Zdrowie psychiczne motywem wyścigów IRONMAN Poland. Jakie zmiany w tej edycji?

Tegoroczne wyścigi IRONMAN Poland będą stały pod znakiem kibiców oraz zdrowia psychicznego. Podczas niedawnej konferencji ogłoszono ambasadorów rywalizacji, a także zmiany dotyczące między innymi tras wyścigów.

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN tworzy nowe kategorie startowe

W obecnym sezonie wyścigów IM w Polsce organizatorzy zamierzają zadbać między innymi o kibiców, a także kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. Ogłoszono to podczas niedawnej prezentacji prowadzonej na Facebooku. Jakie inne zmiany czekają na zawodników w tym sezonie?

Chcemy, aby imprezy IRONMAN Poland dostarczały niezapomnianych, pozytywnych emocji nie tylko zawodnikom, ale też społeczności lokalnej oraz wszystkim kibicom, którzy towarzyszą triathlonistom w dniu zawodów. Dlatego też w sezonie 2023 ogłaszamy rok kibiców w triathlonie – mówi dyrektor IM Poland Michał Drelich. Co dokładnie to oznacza? Drelich zapowiedział, że IM chce w maksymalny sposób ożywić strefy kibiców, zachęcając do dopingu lokalne społeczności. Kibice będą mogli również wykupić specjalny VIP Experience, który zawiera między innymi wejściówkę do strefy VIP.

Drugim hasłem przewodnim wyścigów ma być wsparcie mentalne zawodników. Tutaj organizatorzy zaprosili do współpracy Fundację Graj z Głową.

Mamy prawo czuć się zmęczeni, przytłoczeni, a tym samym możemy odczuwać brak energii do działania i frustrację, stać się apatyczni. Naszym celem będzie oswoić te stany i wskazać narzędzia lub sposoby na ich przezwyciężenie. To istotne działania zwłaszcza wśród sportowców, także amatorów. Nawet „ludzie z żelaza” mają przecież prawo powiedzieć głośno, że jest im ciężko lub z czymś sobie aktualnie nie radzą – mówi wiceprezes fundacji Agnieszka Białek.

W ramach współpracy planowane są między innymi webinary, przygotowanie materiałów dla zawodników, a także możliwość spotkania się z ekspertkami fundacji podczas wyścigów w Warszawie, Gdyni oraz Poznaniu.

Trzykrotny olimpijczyk wystąpi na pełnym dystansie

Podczas prezentacji zapowiedziano również występ w zawodach IRONMAN Poland naszego świetnego płotkarza Marka Plawgo. Zawodnik w przeszłości zmagał się z depresją i zamierza wspierać fundację Graj z Głową.

Na pełnym dystansie wystąpi natomiast trzykrotny olimpijczyk Grzegorz Sudoł. Medalista mistrzostw świata w chodzie sportowym powiedział, że ma już doświadczenie triathlonowe, ale będzie to jego pierwszy start na dystansie Ironman.

Dojrzewała we mnie ta decyzja. Jakiś czas już jestem przy triathlonie. Prowadzę zawodników, którzy cały czas mi też dogadują, że przygotowuję ich do dobrych występów, a sam nie zrobiłem pełnego IM. Przyszła taka myśl, że może już na to czas. Startowałem na krótszych dystansach. Zacząłem od olimpijki, zrobiłem kilka połówek. Był sprinty. Teraz takie wyzwanie, które będzie najłatwiej teraz zrobić. Doświadczenie z innych sportów pomaga i jest jeszcze jakaś pamięć mięśniowa – powiedział Sudoł. W rywalizacji na pełnym dystansie zobaczymy też Macieja Kurzajewskiego.

Będą zmiany tras!

Jedną z ważniejszych informacji dla zawodników będzie nowe miejsce startu IRONMAN 70.3 Warszawa, a jednocześnie nowa trasa pływacka. Uczestnicy w dalszym ciągu pływali będą w Jeziorze Zegrzyńskim, ale start i strefa zmian T1 przeniesione zostaną do Portu Nieporęt. W ten sposób zawodnicy będę mogli szybciej dotrzeć na miejsce zawodów z Warszawy. Współpraca z SKM i większa liczba miejsc parkingowych oznaczają, że transport pomiędzy startem a głównym miasteczkiem imprezy (Multimedialny Park Fontann w Warszawie) będzie szybszy.

Zmiany także w IRONMAN Gdynia. Organizatorzy postanowili powrócić ze strefą zmian pod Akwarium Gdyńskie, dzięki czemu po wyjściu z wody dobieg będzie krótszy. Wzdłuż Skweru Kościuszki, gdzie zlokalizowana była dotychczas strefa zmian, ustawione będzie expo oraz biuro zawodów.

Organizatorzy uruchomili niedawno wypożyczalnie sprzętu IRONMAN Poland, gdzie dostępne są między innymi bagażniki, walizki na rower i trenażery. Dodatkowo pojawi się płatna usługa Bike Transfer, która umożliwi w Warszawie i Poznaniu pozostawienie roweru w strefie T2 dzień przed startem bez konieczności wprowadzania go do T1. Tym zajmą się organizatorzy, chcąc oszczędzić czas zawodników. Zapis całej prezentacji znajdziecie w tym miejscu.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze