Biegaczka trenuje do igrzysk z… cyfrowym sercem. „To pozwoli mi pracować mądrzej, a nie ciężej”

Czy trening ze sztuczną inteligencją ma sens? Sportowcy, którzy przygotowują się do kwalifikacji i igrzysk olimpijskich, sprawdzają coraz ciekawsze metody. Des Linden przed maratonem testuje „cyfrowego bliźniaka” własnego serca.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja pomoże w treningu? WHOOP zapowiada rewolucję

Desiree „Des” Linden przygotowuje się do prób w maratonie olimpijskim w lutym. Jeśli się zakwalifikuje, po raz trzeci w swoim życiu wystąpi na igrzyskach. Biegaczka znana jest nie tylko z wyników, lecz także zamiłowania do testowania nowinek technologicznych.

Jak działa trening ze sztuczną inteligencją?

„Cyfrowy bliźniak” może ułatwić przygotowania sportowców. Nie oznacza to jednak, że AI zdejmuje pracę z trenerów, analityków i całego sztabu specjalistów. Aby wykorzystać możliwości uczenia maszynowego, trzeba najpierw zebrać jak najdokładniejsze dane o organizmie sportowca, jego osiągach czy nawet otoczeniu, w którym ma startować.

Ta praca pozwala trenerom i personelowi zaoszczędzić setki godzin znakowania wideo, ułatwia gromadzenie większej liczby danych o wyższej jakości oraz zapewnia analitykom i trenerom znacznie więcej czasu na analizę danych i wdrażanie wniosków do rzeczywistych treningów i wyników – komentuje Mike Levine, dyrektor ds. operacji biznesowych związanych z innowacjami wydajnościowymi w USOPC.

Wśród narzędzi do tworzenia „cyfrowych bliźniaków” sportowców prym wiedzie obecnie aplikacja 3D Athlete Tracking. Wykorzystuje ona bezczujnikową rejestrację ruchu, aby stworzyć trójwymiarowe modele, odwzorowujące ciało sportowca. Te z kolei można poddać różnym symulacjom, które trenerzy wykorzystują do modyfikacji planów treningowych i poprawy wyników zawodników.

ZOBACZ TEŻ: FORM Smart Swim dopuszczone do wyścigów World Triathlon! Jak działają inteligentne okularki?

źródło: freepik.com

Cyfrowe serce Des Linden

To nie wszystko. Rozwijająca się technologia pozwala na tworzenie modeli nie tylko całego ciała, lecz także konkretnych narządów. Des Linden w swoim treningu korzysta z cyfrowego serca, które powstało na podstawie danych z tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, przeanalizowanych przez sztuczną inteligencję. Co można zrobić z wygenerowanym w ten sposób narządem?

Chcemy zrozumieć, jaka jest bezpieczna strefa, przez którą trener Des może ją przeprowadzić – odpowiada dr Srinivasan Jayaramn z Tata Consultancy Services (jednego z ośrodków pracujących nad eksperymentalną formą treningu biegaczki). Możemy przeprowadzić symulacje, używając jej cyfrowego serca bliźniaka, aby różnicować różne parametry sercowo-naczyniowe i dopracowywać jej trening.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja komentuje sport. Jak sobie radzi?

fot.: CJ Gunther/EPA

Zawodniczka ma nadzieję, że eksperyment pomoże jej w zakwalifikowaniu się do reprezentacji USA w maratonie olimpijskim. Możliwość zaplanowania treningu i zobaczenia z wyprzedzeniem zalet i wad pozwoli mi pracować mądrzej, a nie ciężej – komentuje. Cyfrowe serce określa również jako przełomową technologię.

Choć samo rozwiązanie rzeczywiście brzmi imponująco, nie można zapominać o kilku rzeczach. Po pierwsze: parametry sercowo-naczyniowe to tylko jeden z istotnych elementów przygotowania do startu. Bliźniaczy narząd nie jest w stanie sprawdzić choćby obciążeń układu ruchu i ryzyka jego kontuzji. Po drugie: symulacje mają margines błędu. Nawet próby w tunelach aerodynamicznych mogą dawać inne rezultaty niż trening outdoorowy, nie da się również w pełni przewidzieć warunków podczas samego startu. Po trzecie: technologia wciąż jest w fazie rozwoju. Czy na ten moment sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na jakość treningów? Obecne osiągnięcia wyglądają obiecująco, trzeba jednak poczekać na wyniki.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,663ObserwującyObserwuj
452SubskrybującySubskrybuj

Polecane