Taping zatok. W czym ma pomóc? 

Kinezjotaping ma szerokie zastosowanie w świecie sportu. Ostatnio dość powszechną praktyką, również wśród triathlonistów, stał się taping zatok. Czemu ma służyć takie rozwiązanie? 

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego choruję po wyścigu?

Kinezjotaping został wprowadzony w latach 80. Jego twórcą był dr Keno Kase. Największą popularność tapy zyskały po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku, kiedy Japończycy wyszli w taśmach. W Europie tę praktykę zaczęto stosować koło 2000 roku, a w Polsce kilka lat później. 

Zastosowanie tapingu

Jak mówi Maciej Kokosza fizjoterapeuta trener i triathlonista, aktualnie główną teorią uzasadniającą taping jest to, że mają zwiększyć mikrokrążenie i zmniejszyć ból.  Najważniejsza w całym procesie jest odpowiednia aplikacja tapów. Tylko poprawnie nałożone taśmy mogą przynieść efekty.

– Zastosowań jest bardzo dużo. Mówi się o zmniejszaniu napięcia mięśni, zwiększaniu zakresu ruchu w stawach, poprawić propriocepcję. Ważna jest kwestia celu jaki chcemy osiągnąć. Wtedy ważny jest dobór techniki naklejania – mówi fizjoterapeuta. 

Sportowiec olimpijski używa tapingu aby chronić zatoki przed zimnem
Źródło: USA Today

Taping zatok

Jednak dlaczego coraz powszechniejszym trendem wśród sportowców jest taping zatok? Maciej Kokosza podkreśla przede wszystkim, że nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby, że faktycznie taśmy w okolicy zatok działają leczniczo. 

Zdaniem fizjoterapeuty chodzi przede wszystkim o zapewnienie sportowcom dodatkowej warstwy ochronnej podczas zimowych treningów. Tapy stanowić będą po prostu dodatkową warstwę bawełny, która jest jednym z ich składników. Pomogą więc przede wszystkim zadbać o komfort cieplny podczas treningu.

– Tapy naklejone w okolicy zatok mogą być tam założone po prostu, aby ich nie przeziębić, a nie żeby je leczyć. Tapy nie grzeją, ale stwarzają dodatkową warstwę ochronną, która zapewnia większe ciepło podczas treningu. Takie zastosowanie tapów, jako osłona i ochrona, widoczne było, chociażby na ostatnich zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Norwegowie i Szwedzi mieli oklejone twarze, żeby uniknąć nadmiernej ekspozycji na mróz i zimy wiatr. W narciarstwie alpejskim mamy ten sam patent. 

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie każdy może zastosować taką dodatkową warstwę ochronną. Istnieje kilka przeciwskazań tapingu w okolicach twarzy. 

– Jeżeli mamy skupić się na okolicach twarzy to na pewno głównym przeciwskazaniem jest uczulenie na akryl, będący jednym ze składników plastra. Należy wymienić też stany zapalne skóry. Nie polecałbym również tego rozwiązania osobom z łuszczycą. Oczywiście rany, zadrapania, świeże blizny i świeże tatuaże w okolicy twarzy będą uniemożliwiać założenie plastra. Na pewno przeciwskazaniem będzie też cukrzyca, ponieważ podczas zdejmowania plastra mogą powstać rany, które będą się długo goić .

ZOBACZ TEŻ: Dieta roślinna w triathlonie – na jakie niedobory jesteś narażony?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,669ObserwującyObserwuj
452SubskrybującySubskrybuj

Polecane