Wtórny Alfabetyzm – odcinek I

Nie będę ukrywał, że zainspirował mnie swoim Alfabetem kolega Masiuk. Stąd w tytule słowo 'wtórny’.  A ponieważ jestem leniwy i natchnienia częściej nie ma niż jest, mój Alfabet będzie w odcinkach. Dziś odcinek I –  od A do E.

 

 A: Age-Group

 

Genialny format rozgrywania zawodów sportowych. W tym również biegów długodystansowych i triathlonu. Nie tylko rozróżnia zawodników ze względu na płeć, ale również pozwala co pięć lat być najmłodszym w grupie.Dzięki temu umożliwia nie tylko zdobycie medalu za uczestnictwo, ale także walkę o miejsce na podium zawodnikom, którzy przeżywają trzecią lub czwartą wiosnę życia.

W wyższych kategoriach wiekowych długowieczność jest ważniejsza od poziomu wytrenowania. Wystarczy dożyć daty startu, aby skutecznie zawalczyć o pudło.

 

B: Bidon

 

Plastikowa butelka na napoje, jeden z najważniejszych rekwizytów w sportach wytrzymałościowych. Zawartość bidonu jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic poszczególnych zawodników. Często utrata bidonu na wyboistej trasie powoduje odwodnienie, zamulenie i inne niekorzystne zjawiska skutkujące słabym wynikiem. Dobry bidon, o kształtach aerodynamicznych, umieszczony na kierownicy roweru TT redukuje opór powietrza i jest źródłem znakomitych rezultatów. Nie należy jednak przesadzać!

 

Bidony o pojemności większej niż 5 litrów nawet idealnie wyprofilowane mogą przynieść efekty odwrotne od pożądanych.

 

 

C: Carboloading

 

Znany również jako – termin nie mający nic wspólnego z górnictwem – „ładowanie węgli’. Koncepcja polegająca na unikaniu węglowodanów w ostatnim tygodniu przed startem, aby potem w ciągu ostatnich trzech dni wyczyścić z nich doszczętnie lodówkę. Bardzo przydatna, jeśli start wypada w okolicach Wielkanocy lub Bożego Narodzenia, bo zabieg ten można połączyć z czyszczeniem starych zapasów kuchennych. Negatywnym aspektem koncepcji jest fakt, że gwałtowny przyrost wagi ciała rzadko znika w czasie zawodów a uzyskana dodatkowa energia zużywana jest na przemieszczanie dodatkowych kilogramów.

 

Przestrogą niech będzie również historia pewnego znanego mi bliżej biegacza. Karierę rozpoczął 5 lat temu i po pierwszych latach sukcesów i rekordów doznał kontuzji. Kiedy go niedawno spotkałem na przyjęciu dysponował okazałą nadwagą i pełnym talerzem. Kiedy go spytałem, co słychać odpowiedział – ..’Z całego tego biegania pozostał mi tylko carboloading!’.

 

 

D: Dieta

 

Czwarta, nieoficjalna dyscyplina triathlonu. Podstawa sukcesów w biegach długodystansowych. Tajemnicza i przybierające różne postaci. Żeby odnosić sukcesy, trzeba być na diecie! Co do tego nikt nie wątpliwości. Tylko którą wybrać? Dieta mówi co jeść i czego unikać, ale dieta nie jedno ma imię. Jedna każe unikać mięsa i jeść tylko rośliny. Inna nakazuje jeść mięso, ale chude, albo ze zwierząt paleo-dzikich. Wybierać miód prosto z barci i zbierać jagody w lesie. Ale kiedy w takim razie trenować? Według jednej trzeba pić mleko z dużą zawartością siarki a znowu inna mówi, że mleka ani, ani. Więcej niż dwie szklanki dziennie i po tobie. Jeść ryby, ale tylko we wtorek, odkwaszać się cytryną i pić dużo wody. Albo nie wody, bo woda rozwadnia płyny ustrojowe i możesz się utopić wewnętrznie nieprzyswojoną wodą, która będzie zalegać w żołądku. Pamiętaj o indeksie glikemicznym, owoce tylko do południa, warzywa popołudniu, a owoce południowe tylko w nocy. Chleb najlepszy z otrębami i żwirem, będziesz biegał szybko jak struś, a pływanie poprawisz jedząc spirulinę z Morza Sargassowego.

 

 

E: Entuzjazm

 

Niebezpieczny stan wywołany endorfinami. Organizm początkującego sportowca jest nieuodporniony na ich działanie. Każdy start to „życiówka’!. Rosną pokonywane dystanse a maleje obwód w pasie. Zawodnik zaczyna snuć plany na kolejne sezony i w notatniku zapisuje nowe rekordy, które na pewno pobije. Entuzjazm podsycany kolejnymi porcjami endorfin i motywacją ze strony bliższych i dalszych znajomych przeradza się w niebezpieczną euforię (też na „E’). Nie ma rzeczy niemożliwych! Niesiony euforią zawodnik zapisuje się na zawody i wyznacza sobie cele, do których nie jest przygotowany! Ale co tam!!! Na co nam trening, jeśli czujemy moc? Euforia, z którą krótka znajomość na linii mety jest wspaniała, przed startem podstępnie szepcze na ucho: Jesteś wspaniały! Pływasz jak delfin, a biegasz jak Kenijczyk! Idź na całość!

 

Jeśli ulegniesz, na mecie zamiast niej będzie czekało „Rozczarowanie’, nieślubny brat „Euforii’.

Marek Strześniewski
Marek Strześniewski
Absolwent Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego oraz University of Illinois w USA. Od końca lat 90-tych prowadzi w Polsce założoną przez siebie firmę doradczą IMPACT Management. Ponad 300 zrealizowanych projektów koncentrowało się na zagadnieniach efektywności indywidualnej i organizacyjnej, optymalizacji kosztowej, dynamizacji sprzedaży oraz wdrażaniu strategii. Od 10 lat trenuje biegi długodystansowe i triathlon, gdzie wykorzystuje techniki zarządzania czasem i wyznaczania celów. Ukończył między innymi maratony w Nowym Jorku, Berlinie i Amsterdamie, oraz zawody triathlonowe na dystansie IRONMAN w Kopenhadze. Felietonista, bloger i ekspert Akademii Triathlonu w dziedzinie zarządzania czasem i efektywności indywidualnej.

Powiązane Artykuły

8 KOMENTARZE

  1. Do diety dodałbym picie mleka z gipsem. Pomaga utrzymać wyprostowaną sylwetkę przez co zawodnik zyskuje w oczach kibiców w trakcie morderczej walki na zawodach. Napój polecany też szczególnie dla Panów w kwiecie wieku także ze wzgledu na inne zalety. Euforia murowana ! !!- choć poprawniej trzeba byłoby napisać 'gipsowana’.

  2. Skoro idziemy w kierunku fraszek dodam jedną na literę A – jak ambicja. Z ambicją tak już bywa, że jeśli kogoś przerośnie, staje się zgryźliwa. Kontynuacja litery ,,E’ ENTUZJASTA Entuzjastycznie, w ramach odnowy, skreśla błąd stary, popełnia nowy…. :-)))

  3. Ojcze Dyrektorze, zanadto Waszeć łaskaw dla nas chudopachołków. Jakub, aby trochę jeszcze podkręcić napięcie podpowiem, że w dalszych odcinkach będą litery F,G, H….itd, oraz Aneks.

  4. Andrzeju, uderzyłeś w sedno! A forma jaka elegancka…. Jeśli pozwolisz będę cytował kiedy wyczuję, że zapał w sposób groteskowy przerasta zamiary (a to z wieszcza).

  5. Miodzio! Panowie nie wypadają z roli, że tak zacytuję ulubionego Pingwina z Madagaskaru. Mnie w takiej sytuacji zostaje zastosować się do polecenia: 'Suszymy ząbki, Panowie. Suszymy ząbki’ – uśmiałem się znowu do łez.

  6. @ E. Entuzjazm z Euforia na calosc isc chcialy. Nie bylo rekordu gdy na mecie staly. Ot … takie tam zainspirowane fraszka Mistrza J I Sztaudyngera 'Cno­ta z okazją ra­zem noc przespały, cno­ty nie było, kiedy ra­no wstały’ .

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze