Najważniejsze wydarzenia w triathlonie z kraju i ze świata – podsumowanie roku 2018

Jak co roku przedstawiam Wam subiektywną listę najważniejszych wydarzeń w triathlonie jakie miały miejsce w kraju i za granicą. Rok 2018 obfitował w rekordy długich dystansów. Krajowe zestawienie zdominowała Agnieszka Jerzyk, która trzykrotnie wygrała zawody IM 70.3. Mogliśmy obserwować wydarzenia z udziałem Polaków wybitne na skalę światową ale były też momenty przykre i tragiczne. 10 wydarzeń z kraju i 5 ze świata. Po kliknięciu w każdy nagłówek można przejść do artykułu z obszerniejszą informacją.

POLSKA
Robert Karaś został Mistrzem i Rekordzistą Świata Triple Ultra Triathlon (potrójny ironman)

Robert Karaś został Mistrzem i Rekordzistą Świata Triple Ultra Triathlon, czyli w potrójnym ironmanie – 11.4 km-540 km-126.6 km. Zawody odbyły się w Niemczech, w miejscowości Lensahn. Aktualny rekord wynosi 30:48:57 i został poprawiony o niespełna godzinę.

Międzyczasy Roberta Karasia z rekordowego Triple Ultra Triathlon 2018:
Pływanie 11,4 km – 02:41:19 – średnie tempo 01:24 min/100m
Rower 540 km – 15:23:57 – średnie tempo 35,07 km/h
Bieg 126,6 km – 12:43:41 – średnie tempo 6:01 min/km
Razem – 30:48:57

Krzysztof Hadas został Wicemistrzem Świata w duathlonie U23 – wywiad

Krzysztof Hadas został Wicemistrzem Świata w duathlonie, w kategorii U23. Zawody były rozgrywane pod szyldem ITU, tak więc z dozwoloną jazdą w grupie. Dystans jaki zawodnicy mieli do pokonania to 9,5 km biegu – 37,8 km roweru – 4,5 km biegu.
Średnie prędkości Krzysztofa Hadasa:
Bieg 9,5 km – 3:02 min/km
Rower 37,8 km– 40,33 km/h
Bieg 4,5 km – 3:07 min/km

Agnieszka Jerzyk zwyciężyła Ironman 70.3 Taiwan!

Agnieszka Jerzyk wygrała triathlon z serii Ironman 70.3 na Tajwanie. To jej drugie zwycięstwo w serii po dłuższej przerwie. Ostatnio tego dokonała w 2013 roku podczas Ironman 70.3 Lanzarote. Agnieszka była liderką od początku do samego końca zawodów.

Agnieszka Jerzyk ponownie zwycięża w IM 70.3, tym razem w Chinach

Agnieszka Jerzyk wygrała zawody Ironman 70.3 Liuzhou (Chiny). Jest to kolejne zwycięstwo w tym sezonie po Ironman 70.3 Taiwan, który odbył się niespełna miesiąc wcześniej. Podczas triathlonu w Chinach największymi rywalkami Agnieszki były Imogen Simonds SUI i Sarah Piampiano USA.

Agnieszka Jerzyk ponownie najlepsza. Tym razem wygrała IRONMAN 70.3 Portugal

Agnieszka Jerzyk wygrała triathlon z serii Ironman 70.3 w Portugalii. W ubiegłym roku 2018 było to jej trzecie zwycięstwo w tej najpopularnieszej serii na świecie. Za zajęcie pierwszego miejsca w IRONMAN 70.3 Cascais Portugal Agnieszka dostała przepustkę na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 2019, które odbędą się w Nicei.

Rekord Polski Miłosza Sowińskiego i Rekord Świata Kritiana Blummenfelta IM 70.3 Bahrain

Miłosz Sowiński podczas niesamowicie szybkiego Ironman 70.3 Bahrain Middle East Championship zakończył wyścig w czasie 3:45:27. Jest to najszybszy wynik uzyskany przez Polaka na dystansie Ironman 70.3. Ten czas dał jemu 9 miejsce w kategorii PRO. Jeśli mówimy o występach Polaków na Ironman 70.3 to odcinek rowerowy, który Miłosz przejechał w 2:01:07 (44,59 km/h) również był rekordowy.

Międzyczasy Miłosza Sowińskiego:
Pływanie 21:51 (1:09 min/100 m)
Rower 2:01:07 (44,59 km/h)
Bieg 1:18:33 (3:44 min/km)
Czas łączny 3:45:27

Tomasz Kubiak został Wicemistrzem Świata M35-39 XTERRA Hawaii

Tomasz Kubiak (Lary Zębatka) zajął drugie miejsce w kategorii wiekowej M35-39, tym samym został Wicemistrzem Świata Age Group XTERRA, najbardziej prestiżowym triathlonie przełajowym na świecie.

Michał Rajca wygrał i ustanowił rekord prestiżowego triathlonu Swissman – wywiad

Michał Rajca zwyciężył w prestiżowych zawodach Swissman Xtreme. Triathlon ten wchodzi w skład międzynarodowej serii ekstremalnych triathlonów Xtri. Oprócz Swissmana w cyklu znajdują się Norseman i Celtman. Całość rozgrywana jest na dystansie ironman 3,8-180-42,2 km.

Michał Rajca najszybszym triathlonistą na Ironman 70.3 Slovenian Istria

Michał Rajca ukończył zawody Ironman 70.3 Slovenian Istria zajmując pierwsze miejsce w kategorii Overall. Czas 4:18:52 pozwolił jemu zwyciężyć kategorię wiekową M25-29 i tym samym przekroczyć metę jako pierwszy zawodnik.

Zmarł Jaś Kmieć, niepełnosprawny triathlonista

W sobotę 27 października 2018 nagle zmarł niepełnosprawny Jaś Kmieć. Jaś był znany w środowisku triathlonowym i biegowym. Wraz ze swoim fizjoterapeutą Łukaszem Malaczewskim startował na pchanym wózku w zawodach triathlonowych i biegowych.

Jaś pomimo, że urodził się z wieloma schorzeniami nie poddawał się. Był wielokrotnie operowany, poddawany ciągłej rehabilitacji. Był pogodnym, uśmiechniętym chłopcem z łatwością nawiązującym kontakty z otoczeniem. Interesował się sportem.

ŚWIAT

Rekord świata podczas Enea IRONMAN 70.3 Gdynia! Daniela Ryf i Timothy O’Donnell nie dali szans rywalom

Nikt chyba nie spodziewał się, że na dość wymagającej trasie gdyńskiej „połówki” padnie rekord świata. Mogła tego dokonać tylko jedna osoba – wielokrotna mistrzyni świata IRONMAN i IRONMAN 70.3, absolutna dominatorka kobiecego triathlonu w ostatnich latach, Szwajcarka Daniela Ryf. Finiszowała z czasem 3:57:54, który jest nowym rekordem świata kobiet na dystansie IRONMAN 70.3

Patrick Lange jako pierwszy złamał 8 godzin podczas MŚ Ironman Kona 2018

Patrick Lange GER po raz drugi z rzędu został Mistrzem Świata Ironman. Dokonał tego na Hawajach przy okazji bijąc swój rekord trasy. Dodatkowo jako pierwszy zawodnik w historii tego triathlonu złamał barierę czasową 8 godzin, jego czas to 7:52:39. Przyczyniła się do tego historycznie najłagodniejsza pogoda i lekki wiatr. Z reguły w dniu startu warunki pogodowe były znacznie bardziej wymagające.

Międzyczasy Patricka Lange:
Pływanie 50:37 (1:20 min/100 m)
Rower 4:16:04 (41,83 km/h)
Bieg 2:41:31 (3:49 min/km)
Czas łączny 7:52:39

Rekordowy wyścig kobiet PRO podczas MŚ Ironman Kona 2018

To był prawdziwie rekordowy dzień podczas Mistrzostw Świata Ironman Kona 2018. Ledwo ochłonęliśmy po rekordowych czasach w męskiej części wyścigu a tymczasem u kobiet sytuacja nie wygląda wcale gorzej. Daniela Ryf SUI wygrała Ironman Kona po raz czwarty. Tym samym wyrównała ilość zwycięstw Chrissie Wellington. Daniela Ryf pobiła swój własny rekord trasy oraz uzyskała historycznie najszybszy czas na dystansie Ironman – 8:26:18.
Międzyczasy Danieli Ryf:
Pływanie – 57:26 (1:31 min./100 m)
Rower – 4:26:07 (40,58 km/h)
Bieg – 2:57:05 (4:11 min/km)
Czas łączny – 8:26:16

Pojedynek Jan Frodeno vs. Lionel Sanders roztrzygnięty

Na ten pojedynek czekaliśmy cały rok. A jeśli ktoś dłużej śledzi rywalizację Jana Frodeno i Lionela Sandersa to wie, że na końcowe rozstrzygnięcie przyszło nam czekać aż trzy lata. Areną zmagań był Ironman 70.3 Oceanside w USA. Na tej trasie ci dwaj zawodnicy spotykają się już nie po raz pierwszy. W ubiegłym roku złapana guma na rowerze wykluczyła Jana z rywalizacji. Tym razem złoty medalista olimpijski Jan Frodeno pokazał, że nie ma sobie równych. Zwyciężył połówkę IM z przewagą 3 min. i 53 sek. nad Lionelem Sandersem.

Międzyczasy zawodników:
Jan Frodeno: pływanie 22:20, rower 2:08:27, bieg 1:10:31; łącznie 3:45:05
Lionel Sanders: pływanie 24:35, rower 2:08:48, bieg 1:11:46; łącznie 3:48:58

Tego jeszcze nie było! Trzech Norwegów na podium WTS Bermuda

Nigdy wcześniej w historii Serii Mistrzostw Świata w Triathlonie WTS na podium nie stanęło trzech mężczyzn z jednego kraju. Przed rozpoczęciem wyścigu jaki kraj byście typowali, że jest w stanie tego dokonać? Hiszpania, Wielka Brytania, RPA może Francja? Chyba nikt nie przewidział takiego scenariusza. Podczas drugiego przystanku WTS Bermuda reprezentacja Norwegii stanęła na trzech miejscach podium. Tak wyglądała kolejność zawodników na mecie: