Sprawdź, jak Krzysztof Gajewski płynął po rekord świata w jaskini lodowej [Film]

Na początku grudnia Krzysztof Gajewski został pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął lodową milę w jeziorze wewnątrz lodowca. Teraz opublikowany został film dokumentujący to wyzwanie.

ZOBACZ TEŻ: Krzysztof Gajewski pierwszym człowiekiem, który przepłynął lodową milę wewnątrz lodowca!

Wyzwanie, którego podjął się Krzysztof Gajewski, odbywało się w Austrii, a dokładnie pod lodowcem Hintertuxer, w pałacu lodowym Natur-Eis-Palast. Jaskinia położona jest na wysokości 3200 metrów. W związku z oczywistymi problemami z dostępem do internetu nie widzieliśmy wcześniej wielu nagrań z tego wydarzenia. Wczoraj premierę miał film, dzięki któremu zobaczyć można od kuchni, jak wyglądała próba pływaka.

Producentem jest Patryk Gerc (profil zycie_to_film na Instagramie). Film dokumentuje wyzwanie od momentu wjazdu na lodowiec Hintertuxer, pokazując ostatnie przygotowania i organizację od kuchni. Przed wyzwaniem organizatorzy musieli między innymi zmierzyć temperaturę wody, a także zmierzyć długość jaskini, aby wyznaczyć liczbę nawrotów, które musiał zrobić Gajewski.

Co dzieje się z organizmem w tak zimnej wodzie? Opowiada o tym w filmie Michał Starosolski, który zabezpieczał wyzwanie od strony medycznej.

Kilka procesów zachodzi. Pierwsze to jest utrata ciepła. Organizm będzie bronił się poprzez drżenia. One bezpośrednio u pływaka nie zachodzą w wodzie, ale to jest mechanizm, który jest uruchamiany w samym procesie ogrzewania. W samej wodzie to praca mięśni, która potrzebuje dużo energii, czyli zużycie cukru. Tutaj pułapka: mózg również potrzebuje tego cukru, tak sam jako mięśnie. Ważniejszym organem dla naszego organizmu jet mózg, a więc on zużywa więcej cukru. Pływak będzie odczuwał, że mięśnie stają się coraz słabsze. W tych warunkach, gdzie jesteśmy, ma też znaczenie poziom tlenu w mieszanie, którą będziemy oddychać. Na tej wysokości jest go mniej. Dodatkowo jesteśmy na lodowcu, a więc ciśnienie jest inne. Płuca będą pracować inaczej.

Zobacz film „LODOWA MILA – Historia o przekraczaniu ludzkich granic przez grupę pływaków zimowych”

Czym jest lodowa mila?

Według definicji International Swimming Association lodowa mila to pływania na dystansie 1609 metrów. Aby rekord został uznany, temperatura wody musi wynosić poniżej 5 stopni Celsjusza, co mierzone jest trzema termometrami. Temperatura wody podczas wyzwania Polaka wynosiła -0,6 stopnia.

Dodatkowe warunki lodowej mili uwzględniają również zakaz korzystania z pianki oraz płetw. Pływak może mieć jedynie czepek, kąpielówki, okulary i zatyczki do uszu. Nie może też korzystać ze smarowideł, które mogłyby chronić przed zimnem.

Krzysztof Gajewski jest rekordzistą świata i Europy. Ma na swoim koncie między innymi zdobycie Korony Jezior Polskich oraz rekordy Europy w kategorii „The Longest Lake Swim”. Godzinną rozmowę z Krzysztofem znaleźć możecie na kanale Ironway droga do Ironmana.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,669ObserwującyObserwuj
452SubskrybującySubskrybuj

Polecane