Zanim oddamy głos Darkowi Kowalskiemu, na początek słowo „Ojca Prowadzącego” . Kiedy tworzyliśmy Akademię Triathlonu, robiliśmy to z myślą o początkujących i średniozaawansowanych triathlonistach, których z miesiąca na miesiąc jest w Polsce coraz więcej. To przede wszystkim dla nich powstaje PORADNIK, którym pokieruje Dariusz Kowalski. Bardzo serdecznie witam Darka w zespole AT. Będzie on odpowiedzialny za redagowanie tej części naszego portalu, a jednocześnie moderowanie dyskusji na Forum związanej z tematami poruszanymi w Poradniku. Darka będą wspierać swoją fachową wiedzą nasi eksperci i trenerzy (odsyłam do zakładki Redakcja). Pamiętajcie, że ta strona jest budowana również przy Waszym aktywnym udziale. Wiele tematów będzie się z pewnością rodzić w naszych głowach po lekturze Waszych blogów. Czekamy na sugestie tematów, Wasze uwagi i propozycje. Pozdrawiam i zachęcam do czytania PORADNIKA. Łukasz Grass.
Dariusz Kowalski:
Pamiętając swoje triathlonowe początki nie sposób nie wspomnieć, jak wielkie miałem kłopoty ze znalezieniem informacji i odpowiedzią na wiele podstawowych pytań. Jaki kupić rower, z czego ten rower się w ogóle składa, jaką dobrać ramę, szosowy czy czasowy i czym się to różni, jaki napęd, korba i kaseta, dwa czy trzy przełożenia, czy potrzebne są mi rogi, jakie dętki i opony, jakie obręcze, jakie to drogie.? Jak już wszystko to miałem i kupiłem rower – nadeszły kolejne. Jak się na tym rowerze ustawić, jaka pozycja, aby było wygodnie i szybko, jakie siodełko, buty i pedały. Przydałyby się jeszcze akcesoria na dalsze trasy, ale co tu kupić. Wreszcie – gdzie jeździć.
Nie inaczej było z pływaniem. Jaka technika. Kraul długodystansowy, Total Immersion czy może polska szkoła kraula. Jaki kupić strój, czepek, czy potrzebuję zatyczek do uszu i na nos, jakie dodatkowe przyrządy. W końcu gdzie na basen, gdzie popływać w otwartych wodach.
Bieganie – i kolejna porcja zagadek. Pronator czy supinator (i co to w ogóle znaczy). Jakie dobrać buty do wagi i stopy. Co na siebie założyć. Jak zacząć, aby się udało. Jak zaradzić obtarciom. Jakie są różnice pomiędzy luźnymi spodenkami i tightami. Bawełna, czy może coś lepszego? Biegać w deszcz, śnieg i poniżej zera stopni zimą? W terenie czy po asfalcie?
I na koniec, kiedy już poznałem odpowiedzi na te pytania przyszły ostatnie. Jak to wszystko mierzyć. Zwykły pulsometr, czy taki z GPSem? Fajnie, żeby pasował też na rower. Ale jak w nim pływać. I jak liczyć sto przepłyniętych basenów, żeby się nie pomylic? Gdzie to wszystko zgrać i jak przechowywać dla potomnych?
Pomni naszych wspólnych doświadczeń postaramy się w kolejnych odsłonach odpowiadać na wszystkie powyższe pytania tworząc swoisty „Poradnik Początkującego Triathlonisty”.
Pamiętajcie. Ten poradnik powstaje dla Was. Jesteśmy otwarci na propozycje tematów oraz kolejność ich opracowania. Tabela tematów będzie się regularnie wypełniać. Dodatkowo nadsyłajcie swoje propozycje – postaramy się reagować na bieżąco. Poradnikowi towarzyszyć będzie również forum, gdzie chcielibyśmy, aby społeczność triathlonowa dzielila się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tematami poradnika.
cenna inicjatywa; to co najważniejsze to porady praktyczne z życia wzięte i zwracanie uwagi na najczęstsze błędy jaki popełniają początkujący; wg mnie to nie może być przepisywanie książek, których jest trochę, jak choćby Biblia Treningu, którą każdy kto zaczyna powinien przeczytać. Polecam też wszystkim, którzy zaczynają odwiedzanie forum biegowych i szosowych, bo tam są ludzie, którzy na bieganiu i pedałowaniu zęby zjedli – wiele cennych informacji praktycznych można tam znaleźć. Wygląda na to, że będzie to poradnik „więcej niż początkujących” dla „zupełnie początkujących” choć ze zdania „Ten poradnik jest dla Was” a nie dla „dla Nas” można by wyciągnąć mam nadzieję błędny wniosek;-) Chodzi mi o to, żeby być może w powstawanie tego poradnika wciągnąć inne osoby – być może dobrze będzie zawsze jakąś kwestie przedstawić z punktu widzenia 2-3 osób – wiadomo ile osób tyle teorii a i tak każdy z nas nauczy się dopiero na swoich błędach co nie znaczy, że błędy innych i ich wskazówki pozostaną niezauważone. Z ciekawością będę śledził kolejne Twoje artykuły Darku. Z kolejnymi będę miał też zapewne pytania. Ten poradnik jest dla Nas wszystkich, bo każdy bez względu na swój stopień zaawansowania może się uczyć od innych i dowiedzieć czegoś ciekawego. W dniu, w którym ktoś uzna, że jest już na tyle dobry że nie musi słychać innych a jedynie dawać rady może być zgubny;-)
To nie ta Motorola 🙂 Ale dzięki za szacunek.
Poniżej link do forum, dotyczący ogólnego kształtu poradnika. Kolejne tematy będą miały swoje własne „forumowe” linki.
Zapraszam do dyskusji.
http://akademiatriathlonu.pl/forum/3-akademia-triathlonu/717-poradnik-sprawy-ogolne
DK
Szacunek dla Darka za Motorolę Milestone! 😉
A tak na poważnie to z niecierpliwością czekam na to co przygotujesz, jak będziesz wszystkie te tematy wyjaśniał, ponieważ sam zaczynam się powoli w to wszystko bawić i wątpliwości są tysiące…