Statystyki Ironman kluczem większego bezpieczeństwa zawodników?

Dwóch profesorów Washington State University będzie zajmować się gromadzeniem i analizowaniem danych medycznych World Triathlon oraz Ironman. Cel? Chcą, aby triathlon był bezpieczniejszym sportem.

Każde zawody triathlonowe organizowane przez World Triathlon i Ironman to również ogromna ilość danych, która gromadzona jest przez lekarzy będących na miejscu. Teraz wszystkie te informacje są zbierane i analizowane przez dwóch profesorów – Christophera Connolly’ego (College of Education) oraz Douglasa Hillera (College of Medicine). Celem jest poprawienie bezpieczeństwa uczestników zawodów.

Dane dotyczą różnych aspektów zawodów. Przykładem są ustalenia dotyczące wytrzymałościowych ćwiczeń w warunkach ekstremalnego upału. Profesorowie uważają, że dzięki nim stworzyć będzie można oficjalne zalecenia, które poprawią bezpieczeństwo sportowców podczas treningów oraz zawodów.

Istnieje szereg rozwiązań, które sprawiają, że te dane są niesamowicie istotne i wpłyną na cały sport, ale także na samych triathlonistów – mówi Connolly.

Udoskonalone badania oznaczają większe bezpieczeństwo

Hiller od lat związany jest z triathlonem. Trzy razy w latach 80. ukończył MŚ Ironman. W tym samym czasie zajmował się badaniami ortopedycznymi. Wspomina, że to, co obserwował w namiotach medycznych było nierealnym doświadczeniem. Większość zawodników szybko odzyskiwała siły dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i odżywaniu. Była jednak grupa, która potrzebowała pomocy także po wyścigu.

Specjalista zauważył, że problemy dotyczą obu płci i zawodników w różnym wieku, ale nie potrafił zrozumieć, czemu nikt nie prowadzi badań, które mogłyby poprawić opiekę medyczną w czasie wyścigów.

Jego pierwsze badania dotyczyły hiponatremii, czyli zatrucia wodnego, które powszechne jest u biegaczy długodystansowych oraz triathlonistów. Wyniki analiz opublikowane zostały w roku 1989. Badania przyczyniły się do tego, że dożylny roztwór elektrolitu zamieniono na normalny roztwór soli. Amerykanin mówi wprost, że mogło to uratować życie niejednego sportowca.

Douglas Hiller oraz Chris Connolly (foto: news.wsu.edu)

Analiza już trwa

Connolly podkreśla, że współpraca z World Triathlon i Ironmanem jest możliwa dzięki powiązaniom i wielkiemu doświadczeniu Hillera. W świecie triathlonu jest on już od 40 lat. Trafił nawet do Galerii Sław World Triathlon. Pracował też jako lekarz amerykańskich ekip olimpijskich.

Praca nad danymi trwa już od 12 miesięcy. Connolly, Hiller i pięciu studentów medycyny opracowuje dane z Ironmana. Teraz otrzymają jeszcze informacje od World Triathlon. Wszystkie dane znajdą się w bazach i będą udostępnione dyrektorom medycznych zawodów triathlonowych.

Dzięki danym grupy badawczej możliwe będzie między innymi opracowanie limitów programów treningowych oraz zagrożeń związanych z praktykami żywieniowymi. Hiller i Connoly pracują także nad stworzeniem zaleceń dotyczących najlepszych leków, zabiegów oraz personelu opieki medycznej dla zawodów na całym świecie. Analizowane będą także skutki pandemii koronawirusa.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,656ObserwującyObserwuj
451SubskrybującySubskrybuj

Polecane