Zwycięzca MŚ Ultraman na Hawajach mieszka w Polsce

Inaki De La Parra Meksykanin mieszkający w Katowicach zwyciężył Ultraman World Championship!

W ubiegły weekend Hawaje gościły kolejne Mistrzostwa Świata, tym razem był to ultratriathlon o nazwie Ultraman. Ultraman World Championship rozgrywany po raz 32 na Big Island to wyczerpująca trzydniowa impreza. Triathloniści mierzą się z wyjątkowo długim dystansem w następującej konfiguracji:

dzień pierwszy: 10 km pływania i 145 km roweru,
dzień drugi: 276 km roweru,
dzień trzeci: 84 km biegu (podwójny maraton).

Inaki De La Parra z Meksyku (33 lata) zwyciężył te zawody z dużą przewagą. Inaki obecnie mieszka w Polsce. W kolejnym artykule przybliżymy sylwetkę tego triathlonisty. Łączny czas jaki uzyskał po trzech dniach to 22:34:18. Były to dla niego drugie mistrzostwa w karierze. Drugi sklasyfikowany zawodnik to Rob Gray (40 lat), który miał 44 minuty straty (23:18:22). Brązowy medal wywalczył Tony O’Keeffe (55 lat!) (23:22:31).

“To była kulminacja mojego bardzo długiego okresu przygotowawczego do tych mistrzostw. Zawsze obserwowałem poczynania legend tego sportu – teraz sam jestem nową generacją i jestem bardzo podekscytowany tym, że mogę startować bark w bark z tymi sławami.” – powiedział nowy Mistrz Świata Inaki De La Parra.

IronmanToZaMaloMistrzostwaSwiataUltramanNaHawajach1

U kobiet podium wyglądało następująco – pierwsze miejsce Kate Bevilaqua (24:44:04), drugie miejsce Tara Norton (27:56:49) i trzecie miejsce Staci Studer (28:42:29). Warto zwrócić uwagę, że zwyciężczyni Kate Bevilaqua była sklasyfikowana na 6 miejscu OPEN, wśród mężczyzn i kobiet.

“Jestem dosyć przytłoczona. To były trzy długie dni ścigania i była niezła konkurencja. Wszystko może się zdarzyć. Miałam szczęście, że to mi udało się jako pierwszej przekroczyć linię mety. Teraz na pewno czeka mnie świętowanie zwycięstwa.” – powiedziała Kate Bevilaqua, tuż po przekroczeniu mety.

Ultraman to zawody, w których aby wziąć udział potrzebny jest zespół wspierający składający się z minimum dwóch osób. Zwycięzca miał w swojej drużynie cztery osoby. W ultratriathlonie bardzo ważna jest praca grupowa, od której w dużej mierze zależy wynik końcowy. Jeżeli zawodnik nie może sobie pozwolić na zabranie swojego supportu może liczyć na miejscowych wolontariuszy z Big Island.

W mistrzostwach wzięło udział 31 osób z czego tylko 3 nie ukończyły zawodów. Limit zawodników przewidziany przez organizatora to 40 triathlonistów. Rekord trasy na Hawajach został ustanowiony w 1998 roku przez Holgera Spiegela – 21:41:22. U kobiet natomiast najszybszym czasem może się pochwalić Amber Monforte 24:07:11 (2010 rok).

Jeżeli przyszłoby wam do głowy aby wystartować w tych zawodach to trzeba wcześniej postarać się o kwalifikację. Wymagane jest aby ukończyć minimum pełny dystans ironman (3,8-180-42,2) nie więcej niż na 18 miesięcy przed mistrzostwami. Najlepiej jeśli ukończy się zawody ultra, a jeszcze większe szanse daje zaliczony Ultraman. W drugiej kolejności na listę startową trafiają osoby, które uczestniczyły w zawodach jako support lub wolontariusz. Na samym końcu dopisywane są osoby, które planują zadebiutować w zawodach.