy benzopiren. Kiedy już związki dostaną się do organizmu w znacznym stężeniu mogą powodować między innymi astmę, zaburzenia rytmu serca, udary, zawały, a nawet nowotwory. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że długotrwałe narażenie na działanie najbardziej szkodliwego składnika PM2.5 grozi skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenie pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób oddechowych i krążenia.

 

Dzięki aplikacjom mobilnym możemy monitorować stan zanieczyszczeń powietrza. Kiedy smog przekracza dopuszczalne normy odradza się wykonywania treningu na dworze. Lepiej w tym czasie trenować w zamkniętym pomieszczeniu na basenie, trenażerze, bieżni elektrycznej lub na siłowni. Przeglądając stężenia smogu natrafimy na trzy rodzaje informacji.

Poziom alarmowy – oznacza poziom szkodliwych substancji w powietrzu, którego nawet krótkotrwałe przekroczenie może powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi. Bez specjalnych masek nie powinno się przebywać na zewnątrz.
Poziom informowania – to stężenie substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń wrażliwych grup ludności. Lepiej unikać przebywania na powietrzu.
Poziom w normie – dopuszczalne stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, można uprawiać sport i inne aktywności na dworze.

 

Poniżej cztery aplikacje dzięki, którym będziesz mógł sprawdzić stan powietrza w swoim mieście.

 

Kanarek
Minimalistyczna aplikacja umożliwiająca monitorowanie stanu zanieczyszczeń powietrza ze wszystkich stacji GIOŚ oraz ponad 130 prywatnych stacji pomiarowych. Kanarek posiada własne serwery, więc kiedy nie działają usługi GIOŚ możemy w dalszym ciągu korzystać z aplikacji. Na chwilę obecną Kanarek dostępny jest jedynie na Android. Trwają prace nad udostępnieniem aplikacji na urządzenia z systemem iOS (Apple).

 

Smog Kanarek 1.pngSmog Kanarek 2.png

 

AirVisual
Bardzo rozbudowana aplikacja w wersji angielskojęzycznej, w której mamy dostęp do danych z całego świata. Oprócz stężenia smogu możemy sprawdzić światowy ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, a także poczytać blog i newsy na temat zanieczyszczeń powietrza. Aplikacja dostępna zarówno na Android jak i iOS (Apple).

 

Smog Air Polution 2.png Smog Air Polution 3.png

 

Zanieczyszczenie Powietrza
Bardzo prosta i intuicyjna aplikacja. Aby pozbyć się wyświetlanych reklam i uzyskać automatycznie odświeżane dane należy wykupić płatną wersję programu. Dostępna jedynie na Android

 

Smog Zanieszczyszczenie powietrza 1.png

Jakość powietrza w Polsce

Aplikacja mobilna Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska prezentująca bieżące dane o jakości powietrza w Polsce. Aplikacja podobna do Kanarka, jednak nie posiada dostępu do prywatnych stacji pomiarowych. Dostępna na smartfony oraz komputery z systemem Android, iOS (Apple) i Windows.

 

Smog Jakość polskiego powietrza 1.png Smog Jakość polskiego powietrza 2.png

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze